Pięć piękności

Muchówki
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pięć piękności

Post autor: red45 »

Wszystkie zdjęcia zrobione dzisiaj (2018.05.04) w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Muchówek latało bardzo dużo, w większości pospoliciaki, ale trafiły się też takie nieznane (mnie) rarytasy. Proszę o pomoc w oznaczeniach - m1 wziąłem z daleka za H.morio, a okazało się, że to coś całkiem dla mnie nowego. Z kolei m3 kojarzę z widzenia, ale jako bardzo rzadkiego gościa w Ogrodzie. Zupełnie fantazjując coś mi się kojarzy, że ten owad miał w nazwie "górska", ale może słońce mnie przegrzało i bredzę :-)
Załączniki
m1.jpg
m1.jpg (125.9 KiB) Przejrzano 2196 razy
m2.jpg
m2.jpg (134.51 KiB) Przejrzano 2196 razy
m3.jpg
m3.jpg (122.49 KiB) Przejrzano 2196 razy
m4.jpg
m4.jpg (125.31 KiB) Przejrzano 2196 razy
m5.jpg
m5.jpg (149.06 KiB) Przejrzano 2196 razy
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pięć piękności

Post autor: red45 »

Trochę poszukałem i wychodzi mi, że ta m3 to jest faktycznie "górska" - Leucozona lucorum – Przepaśnica górska. Natomiast m2 pasuje mi do Pipiza festiva. Z kolei m1 jest podobna do Anthrax anthrax, ale nie do końca :-) Czekam na Wasze sugestie.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pięć piękności

Post autor: avidal »

Bujanka faktycznie jakaś dziwaczna, ale to Anthrax. A że biała plamka znajduje się w apikalnej części scutellum, więc to powinna być A.anthrax. Co do Pipizy - pokazywałem fachowcom zdjęcia identycznie wyglądającego osobnika. Odpowiedź była taka, że to może być P.festiva, ale nie musi. Leucozona raczej dobrze, raczej nie spodziewałbym sie L.inopinata. Na czwartej fotce Dasysyrphus ( długa pterostigma ), wg mnie venustus. No i Rhagio scolopaceus.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”