Muchówki-Co, gdzie,kiedy i na czym siedziało?

Muchówki
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Muchówki-Co, gdzie,kiedy i na czym siedziało?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Zachęcam wszystkich pasjonatów owadów do obserwacji w tym sezonie muchówek.
Licze na nadsyłanie fotek każdej muchówki, która wyda sie wam interesująca lub chcielibyście sie dowiedzieć na jej temat więcej.
Każda obserwacja w tym roku jest bardzo wartościowa z uwagi na odmienny przebieg tegorocznej pogody, która zaowocowała dużo wcześniejszymi lotami wielu gatunków.

Mucha fruwa.
Łukasz
Krzysztof Sućko
Posty: 54
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 11:31
Lokalizacja: Białowieża
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Sućko »

Dobrze wiedzieć - zasypiemy Cię zdjęciami :)

A swoją droga na "przedwiośniu" (15.03) widziałem całą masę muchówek ( i 1-2 błonkówki) oblizujących sie na widok gałęzi osiki pochodzących prawdopodobnie z zimowego dokarmiania zwierzyny.
Awatar użytkownika
maciejarchon
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 18 maja 2007, 18:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: maciejarchon »

chciałbym się dowiedziec co nieco na temat preparowania muchówek i błonkówek, czy jest ktos w stanie udzielic mi porady.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

W preparowaniu muchówek nie powstały raczej żadne normy,panuje tu pewna dowolność.Główną zasadą jest by możliwie najwięcej cech owada było widocznych. Można muchówki preparować jak motyle z rozpostartymi skrzydłami-gdy chcemy podkreślić ich piękno.
Rozpinanie muchówek jak motyli jest jednak nie praktyczne. Okaz z rozpostartymi skrzydłami zajmuje więcej miejsca w gablotce,łatwiej jest go uszkodzić. Osobiście staram sie układać skrzydła wzdłuż ciała owada przy pomocy szpilek.
Małe owady można nabijać na minucje jak malutkie motylki wbijając szpilkę centralnie w tułów lub
nabijając okaz na sam czubek minucji w bok ciała nieprzebijając go na wylot.Najszybsza metoda i również estetycznie wyglądającą jest naklejanie na kartoniki trójkątne. Owada układamy bokiem na jakiejś twardej powierzchnią (głową zawsze skierowaną w tym samym kierunku) i przyklejamy czubek kartonika do tułowia.
Załączniki
clip_image002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.93 KiB)
Awatar użytkownika
maciejarchon
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 18 maja 2007, 18:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: maciejarchon »

Wielkie dzięki, myślę, że te informacje się przydadzą
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Drobna uwaga - szpilkę lepiej wbijać nieco z prawej (lub lewej) strony tułowia, aby zachować chociaż z jednej strony nienaruszony układ szczecin, włosków, opylenia... (wbijając centralnie możemy zniszczyć środkową część). Przynajmniej ja tak robię ;)
Do nabijania najlepiej używać względnie drobnych szpilek (przy drobnych okazach oczywiście minucji) - ja zwykle biorę 00, 0, do największych okazów 1.
Przy układaniu dobrze zadbać jest też o to, aby nogi skierowane były na dół, a nie na boki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”