Sepsis

Muchówki
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Sepsis

Post autor: avidal »

W sobotę wybrałem się na tereny obficie porośnięte wierzbami, gdzie w roku minionym na baziach stołowały się liczne błonkówki i muchówki. Spodziewałem się spotkać - jeśli jeszcze nie teraz to w najbliższych tygodniach - choćby Cheilosia grossa, czy Melangyna sp. Tak jak poprzednio. Nic z tego. Wszystkie krzewy, w liczbie kilkuset, wycięto w pień. Wiele zdążyło zakwitnąć. Szkoda, ze nie poczekano jeszcze miesiąca, jeśli już wierzby koniecznie należało usunąć. Na ściętych pniach sokiem raczyły się gromadnie jakieś typowo wyglądajace muchy. Pojawiło się kilka osobników Andrena flavipes/gravida i motyle. Oraz pojedynczy przedstawiciel rodziny wońkowatych. Sądzac po charakterystycznym odwłoku, rodzaj Sepsis. Czerwone uda zaś sugerują Sepsis punctum. Proszę o weryfikację.
Załączniki
Sepsis.jpg
Sepsis.jpg (82.6 KiB) Przejrzano 1856 razy
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sepsis

Post autor: red45 »

W identyfikacji nie pomogę, ale bardzo podoba mi się ta mucha. Ma ładną nazwę i wygląda stylowo :-) Na moich terenach do wczoraj też było raczej kiepsko z bezkręgowcami, od wczoraj za to prawdziwy zalew gatunków.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sepsis

Post autor: avidal »

Oczywiście znam te z Twoich obserwacji, o których opowiadałeś na forum.Zawsze z uwagą śledzę Twoje doniesienia, to przecież nasze miasto. Trzyszcz C.hybrida ładnie uchwycony, pewnie z Ogrodu. Szkoda że z innymi gatunkami u nas krucho. Najbliżej to w Grotnikach na plaży obserwowałem C.sylvatica. Jak dla mnie dużo ciekawsze było spotkanie z Melangyna. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Sepsis

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Najprawdopodobniej jest to Sepsis fulgens. 18 marca obserwowałem liczne okazy tego gatunku oraz Themira nigricornis na ściętym pniaku w miejscu gdzie łapaliśmy Melangyna pavlovskyi i Scaeva selenitica.

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sepsis

Post autor: avidal »

Ja na razie tylko ten odosobniony osobnik. Szkoda, ze nie punctum. Z bzygów tylko Eristalisy. Ale też tylko dwukrotnie byłem w terenie. Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sepsis

Post autor: avidal »

Łukasz, wracam do starego wątku, ponieważ potrzebuję potwierdzenia mojej samicy Themira. Nogi częściowo żółte, czułki wyglądają na jednolicie ciemne - więc chyba T.nigricornis. To chyba częsta mucha? Spotkana w połowie maja.

A Sepsis to jednak będzie punctum, nie sadzisz? Na korzyść tego gatunku przemawia kilka istotnych szczegołów, oraz jeden rozstrzygający - tylko jedna para szczecin na tułowiu (dc - dorsocentral).
Załączniki
Themira.jpg
Themira.jpg (111.87 KiB) Przejrzano 1510 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”