To nie kawał :-) [Suillia variegata]

Muchówki
Andrzej J. Woźnica

To nie kawał :-) [Suillia variegata]

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Siedze nad kluczem do oznaczania Suillia spp. - najliczniejszego w polskie gatunki rodzaju w Heleomyzidae.

Wczoraj wyskoczyłem na trawnik i chwasty w centrum Wrocka by złapałać kilka muchówek dla mojego maine coona.
I wtem wpadła mi mucha - gatunek nowy dla Polski :-).
Gatunek o rozsiedleniu śródziemnomorsko-atlantyckim i co prawda był notowany w "Starej Polsce" ale kresy utraciliśmy politycznie dość dawno temu ...
W załączeniu szybka fotka: samczyk Suillia variegata. Skrzydło jedne lekko oderwane ale mucha "poszła" do alkoholu a nie jako karma dla kota :laugh: :-)
Oczywiscie © Copyright by Andrzej J. Woźnica 2015 :birra:

Jeśli ktoś zauważy taki okaz w terenie z takimi plamkami na szczycie skrzydeł (w spoczynku skrzydła ułożone jedno na drugim na odwłoku a sama mucha słabo lata) a zechce mi udostępnić udokumentowane dane do publikacji będę dźwięczny (podziękowania w publikacji na 100%).

Chyba w końcu idą i dla mnie i "moich" much lepsze czasy ... tym bardziej, że ostatecznie wygrałem sprawę dyscyplinarną w MNiSW :ok:
Załączniki
Svariegata.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.88 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a tu moja kotka zaraz po przybyciu do domu
Załączniki
daisie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.83 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a teraz podrasowane zdjęcie :mrgreen: oczywiscie spod zwykłego światła stąd odblaski :-(
Załączniki
ZS_PPX6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.91 KiB)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Piątek Wojciech »

:okok:
przejrzałem trochę sieć i mam pytania. czy chodzi o białe zabarwienie końca skrzydeł? a sama mucha jakich jest rozmiarów?
Załączniki
p18mme8qlk19ta12k21aiv1npm10tq4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.99 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Tak Wojtku,
charakterystyczne jest to zabarwienie końca skrzydeł. Są i inne przydatne cechy, np. góra tarczki owłosiona po bokach i mocno opierzona wić czułka
ale zasadniczo jeśli zdjęcie z Polski to ja nie mam problemu z rozpoznaniem po zdjęciu :laugh: .

Andrzej
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Piątek Wojciech »

sorry,zdjęcie nie moje, nawet nie wiem czy z Polski, chodziło o pokazanie wspomnianej prze ze mnie cechy, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę :okok:
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

A czy ja napisałem, że zdjecie jest z Polski? :D .
Nie spodziewam sie występowania tego gatunku w Puszczy Kozienickiej ...
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

No i kolejny, prawdopodobnie nowy gatunek dla Polski! Nieco mniejszy i z tego samego miejsca (złowiony kilka metrów dalej).
Piszę "prawdopodobnie", bo jest b. rzadki. Opisany został z Węgier i znany jest zaledwie z 4 okazów.
Nie zgadza mi się 1 cecha podana w Fauna Hungariae kilka lat później (ale w w opisie jest OK!).
Muszę wiecej poczerpakować ... :laugh: I wszystko to przez mojego kota, bo łapię mu muchy dla rozrywki ;-) .
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: To nie kawał :-)

Post autor: TomekK »

A ja sie caly czas zastanawialem na co mu te muchy ;-)
Cel rozrywkowy jest zrozumialy :mrgreen:
Przy okazji gratuluje ciekawych odkryc w tak krotkim czasie i to z jednego stanowiska :okok:
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

No i jest więcej danych odnośnie S. variegata - 3 dodatkowe okazy i tez z Zach. PL :-)
A teraz przednie nogi tego ... drugiego gatunku. Strzałką zaznaczyłem jedną z cech charakterystycznych: ciemny I-szy człon stopy I p. nóg :mrgreen:
Niestety tylko jeden okaz do tej pory, ale jak coś ma ok. 2.5mm to trudno złapać to na "oko"
Załączniki
w_w_01noga.jpg
w_w_01noga.jpg (17.2 KiB) Przejrzano 9922 razy
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Zapomniałem dodać, że to jest przedstawiciel rodzaju Trixoscelis :bit:
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

dalsze dane S. variegata pochodzą z tego samego miejsca, co poprzednie. Trafiły się i dwie samice :D .
Gatunek ostatnimi laty liczniej stwierdzany jest w Czechach. Na entomo.pl pojawiają się czasami stwierdzenia. To jest rzadkie, to jest pospolite. Trudno to "ogarnąć" naukowo. Tak niewiele wciąż wiemy o owadach. Biologia wielu gatunków muchówek jest nieznana.
Nisza ekologiczna wielu z nich jest bardzo trudna do określenia. Na pewno określa ją tzw. czynnik minimum - tylko jaki? Larwy są mycetofagiczne, a grzybów w Polsce dostatek ... I bądź tu człowieku mądry :gl: .
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-) coming soon

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Dipteron XXXI powoli nadchodzi ... Suillia variegata i inne nowości muchowe już wkrótce ... :laugh: .

I to nie tylko z Wrocka! (teoria przypadkowego przywozu TIR-em z Czech zostaje zatem obalona!). W Wielkopolsce też lata :birra: .
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Piątek Wojciech »

a nasz kolega Andrzej nic się nie pochwalił, że był dzisiaj w teleexpresie extra ze swoim nowym odkryciem dla nauki :wow: :okok:
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

widać czasem muchy sprzedają się jak ciepłe bułeczki :hahaha: :hahaha: :hahaha: .
Miałem być tylko na TVP3 Wrocław http://wroclaw.tvp.pl/23667071/20012016/ -FAKTY O PORANKU: 20.01.2016 ... :laugh:
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Almandyn »

Gratuluję odkrywcy :brawo: :brawo: :brawo:
Program Fakty o poranku podaje tę informację w ostatnich 5 minutach :okok:
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Dzięki! Mam apel do entomologów - reklamujmy się tam gdzie można i się da!
Nie dajmy sobie wmówić, że jak nauka, to tylko w "PRAKTYCE" :P.
Wiele rzeczy wynaleziono przypadkiem i dla zabawy i dopiero po latach znalazły zastosowanie w praktyce ...
Andrzej J. Woźnica

Re: To nie kawał :-)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

no i S. variegata już po kraju lata!
więc bijmy jej pokłony :szacun: ...
bo ma skrzydła ... nie opony :ok:

http://pte.au.poznan.pl/dipteron/biulet ... kowski.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”