Acu-Aktualności 2013.

Błonkówki
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Od kilku dni obserwują żądłówki, na początku były to trzmiele Bombus terrestris, lucorum i pratorum. Później pojawiły się Lasioglossum calceatum, Osmia rufa, Anthophora plumipes, Symmorphus murarius. Dziś natomiast na wierzbach, przeżywających prawdziwe oblężenie, dodatkowo Colletes cunicularius, Andrena vaga i jeszcze jakaś mała Andrena ale tylko mi mignęła :o . Warto obecnie sprawdzać wszystko co kwitnie: wierzby, podbiały, nawet gwiazdnice.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...z mojej strony mogę dodawać obserwacje tylko w takiej formie :o ,wszystkie okazy złowione wczoraj po pracy (16.30) na wierzbusie obok domu(czas akcji :30 min.)i natychmiast spreparowane.Staralem się łowić po parce z gatunku 8) ,ale przy moim braku elementarnej wiedzy nie jest to realne :wink: .Bedzie zabawa na następną zimę 8) .na ostatnim zdjęciu okazy sa malutkie-na minucjach
:hi:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.19 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.14 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.57 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.26 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.92 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Fajne są te czerwone Andreny, oznaczanie ich ze zdjęć jest karkołomne aczkolwiek prawie na pewno to A. rosae. Na 1 fotce jest też Colletes cunicularius i nieboszczka miodna. Te z żółtym to Nomada - kleptopasożyty, nie oznacza się ze zdjęć, aczkolwiek podobne widziałem przy gniazdach A. vaga (w sumie powinieneś ją też dorwać a może i cinerarię). Z czerwonymi nogami to może być Andrena tibialis.
No ale masz okazy to kiedyś się sprawdzi.

Natomiast u mnie wczoraj dwa nowe trzmiele - Bombus pascuorum i hortorum, oraz Chrysis z grupy ignita s. str. Z reguły, złotolitki kojarzą nam się z fauną letnią, ale skoro ich żywiciele są wczesnowiosenni (tu mam na myśli np. Osmia rufa (bicornis - to jest prawidłowa nazwa i od teraz będę ją egzekwował) to i one muszą nadążać :D
Dziś w zasadzie tylko jedno mnie nieco zaskoczyło a mianowicie Andrena fulva na wierzbie. Gatunek jest znany z przywiązania do klonów, a dziś widziany na wierzbie, no ale skoro klony jeszcze nie kwitną a trzeba coś jeść... Obecnie warto obserwować co oblatuje wiązy, które są w pełni kwitnienia (u mnie). Nie wiemy prawie nic o dzikusach z wiązów, za to od miodnej aż huczy.
Widziałęm też pierwszą Anthophora plumipes.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Fajne są te czerwone Andreny, oznaczanie ich ze zdjęć jest karkołomne aczkolwiek prawie na pewno to A. rosae.
...ten okaz nr 4 w kolejności(liczę okazy od góry) wygląda zupełnie inaczej od pozostałych ...
Brachytron pisze: Na 1 fotce jest też Colletes cunicularius i nieboszczka miodna
..spoko, miodną rozpoznaję :wink: ,C.canicularis mam w sumie 2 okazy
a więc foto 1 (cf.):
1.Colletes cunicularius
2.Andrena rosae
3.Apis mellifera
:ok:
foto 4(cf.):
Anrdena rosae
:ok:
..z nomadami to już się naczytałem ,że nieoznaczalne z fotek :wink:
...a te maluchy z foto 3 ,to chyba samiec i samiczki Andrena sp. ? Latały po kilka sztuk przy odrostach wierzbowych...
Dzisiaj też coś tam w lesie połapałem...na pewno 8) A.clarkella,Vespula germanica, 2 gatunki "pszczółek średnich" :mrgreen: i dwie nieoznaczalne nomady...
Brachytron pisze:Obecnie warto obserwować co oblatuje wiązy, które są w pełni kwitnienia (u mnie). Nie wiemy prawie nic o dzikusach z wiązów, za to od miodnej aż huczy.
Mam w puszczy fajne wiązowe stanowisko ,ale to potężne drzewa...więc zaobserwować cokolwiek jest raczej niemożliwe...poza tym u ciebie jest pewnie z tydzień do przodu z wegetacją.
W przyszłym tygodniu jak tylko będzie ciepło ruszam na P.Błędowską,zobaczymy co się tam dzieje ,nie tylko w temacie żądłówek :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

4 jest samcem, w tej grupie zmienność jest duża, czerwonego może w ogóle nie być.

