Muchówka do oznaczenia

Muchówki
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Muchówka do oznaczenia

Post autor: Wiacek »

Proszę o pomoc w oznaczeniu.
27-07-2014 r. okolice Narola (woj. podkarpackie) na marchwi zwyczajnej Daucus carota i to chyba nie przypadkowo, bo widziałem kilka okazów i siedziały tylko na marchwi.
Przejrzałem rączycowate (Tachinidae) i bzygowate (Syrphidae) i nie mogę nic dopasować do tego osobnika. Zawsze coś nie do końca pasuje, jak odwłok wydaje się odpowiadać to skrzydła nie maja plamek. Jak już znalazłem z rączycowatych z podobnymi skrzydłami, to okazało się ma pasek przez środek odwłoka.
Załączniki
DSCN8843_1_600px.jpg
DSCN8843_1_600px.jpg (61.98 KiB) Przejrzano 4247 razy
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Muchówka do oznaczenia

Post autor: avidal »

Bez wątpienia samiec Ectophasia oblonga.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Muchówka do oznaczenia

Post autor: Wiacek »

Dzięki.
Czyli dobrze szukałem w rączycach Tachinidae, tylko nie wiedziałem, że odwłok może być bez paska.
insektarium.wordpess pisze:Jedna z najpiękniejszych naszych muchówek; kiedy ktoś twierdzi, ze muchy są paskudne, pokazuję tę rączycę. Oczy duże, skrzydła lekko przydymione, w zależności od płci delikatnie (samica) lub intensywnie (samiec) plamkowane. Odwłok u samców na ogół soczyście czerwony bez czarnego pasa, lub z jego namiastką. U samic kolorystyka odwłoku dużo bardziej zmienna, najczęściej jest to mozaika kolorów żółtego, czarnego i białego. Liczebność. Pospolita i liczna, dawniej uznawana za rzadką – kolejny przykład zmian stymulowanych ociepleniem klimatu środowisko. Otwarte, ciepłe tereny. Chętnie murawy kserotermiczne i ukwiecone nasłonecznione łąki i nieużytki.
źródło: http://insektarium.wordpress.com/dipter ... a-pasnica/

Siedlisko też się zgadza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”