Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
lukkrajewski
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: lukkrajewski »

Usłyszany z kilkunastu metrów z pobliskiej drogi, skraj boru sosnowego i szczotlichowisk o zmroku, głos z wnętrza dużego jałowca, ok. 1,5 m nad ziemią, mimo poszukiwań latarką właściciel głosu nieodnaleziony... :tup:

A może to jednak nie jest prostoskrzydły, tylko inny jurajski duszek :laugh: ;-) ?

CB90, Góra Włodowska, blisko Centralnej Magistrali Kolejowej, 347 m, 27 VIII 2018
Załączniki

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Robert Rozwałka »

A może coś z Homoptera podśpiewuje.... :coto: ?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Jacek Kurzawa »

Załączam poprawione pliki audio, bo dźwięk jest na bardzo niskim poziomie głośności. Jest po normalizacji i odszumieniu.
Załączniki

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Salticus »

Siodlarka stepowa Ephippiger ephippiger. W niższych temperaturach jej głos się "rozciąga" jak na tym nagraniu.
lukkrajewski
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: lukkrajewski »

Dzięki za oznaczenie oraz ulepszenie plików :ok: Było dość chłodnawo, raczej sporo poniżej 20 stopni, bluzę zakładałem chwilę później jeszcze pod kurtkę
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Salticus »

Mimo że to jest gatunek południowy, ciepłolubny, to nocą twardo stryduluje nawet gdy temperatura powietrza spada do 12-13 st. C, dotrzymując towarzystwa pasikonikowi zielonemu i podkrzewinowi szaremu. Na początku swojej przygody z prostoskrzydłymi, kiedy jeszcze nie miałem dużego obycia z tym gatunkiem, też mi on spłatał małego figla. Wracałem po zmroku z terenu na kwaterę, gdy z zarośli przy szosie usłyszałem tajemniczy głos, taki jak na Twoim nagraniu. Pomyślałem, że to jakiś nowy gatunek, wlazłem do rowu i przez pół godziny próbowałem zlokalizować strydulanta. Akurat tego dnia nie wziąłem ze sobą latarki, więc strzelałem na ślepo z flesza aparatu fotograficznego w kierunku źródła głosu, po czym przeglądałem zdjęcie na ekranie aparatu. O dziwo za którymś razem udało mi się wcelować w owada, zrobić ostre zdjęcie i zidentyfikować go jako siodlarkę. Poniżej owa pamiętna fotka.

Upór w identyfikowaniu źródła tajemniczych głosów przynosi jednak efekty, bo parę lat później w podobnych okolicznościach znalazłem nowy w Polsce gatunek - pasikonika stożkogłowego. Warto więc wchodzić nocą do rowów ;) .
Załączniki
P1290262mc.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.84 KiB)
lukkrajewski
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: lukkrajewski »

Gratuluję Ruspolia, siodlarka też piękna :ok:

Na pewno głosy warto namierzać - wcześniej, jeszcze w słońcu, właśnie kierując się za głosami namierzyłem nowego dla mnie pasikonika śpiewającego Tettigonia cantans, może nie nowy dla Polski, ale też cieszy ;-) Podobne głosy słyszałem ze dwa tygodnie temu w dolinie górnej Pilicy, ale wtedy nie było czasu na szukanie śpiewaków.

Coś +/- podobnego do tego podkrzewina szarego wygrzebałem niedawno ze staroci, uwiecznione kiedyś po połowie listopada - to jeden z tych najwytrzymalszych na chłody..?
Załączniki
CB80, Myszków, Czarna Struga, łąki wilgtone z pokrzywą, 50 35 16, 19 20 21, 27 VIII 2018.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.95 KiB)
CB80, Myszków, Czarna Struga, łąki wilgotne z pokrzywą, 50 35 16, 19 20 21, 27 VIII 2018.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.83 KiB)
EB68, Kazimierz Dolny, przy ruinach zamku, 51 19 24, 21 56 59, 19 XI 2013.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.57 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”