Tydzień do przodu? Dziś znalazłem pierwsze kwiatki forsycji.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:4 jest samcem, w tej grupie zmienność jest duża, czerwonego może w ogóle nie być.
...no widzisz jaki jestem ciemny :wink:
Brachytron pisze:Tydzień do przodu? Dziś znalazłem pierwsze kwiatki forsycji.
...u mnie pod balkonem ledwie pączki widać...zielone jeszcze...
...z innej beki,mam trochę fotek pszczółek (from nature ,bez okazów), z zeszłych wiosen, czy będzie bardzo źle jeśli je tu upakuję do oznaczenia ? :o
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...chyba, że myślisz o czwartym "czerwonym okazie"? W ten sposób licząc ,to okaz o który pytałem ,jest numerem 2...trzymajmy sie kolejności okazów będzie łatwiej...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Noo... 4 okaz czyli 1 z fot 2. Zmienność zmiennością to może być coś innego, no ale okaz jest.

Z forsycją to może być kwestia 2 dni. Albo znalezienia cieplejszej lokalizacji. Jutro mam chęć polatać z siatką po okolicy, ponabijam i podam wykaz, bo widziałem małe Andreny i maciupkie Lasioglossum..
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...trochę pokręciłem się dzisiaj po lesie ,pogoda nie ciekawa, ale udało mi się znaleźć kolonię A.clarkella :ok:. Było kilkanaście kopczyków i 5-6 sztuk dorosłych samiczek, w tym dwie aktywnie kopiące.Oprócz tego dwie nomady, które pewnie chciały im uprzykrzyć życie ,ale nie uprzykrzą ...nie pozwoliły się obfocić ,więc zabrałem je ze sobą 8) .Bardzo wdzięczne te pszczółki do focenia ...i szybko się zakopują-trwa to raptem parę minut.Widziałem też chyba A.fulva ,ale nie mam ani fotki ani okazu bo zwiała zanim ją podszedłem.Parę fot...
:arrow:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.49 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.47 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.99 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.96 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję nomadę :ok: ,co prawda fotka z zeszłego roku ,ale też spod gniazda A.clarkella(te "zdzisie"- -identyczne),z mojej "czeskiej czytanki" wynika, że prawdopodobnie jest to Nomada leucopthalma....
:hi:
Rafał
Załączniki
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.07 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Też bym tak oznaczył. Ja na razie wyhaczyłem jedną tylko Nomadę, niespodziewanie (brak czasu). Po analizie padło na grupę flava, ze wskazaniem na N.zonata.
Załączniki
Nomada flava group.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.56 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Nomada Rafałowa wygląda ok, avidalowa - zonata to dość kłopotliwy gatunek z uwagi na zmienność.

Dziś, z nowych gatunków, zaobserwowałem Bombus hypnorum i Andrena flavipes. Nie widziałem jeszcze żadnej Nomady ale za to mam Sphecodesy (albilabris, pellucidus, i jakiś mikrus 3mm do późniejszego oznaczenia). Byłem dzisiaj na fajnej piaskownicy pod skarpą - trzyszcze latały chmurami :)

I jeszcze do Rafała - czy któraś z tych czerwonych Andren ma biały nadustek?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:czy któraś z tych czerwonych Andren ma biały nadustek?
...niestety nie ,wygląda na to ,że wszystkie to faktycznie A.rosae...
Dzisiaj znalazłem kolejną kolonię :ok: ,tym razem jeśli się nie mylę C.canicularius :? ,niestety nie mam fotki całego owada ,bo samiczki wracające z pyłkiem ,natychmiast chowały się do swoich komnat,a te które odpoczywały ,wystawiały tylko łepki ,no i łepek sfociłem :wink: .Złowiłem też jednego samczyka(samiczek nie ruszałem, bo pięknie się opiekują gniazdami , dwie mam z wierzbusa), więc okaz jest...w razie draki.Kręciła się tam znowu jakaś nomada, ale mi zwiała...
:hi:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.47 KiB)
kolonia
kolonia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.83 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.24 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.18 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na czasem odwiedzanej drodze w Łagiewnikach ruch się zaczął, ale norek było niewiele. Wiał dosyć zimny wiatr i błonkówki prawie nie siadały. Wśród różnego drobiazgu z większych gatunków udało mi się sfocić tylko ten gatunek.
Załączniki
Hym-DSC9229.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.26 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Rafał - to faktycznie cunicularius, (kształtna, sercowata głowa). Ten gatunek jest związany z wierzbami i samice trudno zobaczyć na czym innym.
Jacek - wygląda na samca Andrena vaga.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...ostatnie, z dwóch leśnych ścieżek w P.Dulowskiej...część mniej więcej potrafię nazwać :wink: ,mam problem z dopasowaniem pasożytów do gatunków(albo odwrotnie :wink: )i samców do samiczek....foty to jeden strzał ,więc szału nie ma...ale stwierdziłem, że na rozpinadłach i tak będzie gorzej to wyglądać...
1.A.viaticus
2.Priocnemis(pewnie perturbator...)
3.A.clarkella
4.C.canicularius
5.A.flavipes (?)
6.?
7.A.fulva
8ab ?
9.szkodnik :wink: Sphecodes ?,kręcił się obok gniazd 19 16(to chyba to samo ?) i 17,17a..
10- odłowiona na wierzbie(A.vaga ?)
11ab-na sośnie
12.oznaczona wcześniej N.leucopthalama
13.?14.?15?16?17.17a.?18.? 19.?
20.Te samczyki latały nad kolonią C.canicularius ...ale bardziej pasują do A vaga :?
21.?
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
I.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.03 KiB)
II.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.25 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Sporo łapiesz.
Rafał, A.flavipes należy do grupy pszczolinek z paskami z włosków na odwłoku. Piątka ich nie ma. Bardziej mi podchodzi pod A.nitida.
Jacek rozstrzygnie.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Jutro będę miał lepsze :wow:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

