"Kameleon" ale kiedy podfruwał widać było błękitne zabarwienie skrzydeł.

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
krotoszyniak
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 19 kwietnia 2012, 22:07
Lokalizacja: krotoszyn

"Kameleon" ale kiedy podfruwał widać było błękitne zabarwienie skrzydeł.

Post autor: krotoszyniak »

Witam. Co to za gatunek? Chodziłem po lesie wczesną jesienią i nagle coś wyleciało mi z pod nóg, coś błękitnego, na pierwszy rzut oka pomyślałem że to modraszek, ale jak usiadł kawałek dalej to rozpłynął się w ściółce... To był ciepły słoneczny wrześniowy dzień. Podchodziłem bardzo powoli i udało się zrobić foto z bliska. To jakiś pasikoniwaty. Szkoda że tylko taką małą fotkę można dodać. Daję link do oryginalnego zdjęcia, tam na prawdę nie sposób go dojrzeć.

http://[linkowanie_z-zewnetrznych_serwerow_zabronione].net/d215fe316b6c9.jpg.html

Zdjęcie zrobione 25.09.2015 w Sulmierzycach, koło Krotoszyna. Na południowym zboczu gdzie była przecinka
Załączniki
20150925_161048.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.82 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: "Kameleon" ale kiedy podfrówał widać było błękitne zabarwienie skrzydeł.

Post autor: Aneta »

Oedipoda caerulescens, pospoliciak w suchych, piaszczysto-kamienistych miejscach.
krotoszyniak pisze:To jakiś pasikoniwaty.
Pasikoniki to podrząd Ensifera, długoczułkowe. Oedipoda należy do krótkoczułkich Caelifera.
krotoszyniak
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 19 kwietnia 2012, 22:07
Lokalizacja: krotoszyn

Re: "Kameleon" ale kiedy podfrówał widać było błękitne zabarwienie skrzydeł.

Post autor: krotoszyniak »

Dzięki Aneto. Nie gniewaj się, jestem kompletnym laikiem. Przyznam że widziałem go pierwszy raz, a po lasach chodzę sporo. To piękne maskujące ubarwienie wszystko tłumaczy, nie dojrzysz go dopóki z pod nóg nie wyfrunie. Dodaję fotkę z szerszym ujęciem, siedzi dokładnie pośrodku.
Załączniki
20150925_161036a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.74 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”