muchówki plażowe

Muchówki
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

muchówki plażowe

Post autor: Robert Zoralski »

Byłem dziś nad morzem. Cała plaża od Sopotu do Gdyni (pas ok 2-3 m od wody) jest w muchówkach o długości ciała 8-10 mm. Wyglądają jakby morze wyrzucało je na brzeg. W pierwszej chwili myślałem że to rójka którychś mrówek (były łudząco podobne do wylatujących z gniazda królowych), ale to na pewno muchówki (złapałem 3 sztuki - jak wyschną po wypreparowaniu to wrzucę zdjęcia). W każdym razie było ich bardzo dużo, tak dużo, że idąc bezpośrednio przy wodzie depcze się po nich. Moim zdaniem jeden gatunek o długości 8mm ale rozpoznałem też większy (prawdopodobnie z tej samej rodziny) 10mm. Ciało podłużne, skrzydła złożone na grzbiecie, na każdym ze skrzydeł widoczna czarna plamka u szczytu skrzydła, zmoczone wodą morską.
W każdym razie zdziwiła mnie ich ilość i zachowanie.

Wie ktoś może co to za muchówki i co one robią na plaży?

Pozdrawiam
Robert Zoralski
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

info

Post autor: Robert Zoralski »

Dostałem informację, że wszystkie trzy osobniki to Bibio sp. (Diptera: Bibionidae), czyli rodzina "leniowate".
Odznaczają się dużym dymorfizmem płciowym.
Pierwsze dwa to samice trzeci to samiec. Prawdopodobnie nie są tego samego gatunku.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Może coś jest w tym wyrzucaniu na brzeg. Kiedyś czytałem prace na temat migracji zwierząt gdzie jest przykład ze Skandynawii. Przy pomyślnych prądach i wietrze morze wyrzuca mnóstwo owadów z drugiego brzegu Bałtyku. Jedne z badań wykazały tylko za jednym razem morze wyrzuciło przeszło 300 :!: gatunków owadów z czego zdecydowana większość przeżyła. To bardzo ciekawy temat na jakąś pracę mam nadzieje że ktos ci oznaczy tą muchę i napiszesz o niej coś więcej :)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Pierwsze trzy foty to samica Bibio varipes. Pozostyałe dwie to samce Bibio marci.B. marci jak i B. varipes mają tendencje do masowych pojawów. Larwy rozwijają się w glebie. Lokalnie na powierzchni kilku metrów kwadratowych potrafią się pojawić tysiące osobników.Takie masowe pojawy występują również u innych przedstawicieli tej rodzinny. Szczególnie częste "masówki" obserować można było w ubiegłym roku w chyba w całym kraju. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”