Orthops - paramery

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

od jakiegoś czasu borykam się z oznaczeniem Orthopsów. Wiem, że są z grupy kalmi/basalis. Problem tkwi w tym, że nie do końca potrafię odnaleźć paramery samca. We francuskim kluczu wygląda to tak:

1) ogolnie dla Miridae: 2) rodzaj Orthops: Zrobiłem zdjęcie swojemu okazowi: Zaznaczyłem podejrzane elementy i proszę Was o wskazówkę co jest co. Na francuskich rysunkach paramery to style gauche i style droit (odpowiednio lewa i prawa). Myślę, że dla osób które mają doświadczenie w oglądaniu paramer nie będzie istotne czy to pluskwa czy nie pluskwa. Nie idzie mi z przeniesieniem rysunku na to co widzę pod binokularem ...

pozdrawiam
Grzegorz

PS. wydaje mi się, że 1 to prawa, a 3 to lewa paramera. Jeśli tak to czym jest 4 ?
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: Miłosz Mazur »

Żaden ze mnie spec od pluskiew, ale wg mnie paramera to powinien być wewnętrzny skleryt, bardzo maleńki.
Raczej niewidoczny na tym zdjęciu (gdzie w sumie niewiele potrafię dojrzeć)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

No i właśnie tu pojawia się ta kluczowa kwestia. Z pierwszego rysunku wynika że paramery wystają na zewnątrz, a więc możnaby je zobaczyć. Jeśli jednak są wewnątrz to jak je wydobywać? Przypuszczam że procedura podobnie jak przy penisie.

W każdym razie najpierw trzeba roztrzygnąć po której stronie leżą paramery :-)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: Miłosz Mazur »

To co widać na rysunku jako takie haczyki ze szczecinkami to na pewno struktury wewnętrzne. Wiele razy oglądałem je u Miridae u kolegi z pokoju obok. One zawsze były w takim jakby worku, bardzo słabo widoczne gołym okiem. Wprawdzie to Miridae, więc wyjątkowe małe gadziny, ale pewnie u innych pluskiew jest podobnie choć sa proporcjonalnie większe.
Może wystają podczas kopulacji :coto:
Poczekajmy na jakiegoś speca od pluskiew ;)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Zacznę od tego, że na zdjęciu pomylone są strony, grzbietowa to brzuszna i na odwrót.

Miłoszu domyślam się, że struktura z włoskami o której piszesz to nr 1. Włoski by się zgadzały, też w ten sposób próbowałem wypatrzeć te paramery.

Patrząc na odwłok z boku w pewnym momencie myślałem już że znalazłem prawą paramerę, jednak jak zacząłem szukać lewej, która notabene powinna była być po drugiej stronie zwątpiłem we wszystko co mi się zdawało :)

Na poniższym rysunku otoczyłem kształt, który pasuje kształtem do paramer z rysunku dla Orthopsów. Nie wiem czy to widzenie roszczeniowe czasem nie jest, ale są i włoski i stemplowaty kształt.
Poprawiłem też opis stron: Edit: przyszła mi do głowy jeszcze taka rzecz. A może paramery są tu widoczne, tylko zakrywają częściowo otwór? Do tej pory zakładałem że otwór genitalny jest widoczny w całości i paramery muszą być gdzie na jego krawędziach. Jeśli jednak wielkość paramer jest wystarczająca aby zakryć nieco ten otwór to może by i pasowało :)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: Miłosz Mazur »

Proponuję wziąć jakiś gatunek z klucza czy innej publikacji, który ma rozrysowane te wszystkie elementy i go rozpreparować.
Rozwalić na części pierwsze, podłubać, wyjąć wszystko i sprawdzić.

Będziesz wiedział wszystko w ciagu mniej niż godziny ;)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Wróciłem właśnie z gór, nałapałem kolejną porcję Orthopsów. Nie zamierzam odpuścić :)
Zrobię tak jak proponujesz i podłubię w środku.

Może jest też tak jak kiedyś pisał Jacek Kurzawa, jak już setny raz będę na te paramery patrzył to będę więcej widział niż kiedy patrzę po raz pierwszy :)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops - paramery

Post autor: Chiffchaff »

Nadłubałem się Orthopsów wiele, ale z tego zdjęcia ciężko mi Ci pomóc.
W 100% popieram Miłosza. Namocz kapsułkę, przyłóż tylko od dupki strony igłę preparacyjną a paramery same się odchylą, bo one jako jedyne są ułożone wzdłuż krawędzi kapsuły na zewnątrz, a nie są umieszczone wewnątrz. Załączam na szybko zdjęcie któtre zrobiłem Lygusowi, one mają identyczne ułożenie paramer i w kształcie też sa bardzo podobne.
Załączniki
Lygus2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (38.64 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops - paramery

Post autor: Chiffchaff »

I jeszcze ta sama kapsuła z paramerami, które odgiąłem na bok abyś widział gdzie są osadzone. Widok oczywiście od góry.
Załączniki
20160331_122703.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.33 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Dzięki Grzegorz za wskazówkę. Porównując zdjęcie Lygusa z moim jasne jest że paramery to struktury oznaczone jako 1 i 4. Trójka to jednak krawędź otworu genitalnego samca.