avidal pisze:... Rafał, A.flavipes należy do grupy pszczolinek z paskami z włosków na odwłoku. Piątka ich nie ma. Bardziej mi podchodzi pod A.nitida.
Jacek rozstrzygnie.
Haemorrhoa - czerwone nogi, biało owłosiona twarz, miedzianozłote włosy na końcu odwłoka. Samce obserwuję od soboty.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

No tak.. Ale to już A.nitida, prawda ? 21 kwietnia.
Załączniki
Andrena.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Jutro będę miał lepsze :shock:  
...wymieniasz? :P Spoko , w takim razie poczęstuję Was ciekawą obserwacją :wink: .
Nie miałem aparatu :gl: a byłby filmik jak złoto...
Otóż ,przesiedziałem dzisiaj około godziny pod gniazdem pewnej A.clarkella.Przy gnieździe, jak już wcześniej zaobserwowałem ,najczęściej kręcą się dwie nomady-jedna mniejsza druga większa.Andrena, po skrzętnym zasypaniu otworu, udała się na wycieczkę po prowiant.Większa z nomad ,natychmiast zabrała się za kopanie.Zanim zniknęła i wszelki słuch po niej zaginął, minęło jakieś pięć minut(zdążyłem wypalić).Po kolejnych piętnastu minutach(mniejsza tylko kreciła się w pobliżu)przyfrunęła mamuśka z papu...i co ,zaczęła wkopywać się do gniazda w którym dalej tkwiła nomada.Po kolejnych pieciu minutach ,mniejsza z nomad zaczęła kopać i w tej samej chwili z gniazda wylazła ta która wkopała sie by złożyć jajo.Wyglądało to tak jakby ta mniejsza jej pomagała :? .Duża samica otrzepawszy sie z piachu odfruneła .Mniejsza znowu zaczęła kopać i zniknęła na kolejne parę minut(w środku cały czas była Andrena) żeby zaraz wyjść na powierzchnię .Tych prób było około 3-4 ,ale co było dalej nie wiem...bo godzina spędzona przy gnieździe trochę opóźnila moje plany :wink: .W każdym razie bardzo mnie zainteresowało to, czy nomada czekała tam ,żeby Andrena wykopała jej drogę na zewnątrz? Czy poszerzała przejście, żeby minąć się z wracającą mamuśką?Czy wreszcie ,ta wspólpraca nomad to norma czy przypadek?No,w każdym razie fajnie było to poobserwować :ok: .
Pozdrawiam
Rafał
...w piątek jadę na P.Błędowską -aparatu nie zapomnę :ok:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Na krzew pigwowca przyleciała okazała Nomada - i chyba sie zawiodła. Kwiaty rozwiną się dopiero za kilka dni. Jestem prawie pewien że to N.lathburiana. Wszystkie cechy się zgadzają, łącznie z rudym owłosieniem. Tylko dwie plamy na scutellum, słabo dostrzegalne, ale wyraźnie czerwone, nie żółte.
Załączniki
Nomada.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.15 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

A dlaczego nie flava?

