Co to może być za owad?

Muchówki
bonusowa
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 7 sierpnia 2012, 11:42
Gender: women
Lokalizacja: Gdańsk

Co to może być za owad?

Post autor: bonusowa »

Witajcie

Nie znam się kompletnie na owadach, potrafię rozpoznać co najwyżej te najpopularniejsze gatunki. Mam pytanko. Otóż jakieś dwa tygodnie temu zauważyłam pod drewnianą balustradą kopczyk drewnianego pyłu. Mimo wyczyszczenia pojawia się codziennie. Zauważyliśmy też dziurki (jak norki- małe dziuple) w balustradzie. Jakieś 4 dni temu obok kolejnego kopczyka leżała martwa mucha- dość spora, z dużymi oczami i grubym odwłokiem w kolorze żółto-czarnym. Żałuję, że nie zrobiłam jej zdjęcia. Natomiast przedwczoraj oraz dzisiaj zauważyłam taką samą muchę, która niosła inną mniejszą muchę i weszła z nią do tej dziupli. Dzisiaj mąż trzepnął tą muchę i wypuściła swoją zdobycz i uciekła. Ta mniejsza okazała się być żywa choć jakby sparaliżowana.

I teraz zastanawiam się cóż to się zagnieździło w mojej balustradzie. Wiem, że ciężko będzie wskazać jakąś konkretną istotę, bo nie mam zdjęć. Wydaje mi się, że może to być jakaś muchówka, ale z tego co się orientuję, one żywią się nektarem a nie innymi owadami. To zachowanie kojarzy mi się z przynoszeniem żywego jedzonka dla larw (jak np. zdaje się osa ziemna czy coś w tym stylu).

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co to może być za owad?

Post autor: Voltrax »

Szukaj w Błonkoskrzydłych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”