Na zdjęciu Lygusa (na wszelki wypadek aby upewnić się jeszcze, że wszystko dobrze zrozumiałem) oznaczyłem paramery:
Lygus2.jpg
Lygus2.jpg (41.57 KiB) Przejrzano 7637 razy
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops - paramery

Post autor: Chiffchaff »

A i B są OK, tak je przecież obwiodłem czerwonym pisakiem abyś miał pewność.
Trójka u Ciebie czymkolwiek jest nie jest otworem kapsuły. Wpatruje się w monitor i nie wiem w co o na na tym zdjeciu trafia...ścianę segmentu po prostu
Otwór to ta czarna dziura, to przecież jasne.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Nie zauważyłem czerwonej otoczki.
Jak na razie wszystko jest dla mnie jasne :)
Jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops - paramery

Post autor: Chiffchaff »

Proszę bardzo :)
Przy okazji próby pomocy tobie i pewnych problemów dnia jutrzejszego uwiadomilem sobie jak bardzo mi czasem brakuje czego dobrego i taniego do szybkiego pstryknięcia czego przez okular mikroskopu...
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Paramerę zobaczyłem :) Wprawdzie nie udało mi się jej odchylić (moczyłem tylko we wrzątku) to wychodzi mi, po długim wpatrywaniu, O. basalis.
Sprawdzę inne okazy z tej lokalizacji i zobaczę czy do takich samych wniosków dojdę.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: Miłosz Mazur »

No i wszystko jasne, sam się trochę nauczyłem, mylnie sądząc że będzie podobnie jak u chrząszczy ;)

Andrzej Wolski podarował na potrzeby forum jedno zdjęcie, które ładnie pokazuje jak to wygląda.
Tu akurat przykład Cylapinae.

All rights reserved ;)
Załączniki
miridae parameres.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.32 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

A ja wczoraj, dzięki uprzejmości Grześka Dubiela, odbyłem pouczający kurs preparowania pazurków i paramer :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Dziś po raz pierwszy na własnym sprzęcie i własnymi siłami dokonałem operacji na paramerach :) Oto efekty:

Widok na obie paramery: i lewa paramera: Przypomnę zdjęcie z klucza: I fragment klucza:
4 (5) Boczna krawędź corium jasna, jednokolorowa. Apophyse du style droit (rys. 133, a) w kształcie stempla.
........................................................................................................................................... 2. CAMPESTRIS
5 (4) Boczna krawędź corium dokładnie czarna (*). Apophyse du style droit (rys. 133, e-i) w kształcie haka.
(*) Cecha lepiej widoczna podczas oglądania od strony brzusznej.
Biorąc pod uwagę kształt zakończenia prawej paramery wychodzi, że to jednak O. campestris. Lepiej to widać na jednym z nieobrobionych przez Helicona zdjęć:
0026.jpg
0026.jpg (35.26 KiB) Przejrzano 7332 razy
I w tym miejscu chciałbym prosić o jakieś uwagi odnośnie mojego oznaczenia, zwłaszcza osób mających większe ode mnie opatrzenie w porównywaniu tego co widać pod mikroskopem z tym co jest w kluczu na rysunku :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops - paramery

Post autor: Chiffchaff »

Bardzo ostrożnie, skoro to ma tu zostać po wsze czasy jako wskazówka dla innych oznaczających,
skłaniam się ku O. campestris. Wolałbym samemu widzieć te paramery pod różnym kątem pod mikroskopem, ale tak wyglądają paramery O. campestris. Jeśli paramery pochodzą z osobnika pokazywanego w Twojej iconografii jako O. basalis, to już jestem pewien że to paramery O. campestris, bo to ten gatunek na 99,99% jest prezentowany w iconografii.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję Grzegorzu za odpowiedź. Istotnie, paramery pochodzą od osobnika z ikonografii. Sam, z Twoimi 99,99 %, nabrałem też przekonania, że to O. campestris :)

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops - paramery

Post autor: Chiffchaff »

I słusznie, na pocieszenie powiem, że to jedyny błąd w oznaczeniu jaki znalazłem w twojej ikonografii.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops - paramery

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za sprawdzenie :) Teraz już nie ma żadnego błędu :)

pozdrawiam
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”