Nikt chyba nie raportował jeszcze szerszenia. W przelocie, w poniedziałek 22 IV.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Odrzuciłem z powodu braku choćby śladu czerwonych pasków na mesonotum. (Mogę wrzucić zdjecie centralnie z gory jakby co). No i te rude włoski na tułowiu...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Mogę wrzucić zdjecie centralnie z gory jakby co
...no pewnie, że wrzuć :ok: ,każda fotka nomady to sukces-ja nie mam do nich cierpliwości... :wink:
Dzisiaj praktycznie całą dniówkę spędziłem na Pustyni Błędowskiej,z jednym z kumpli z forum :birra: .
Z Acu-aktualności bez rewelacji...myślałem o Anthoporach , Xylocopie itd ,ale nic z tych rzeczy...Zestaw praktycznie wiele nie różnił się od tego z P.Dulowskiej:
A.fulva
A.barbilabarbis/Nomada albogutatta
A.clarkella/Nomada leucopthalama
C.canicularius
S.albilabris
2 gatunki nieoznaczalnych, średniej wielkości Andren,jakaś nomada bez czerwonych deseni na odwłoku,być może pasożyt A.fulva :? -nie wiem... i tyle..
Co do kwitnienia ,to kwitnie tam wierzba rokitnica ,brzozy i nieśmiało sosny -nothing else.Na wierzbach dominują Coletesy i te średnie Andreny.A.barbilabris znalazłem duzą kolonię, która ciagnie sie na całej ścianie lasu -porozrzucana tu i tam .Z chrząszczy,na wierzbach masówka Tripnotia hirta ,które wygladają w locie jak pszczoły,trochę biegaczowatych(koło 10 gat.?) wyczailiśmy w zielsku nad Przemszą i Centurią -czekają na oznaczenie,poza tym z trzyszczy:hybrida i sylvatica(nielicznie),z motylami nędza Brephos parthenias,Nymphalis sp.,pawik,C.argiolus...i Adela z wierzb, nie pamietam nazwy :P . Dobra dodaję foty i tak pewnie coś pominałem...
Pozdrawiam
Rafał
...strasznie tam praży...
byłbym zapomniał :ap:
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=BBMxpP-MqLo
Załączniki
A.barbilabris
A.barbilabris
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.93 KiB)
Kolonia
Kolonia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.99 KiB)
Pustynia
Pustynia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.37 KiB)
Myśleliśmy że to M.violaceus ,ale chyba jednak proscarabeus...
Myśleliśmy że to M.violaceus ,ale chyba jednak proscarabeus...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.88 KiB)
Centuria
Centuria
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.2 KiB)
Szkodnik ;)
Szkodnik ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.19 KiB)
Przemsza Biała
Przemsza Biała
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.57 KiB)
dmuchawce!!! ;P
dmuchawce!!! ;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.93 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Dmuchawce - nabiłeś.

Twoja barbilabris to vaga. Różnica jest.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Twoja barbilabris to vaga. Różnica jest.
no to ja jej nie widzę... :cry: ,dodatkowo zastanawia mnie fakt co pisze w czeskiej książeczce:
Parazyt vagi- N.lathburiana ,a A.balbilabarbis- N,albogutatta...no gatunki wyglądają zupełnie inaczej i nic przypominającego N.lathburiana nie łowiłem ,a okazy szkodników mam i wszystko wskazuje na N.albogutatta :? .Pytanie :
Czy wksiążce pisze zgodnie z prawdą i czy przypadkiem fotki nie sa pozamieniane? Siedzę w temcie chwile ,więc sam ocenić nie potrafię...Może wieczorem zrobię foty parazytów.
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Avidal: A co jeśli to samiec?
Rafał: wrzuć lepiej stronę książeczki, ja jej nie widziałem.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie mam skanera ,wiec moge dodać tylko takie fotki...już wiem, że to 100 % A.vaga (żle popatrzyłem na ikonki w książce 8) ),jednak sprawa nomady dalej dla mnie niezrozumiała...innych koloni poza C.canicularius tam nie było...
:hi:
Załączniki
N.a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.23 KiB)
N.l..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.64 KiB)
DSC06258.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.31 KiB)
DSC06260.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.24 KiB)
DSC06261.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.85 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Istotnie samiec - czułki 13-członowe. Teraz czuję się przekonany.

Ta na dole to najliczniejsza w okolicy koczownica z grupy albogutttata. Może N.panzeri, może N.ruficornis.
Załączniki
Nomada.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.01 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Jeśli idzie o to co u kogo pasożytuje to jest ok. Dodam tylko, że lathburiana także u A. cineraria a flava u nigroaenea. Nie znamy pełnej sieci powiązań między żywicielami a szkodnikami.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki :wink: ,wieczorem podorzucam trochę fot.
...może cofnąłbyś się te parę postów wyżej i ogarnął temat -w miarę możliwości...pliz :wink:
Brachytron pisze:Dmuchawce - nabiłeś.
...żeby tylko... 8)
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Ok. to do wieczora, ale możliwe, że niedzielnego...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Ok. to do wieczora, ale możliwe, że niedzielnego...
:ok: ,mozliwe...
:hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...wyskoczyłem dzisiaj na chwilkę do puszczy ,bo światełko było dobre do focenia ,ale przy gniazdach nic sie nie działo...znalazłem natomiast kolonię pszczółek "11ab " a przy niej sphecodesa ,który usilnie starał się wcisnąć do ich domków i pstryknąłem go jakimś cudem.Poza tym mam jakąś nową nomadę i jeszcze dwa gatunki sphecodesów (malutki i średni :wink: ).Na dróżce znalazłem też na wpół sparaliżowanego przez A.viaticus pajączka(Aneta mi oznaczy :mysl: :wink: ) ,najpierw był nieruchomy zrobił dwa kroki i odwrócił się na plecy...taki cud :o ,niestety sfotografowanie Anopliusa zajęło by za duzo czasu,którego sporo i tak straciłem na sphecodesa, więc odpuściłem...
Foty "szpilkowe zrobię jutro.
:hi:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.32 KiB)
kolonia 11ab
kolonia 11ab
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.41 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.02 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.01 KiB)
stałe towarzystwo ;)
stałe towarzystwo ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.11 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:Na dróżce znalazłem też na wpół sparaliżowanego przez A.viaticus  pajączka(Aneta mi oznaczy :mysl:  :wink: )
8) Trochosa sp.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Wczoraj z hodowli, z otworów 4 mm, wyszła mi fajna parka Pemphredon lugubris i Pseudomalus auratus. Ten ostatni był dość duży i liczyłem na P. triangulifer, ale nic z tego.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...no fajnie,ja u siebie jeszcze żadnych złotek i grzebaczy nie widziałem...moje domki(gliniany i z trzciny) też nawet nie tknięte...może jeszcze coś się nimi zainteresuje.
:hi:
Aneta pisze: Trochosa sp.
:ok:
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: rysiaty »

