Antheminia lunulata

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Antheminia lunulata

Post autor: avidal »

Przechodziłem cały miniony sezon za anteminią księżycową. Bezskutecznie. W sieci można znaleźć informacje, że jest rozpowszechniona w całym kraju, choć niezbyt licznie ( Alicja Korcz, 2010 ). Tymczasem na forum ani jednej wzmianki. Na różnych stronach fotograficzno-przyrodniczych są fotki pluskiewek podpisane jako anteminia - ale wszystkie przedstawiają borczyńce Carpocoris.
Więc jak to z nią właściwie jest?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: Rafał Celadyn »

...tutaj :arrow: http://www.cydnidae.uni.opole.pl/biblio ... 019-34.pdf jest ładnie ilustrowany artykuł,ponoc występuje w całym kraju ale jest rzadko spotykana ,z tego co wyczytałem trzeba szukać na kserotermach(myslę, że dobrą miejscówką niedaleko od Ciebie będa Murawy Dobromierskie-mogłem cos pokręcić z nazwa ale byłem tam tylko raz ;-) )
:papa:
Rafał
edit: nie zauważyłem, że to o tej autorce napomknąłeś ,ale nic to -zostanie dla potomnych :P
;-)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: avidal »

Tak, znalazłem artykuł już wcześniej. Na Murawach jestem co roku. Jeśli tam sobie żyje, to niezbyt licznie, bo bym ją zauważył. Myślę, że u Ciebie są większe szanse. Przy okazji możesz się rozejrzeć w sezonie...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: Rafał Celadyn »

...rozejrzę się ,wczoraj wkopywałem parę berberówek na jednej z kseroterm, więc będę tam dosyć często ...pułapki są ustawione głównie z myślą o chrząszczach(oczywiście tylko tych rzadkich :P ) ale różne rzeczy wpadają ...a Marek Wanat zmobilizowł mnie do poczerpakowania ryjów ,a przy tej czynności pluskwy to dominant w czerpaku...się popatrzy, się znajdzie :ok:
:papa:
Rafał
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: kolagen »

avidal pisze:Przechodziłem cały miniony sezon za anteminią księżycową. Bezskutecznie. W sieci można znaleźć informacje, że jest rozpowszechniona  w całym kraju, choć niezbyt licznie ( Alicja Korcz, 2010 ). Tymczasem na forum ani jednej wzmianki. Na różnych stronach fotograficzno-przyrodniczych są fotki pluskiewek podpisane jako anteminia - ale wszystkie przedstawiają borczyńce Carpocoris.
Więc jak to z nią właściwie jest?
W tym roku spotkałem ją na garbie pińczowskim (między innymi na stanowisku znanym z literatury w rez. Krzyżanowice).
Wiosną (przełom kwietnia i maja) widziałem osobniki na miłku wiosennym (na "szyszkach"), a latem/jesienią na białych kwiatach baldaszkowatych (często chowa się w środku baldachów).
Akurat tam jest lokalnie liczna - nie spotkałem jej nigdzie poza okolicami Buska (choć głównie zwiedzam Małopolskę). Myślę że najlepiej szukać na kserotermicznych/stepowych południowych stokach.
Najwięcej osobników widziałem w sierpniu, ale wiosną na pewno bym się też przyglądał miłkom wiosennym.
Załączniki
anthe.jpg
anthe.jpg (103.32 KiB) Przejrzano 5791 razy
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: avidal »

Rezerwat Krzyżanowice. Zamierzałem zajrzeć tam w minionym sezonie, ale nie starczyło czasu. Z Łodzi nie jest kosmicznie daleko. Gratulacje.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: avidal »

Dziś spotkałem ja na Ponidziu. Murawy koło Winiar zagojskich - to chyba będzie nowe stanowisko.
Załączniki
A.lunulata.jpg
A.lunulata.jpg (77.11 KiB) Przejrzano 5116 razy
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: GrzegorzGG »

W kluczu jest:

"W Polsce znany z ponad 30 stanowisk rozrzuconych po całym kraju, ale odławiany niezbyt często. Najliczniej spotykany w zbiorowiskach muraw kserotermicznych i piaskowych, gdzie larwy i imago żyją głownie na wilczomleczach i bylicach."

pozdrawiam
Grzegorz
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Antheminia lunulata

Post autor: kolagen »

Rok temu znalazłem je w Krzyżanowicach, Skotnikach (najliczniej) i Winiarach Zagojskich.
Zakładam że będzie można ją spotkać na okolicznych kserotermicznych skarpach (np. Chotel czerwony).
Łaziłem trochę po "Górach Pińczowskich", nie znalazłem jej, ale też myślę że warto poszukać (np. w rez. Skowronno, który, muszę się przyznać - niestety trochę olałem i nie badałem zbytnio).
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”