Czy to Atherix ibis?

Muchówki
rysiaty
Posty: 2018
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Czy to Atherix ibis?

Post autor: rysiaty »

poproszę o oznaczenie i ewentualnie jeśli to gat. jak w temacie to poproszę garść informacji o występowaniu w Polsce. Na czerwonej liście status VU, a w popularnym przewodniku piszę że raczej w górach występuje.
2012-05-18 stawy w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym k. Grabina, Lubuskie
Załączniki
DSC_8648.jpg
DSC_8648.jpg (123.49 KiB) Przejrzano 1412 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy to Atherix ibis?

Post autor: Rafał Celadyn »

..jesli wierzyć google, to ja specjalnych podobieństw do tego gatunku nie widzę...
zerknij tutaj :arrow:http://search.babylon.com/imageres.php? ... bsrc=SP_ss jest kilka bardziej podobnych much i czekaj na Łukasza :wink:
Pozdrawiam
Rafał
al
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 01:19
Lokalizacja: śląsk

Re: Czy to Atherix ibis?

Post autor: al »

To nie jest Atherix ibis (popstrucha ibiska). To osobnik z rodziny kobyliczkowatych Rhagionidae - Rhagio sp. z której to rodziny wyodrębniono Athericidae (popstruchowate) w latach 70-tych. Athericidae noszą cechy Rhagionidae i Tabanidae. Samica Atherix ibis jak poniżej:
Zdjęcie wykonane w 2011, pod koniec maja w środkowych Sudetach w trakcie agregacji. Właśnie na dniach ma odbyć się tegoroczna agregacja. Skoro Atherix został wywołany do tablicy jest okazja, co planowałem wcześniej, aby zwrócić się o pomoc właśnie w sprawie rozmieszczenia tej muchówki w Polsce. Od 3 lat obserwuję agregacje Atherix ibis w środkowych Sudetach. Zlokalizowaliśmy do tej pory 8 stanowisk kłębienia się popstruchy po stronie polskiej i czeskiej (7 stałych pod mostami i jeden już nieistniejący w wyrwie przybrzeżnej). Interesuje mnie zarówno jej biologia, rola ekologiczna jak i występowanie. Istnieją sprzeczne informacje o zachowaniach samic: sądzono dawniej, że ich śmierć ma związek z koniecznością wstępnego wyżywienia larw. Obecnie uważa się jednak, że nie zachodzi matrifagia. Spotkałem się z ciekawą hipotezą, że kłąb samic może imitować rojenie się pszczół.

Tutaj skupisko zalatujących samic pod jednym z mostów na Bobrze. Widać złoża żółtych jaj. Dysponuję literaturą obcojęzyczną, niestety mimo wysiłków nie odnalazłem żadnych poważnych danych o występowaniu i biologii Atherix w Polsce. Byłbym wdzięczny za wskazanie takich doniesień i artykułów (również przedwojennych), a także za informacje o obecnych stanowiskach popstruchy w Polsce. Chociaż najwięcej wzmianek o popstrusze dotyczy Polski południowej, czyli górskiej, niemniej czytałem także o sporadycznych obserwacjach w Polsce środkowej i na Mazurach. Poza tym, Atherix występuje również w nizinnych Niemczech i Danii. Proszę pisać na priva lub albrub@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”