dorzucę złotolitkę z dziś - skansen w Ochli pod Zieloną Górą
super miejsce na błonkówki - strzechy, glina, stare podziurawione bale drewniane, wszystko całkiem wygrzane miejscami

i jeszcze Nomadę z 2013-04-23 z Sieniawy
Załączniki
Chrysididae_8787_Ochla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.43 KiB)
DSC_8762_Ochla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.08 KiB)
Nomada_8371.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.72 KiB)
Nomada_8386.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.52 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Chrysis z grupy ignita, samiec Osmia bicornis, Nomada - nie wiem, może koledzy od czeskiej książeczki naprowadzą (powaga).
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Bartek Pacuk »

Może błonkówkarzy to nie zdziwi, ale ja byłem zaskoczony. Jakieś pół godziny temu (ok. 2:00) obijał mi się o szybę duży trzmiel. Na tyle, na ile widziałem, był cały czarny z białym dupskiem. Po szybkim przejrzeniu strony http://www.hummeln.org/?page_id=210
uwzględniwszy rozmiar i kolorystykę delikwenta pasuje mi samica B. hypnorum (ale to tylko przypuszczenie, może przegapiłem coś o podobnej kolorystyce). Temperatura na zewnątrz +7 stopni. Może zwabiony lampką? Wiem, że szerszenie lecą do światła, ale o trzmielach nie słyszałem.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Lecą i to nie pojedynczo, sam mam materiały ofiarowane przez motylarzy z samołówek. Hypnorum jest niedużym gatunkiemno i ma rude plecy, mógł to być melanistyczny hortorum.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:może koledzy od czeskiej książeczki naprowadzą
...na razie osobiście się nie ustosunkuję :P ,jest problem... ten obrazek na biolibie :arrow: http://www.biolib.cz/cz/image/id133778/ podpisany jest N.ruficornis,a dokładnie ten sam okazjest w książeczce podpisany N.signata...i tak chyba powinno być, bo okaz na biolib tego gatunku (choć inny)wygląda identycznie... :arrow: http://www.biolib.cz/cz/formsearch/pos8 ... archtype=4 , ale na razie nie zlokalizowałem gdzie jest okaz N.ruficornis (na biolib)-więc misja dla tych ,którzy mają czeską czytankę :"szukajcie a znajdziecie-albo nie " :mrgreen:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Rafał, to nie jest signata. Ta ma zawsze połączone paski na tułowiu i ogólnie więcej żółtego. Bez ryzyka można zaliczyć koczownicę rysiatego do grupy alboguttata. Najbardziej prawdopodobne gatunki - i jednocześnie najbardziej liczne - to N.ruficornis i N.panzeri. I na tym raczej bym poprzestał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Rafał, to nie jest signata
8) ,a gdzie ja coś takiego napisałem ?Staram się przedstawić problem z oznaczaniem z fotek-jeśli na zacnych skądinąd stronach są byki,a biorąc pod uwagę, że za stronkę i książkę odpowidzialni są ci sami autorzy (autor?) to bez wyprostowania nieścisłości jest to bajanie o dmuchawcach :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=tdQ_z6LgzMQ8) .Dla mnie to coś pomiędzy zonata ,a właśnie ruficornis (dlatego wpadłem na trop tego bałaganu)...
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Ok, rozumiem.
N. zonata nie ma tak wyraźnych czerwonych pasów na tułowiu, a plamki na scutellum są mniej nasycone czerwienią. Ja bym ją wykluczył.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:N. zonata nie ma tak wyraźnych czerwonych pasów na tułowiu, a plamki na scutellum są mniej nasycone czerwienią. Ja bym ją wykluczył.
...a ja bym wykluczył N.panzeri...więc obliczając średnią najbardziej prawdopodobną jest bajka o N.ruficornis :ok: ,
chociaż w książeczce pisze, że obydwa druhy velmi hojne -są ;) .
:hi:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Pozwolisz, ze spytam dlaczego ją wykluczasz?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Bartek Pacuk »

Brachytron pisze:Lecą i to nie pojedynczo, sam mam materiały ofiarowane przez motylarzy z samołówek. Hypnorum jest niedużym gatunkiemno i ma rude plecy, mógł to być melanistyczny hortorum.
O proszę, jednak trzmiele też...Pleców nie widziałem, ale skoro hypnorum nie jest duży, to może faktycznie nie on. Ten mój miał na oko koło 2,5 cm.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Pozwolisz, ze spytam dlaczego ją wykluczasz?
dla mnie Rafale ona jest po prostu "czerwona",a ściślej rzecz ujmując- choćby spojrzeć na mesonotum .Ale tak czy inaczej to tylko moje gdybanie ,nawet nie wiem czy jest do tego rodzaju klucz ...wtedy podejście do sprawy byłoby bardziej poważne...a tak to po prostu ,mozemy sobie poćwiczyć możliwości oznaczania z fotek...Może wybiorę się do Ojcowa ,jak Bogdan Wiśniowski znajdzie trochę czasu, to oznaczone i spreparowane okazy umieszczę na forum(moze będzie łatwiej)...a na razie zabawa z owadami jak to zwykle bywa jest przednia :ok:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Panzeri z książki istotnie wygląda odmiennie - z drugiej strony fotki w sieci (z wiarygodnych stron) wykazują bardzo duże podobieństwo.
Proponuję oznaczenie Nomada alboguttata s.l.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Tymczasem pojawiły się smużynki Sapygina decemguttata. Spotkałem też - po raz pierwzy - Nomadę z grupy flavoguttata kręcącą się wokół gniazd Lasioglossum. Podejrzewam N.guttulata.
Załączniki
Sapygina.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.83 KiB)
N. flavoguttata.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.11 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

... ja ostatatnio pstryknąłem samczyka Andrena sp. i poświęciłem godzinę przy kiepskiej pogodzie na A..viaticus - "niefotografowalny" :no: ,jak już usiądzie spokojnie, to w takim miejscu, że nic nie widać i jedynie portretówka wchodzi w grę... 8)
Ale mam fajne stanowisko na A.cineraria ,zaraz obok chaty,poza tym już tyle tego wszystkiego lata ,że ciężko się połapać.Na pewno widziałem Osmia sp.....nomad ostatnio jakby mniej...
...niedziela... 8)
:wink:
:hi:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.2 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.46 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.47 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Cineraria to jedna z ładniejszych pszczolinek moim zdaniem. W tym sezonie nie widziałem.
U siebie na działce mam dwie norki A.fulva; widziałem jak je odwiedzają. Ale na razie bez fotek.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Cineraria to jedna z ładniejszych pszczolinek moim zdaniem
....taka - elegancka vaga ...

http://www.youtube.com/watch?v=6Z0JVH6e8O0
:hi:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Samca Lestica clypeata od dawna chciałem ujrzeć na żywo. Charakterystyczna trójkątna głowa i zmodyfikowana budowa przednich goleni (jak w rodzaju Crabro) nadają mu niepowtarzalny wygląd. I pytanie: czy to często spotykany gatunek? Ja widzę go po raz pierwszy, ale na południu Polski , kto wie, może bywa liczny? Czesi w przewodniku piszą, że u nich bywa pospolity.
Załączniki
L.clypeata.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.96 KiB)
Lestica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.49 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...wcześniej nie bardzo zwracałem uwagę,ale w tym roku widziałem u siebie kilka okazów(samce) oblatujących liście leszczyny...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Dziś ponownie ją widziałem, na wilczomleczu się stołowała. Blisko wczorajszego stanowiska, chyba ta sama populacja. U mnie na pewno nie jest pospolita. U Ciebie pewnie tak, bo czego u siebie nie masz...

Zajrzałem wreszcie do ustawionego na wiosnę domku dla błonkówek. Sporo rurek z trzciny zamurowanych. W trakcie pracy - czyli podczas zaopatrywania wybranego otworu w paliku brzozowym w pożywienie dla następnego pokolenia - dwa różne Symmorphusy ( w tym S.debilitatus jak dla mnie). Norkę tego drugiego kilkakrotnie zaszczyciła odwiedzinami Chrysis ignita.
I jeszcze coś takiego się krzątało.
Załączniki
Acux.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.46 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

avidal pisze:Czesi w przewodniku piszą, że u nich bywa pospolity.
U nas też.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...odświeżę na chwilę temat...Penetrowałem w tym tygodniu kilka suchych stanowisk ,w poszukiwaniu P.grandior :wink: ,mam dwie duże kolonie Bembix rostrata,ale gatunek, którego szukam jeszcze się nie pojawił...jedynymi złotkami jakie odwiedzają ich norki są w tej chwili Hedychridium ardens i wszędobylski H.gerstaeckeri ...Pomimo to, nie dramatyzuję :P , bo udało mi sie złowić Podalonia luffi i Sphex funerarius :ok: ....Ale teraz o czymś innym;złowiłem dzisiaj złotkę i wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią ,że to Chrysis marginata (razem z nią łowiłem też Ch.analis) ,FE nie podaje tego gatunku dla Polski, a jak jest faktycznie? Dodaję fotkę z rozpinadła ,jakość jest- jaka jest ,ale ostatnio łapska mi się trzęsą...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
ch.m.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.05 KiB)
kopaczka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.03 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: avidal »

Rafał, gratuluję fajnych gatunków. Ja również monitoruję bogate w osobniki wardzanowisko w Lesie Łagiewnickim. I najliczniejszą ze złotolitek jest tam powabnica Hedychrum nobile czatująca na współwystępujące Cercerisy. Nieopodal polatywał to tu, to tam samiec Smicromyrme rufipes, co nie jest częstym widokiem. Natomiast w rezerwacie Piskorzeniec napotkałem na nową dla Przedborskiego PK żronkę, Mutillę marginata - choć stosunkowo niedaleko, w Spale, bywa liczna. Na murawach kolo Dobromierza licznie latała w ostatnich dniach Scolia sexmaculata. Szczególnie samce rzucały się w oczy, tworząc wśród niskich traw rojowiska do kilkudziesięciu osobników. Uchwycić taką Scolię w chwili spoczynku wymaga sporo zachodu.
Załączniki
Rufipes.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.9 KiB)
Scolia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.2 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Wrzuć fotki luffi. Marginaty z tego co wiem to nikt nie wykazywał, ale ślij szybko okaz do Bogdana...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...na razie musi wystarczyć...dodaję sphexa i podalonię(włoski białe od czarnych chyba jeszcze rozróżniam, więc myślę ,że sie nie myle...),więcej obserwacji i zdjęć jak się pokleję...Podalonie mam trzy okazy, widziałem 5 szt. tamte dwie których nie mam, chciałem sfotografować w naturze ... Sphexy widziałem dwa i mam dwa.Na obydwu stanowiskach jest też Dasypoda argentata(liczniejsza tam gdzie są podalonie)-z ciekawostek.Fotki biotopów i "różne tam-takie" może nocą...późną...
:hi:
Pozdro
Rafał
Załączniki
podalonia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.19 KiB)
sphex.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.39 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Chętnie bym zobaczył skrzydełko tej "Podalonii".
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...może jutro, ok?Przyglądałem się Palmodes occitanicus ,ale chociaż nożyska nawet by pasowały ,to na żadnych fotkach nie widziałem takich białych piór...chyba, że masz jeszcze jakiś inny pomysł?
:hi:
...no i skąd w takiej liczbie miałby się wziąć na wiosce....?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Na oko mi wygląda na efa Sphexa, dlatego skrzydełko by wszystko wyjaśniło.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...ha...to ciekawe ,że na jednym stanowisku łowiłem same czerwononogie samice a na drugim ,czarnonogie samce...ale pewnie masz rację...i takie zbiegi okoliczności się zdarzają,a to wcale nie jest najgorsze, co może człeka spotkać... :wink:
THX.
:hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...przeglądam neta i trafiłem na ten artykuł :arrow: http://www.academia.pan.pl/pdf/czas_str ... celary.pdf
w którym pisze :
"Badania biologii spójnicowatych pozwoliły mi także prześledzić cykl życiowy jednego z najrzadszych gatunków – obrostki
czarnonogiej (Dasypoda argentata). Gatunek
ten od dawna znajduje się już w „odwrocie”. Jeszcze na początku XIX wieku zamieszkiwał on południową Szwecję, natomiast obecnie brak go nie tylko w Szwecji, ale wycofał się on także z Brandenburgii oraz Pomorza i Mazur. W Polsce udało
mi się znaleźć zanikającą populację tego
gatunku i uratować ją przed wyginięciem. "
Dopiero w tym roku j przyglądam się błonkówkom trochę dokładniej,ale ten gatunek(na 100%) mam na trzech stanowiskach, z czego na dwóch znalazłem kolonie liczące po kilkanaście gniazd,czy faktycznie to stworzenie jest w tak krytycznym stanie :what: ...bo ja zaczynam ją traktować jak pospoliciucha...Przy każdej wizycie jeśli nie przy gniazdach widuję przynajmniej 2 -3 sztuki na kwiatach...Może ma ktoś podobne obserwacje i chce się podzielić ? 8) .Sphex funerarius też nie wydaje mi się w tym momencie rzadki,spotykam regularnie po kilka osobników...jak to jest z tymi robaczkami oficjalnie i nieoficjalnie...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:.Może ma ktoś podobne obserwacje i chce się podzielić ?
...wynika z tego ,że jestem wyjątkowym wyjątkiem ... 8) .Cóż skoro nikt nie widuje D.argentata to uwieczniłem dla potomnych jedno z trzech stanowisk.Norki są w kilku grupach od kilku do kilkunastu gniazd,wokół gniazd jest żółty piasek a wejścia i sklepienia domków są bardzo starannie wykonane i skierowane na północny zachód.Są też bardzo malowniczo położone wśród porastającej teren roślinności; zawsze w takim miejscu ,aby roślina dawała odrobinę cienia i rozpraszała światło przy wejściu.Ruch w taka pogodę jest niewielki ,dzisiaj widziałem tylko jedna wylatującą z komnaty samiczkę ,a przyzwoitych zdjęc nie byłem w stanie zrobić... :( .Co ciekawe kolonie są położone wśród koloni Bembix rostrata ,których domki przy sztuce Dasypody ,można określić ruderami ;-) .Kilka fotek dokumentacyjnych i architektonicznych...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.74 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.31 KiB)
najbardziej malowniczo połozony
najbardziej malowniczo połozony
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.3 KiB)
najpiękniejszy domek ;)
najpiękniejszy domek ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.07 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.58 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.2 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.41 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Rafał Celadyn pisze:Co ciekawe kolonie są położone wśród koloni Bembix rostrata ,których domki przy sztuce Dasypody ,można określić ruderami  ;-) ...
Te dwa rodzaje mocno się lubią :uscisk:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Te dwa rodzaje mocno się lubią
Nie zauważyłem żadnych interakcji miedzy gatunkami,ale samce Bebixów jak tylko mają okazję przeganiają sie nawzajem prawie non stop...W ogóle doszedłem do ( być może błednego!) wniosku, że przy duzych koloniach, przy których kreci sie sporo samców pilnujących wejść do norek,gdy samice udaja sie na łowy ,jest mała szansa, że P.grandior się pojawi...Takie moje przemyslenia po 8 cz 10 -ciu wizytach przy dużej koloni ...no, mysz sie nie prześlizgnie, a nawet złotolitka ... ;-)
Spotkałem też cztery trupki samców ,którymi skrzętnie zajmuja sie mrówki(Michał mi oznaczy :tak: ) i koniołki(Aneta mi oznaczy :tak: ) i trzy pokrywy P.fullo ,żywego okazu do tej pory nie widziałem....
:hi:
Rafał
Załączniki
pilnujący wejścia samczyk
pilnujący wejścia samczyk
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.49 KiB)
szwedzki stół
szwedzki stół
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.76 KiB)
koniołek i mrówa
koniołek i mrówa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.47 KiB)
marne szczątki
marne szczątki
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.57 KiB)
no i kręcą sie co najmniej trzy gatunki Bombylidae ;)
no i kręcą sie co najmniej trzy gatunki Bombylidae ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.08 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Koniołek wygląda jakby sam się stołował...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...miałem trochę pomysłów na tytuły fotek i "misie pomyliło" mrówa jest przy szwedzkim stole...
;-)
Załączniki
mrówa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.54 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:koniołki(Aneta mi oznaczy  :tak: )
Od razu zastrzegam, że nie mam dużego doświadczenia z tym rodzajem, ale ten skaczący obywatel wygląda mi na Omocestus haemorrhoidalis.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:Od razu zastrzegam, że nie mam dużego doświadczenia z tym rodzajem, ale ten skaczący obywatel wygląda mi na Omocestus haemorrhoidalis.
:uscisk: ,i to najprawdopodobniej on...jego koledzy mieli czerwone końcówki odwłoków...ale u niego nie pamietam jak było...
THX!
:ok:
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Michał Michlewicz »

Rafał Celadyn pisze: Spotkałem też cztery trupki samców ,którymi skrzętnie zajmuja sie mrówki(Michał mi oznaczy  :tak: )
Z całą pewnością, to mogę tylko powiedzieć, że to Formica. Z takiego zdjęcia i osobnika ciężko powiedzieć coś więcej. Wygląda na podrodzaj Serviformica, choć nie z całą pewnością, bo niektóre mniejsze robotnice Formica sensu stricto mogą wyglądać podobnie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

:D nawet rodzaj cieszy :ok: ,moze następnym razem wezme jeden okaz to sie wyprostuje...
:uscisk:
Rafał
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Michał Michlewicz »

Jakbyś strzelił fotkę pod światło, żeby było widać owłosienie (lub jego brak) tułowia, to by się dało powiedzieć więcej ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzisiaj po raz pierwszy zetknąłem sie z tym gatunkiem...no i mam zagwozdkę...koleś ma 18 mm (od końca odwłoka do żuwaczek -tak jak na focie) .Po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że to Ectemnius cephalotes...tylko pomimo ,że jest z polski wykazany (FE) nie mogę zwierza znaleźć w kluczu Noskiewicz et Puławski...w FE nie podają synonimów ,a w kluczu wiadomo "wszystkie" grzebacze to Crabro ;-) ,jak więc to sprawdzić...?Kontynuując moja roszczeniową postawę ...doktorku 8) :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=Og0rp4V9jrA ) :hahaha: ,powiedz mi Brach gdzie tkwi haczyk ... ;-)
:papa:
Rafał
Załączniki
zwierz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.13 KiB)
tułów.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.05 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Acu-Aktualności 2013.

Post autor: Brachytron »

Rafał Celadyn pisze:...doktorku 8)
robiem co mogem 8)

Trzaśnij głowę od przodu tak, by było widać żuwaczki i zagłębienie czołowe, no i czułki very macro (pierwsze człony tak ze 5).
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”