Paranthrene tabaniformis

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Paranthrene tabaniformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Przeziernik ten rozwija się głównie na topolach Populus sp, ale również na niektórych gatunkach wierzb Salix sp. Żerujące gąsienice można znaleźć w 2-3 letnich gałęziach, co objawia się galasowatym zgrubieniem. Z galasu zwisają sprzędzone gruzełki kału. Może również zasiedlać pniaki po ściętych drzewach, z których wyrastają odrośla. Na obwodzie pnia widoczne kupki kału, odrośla łatwo się odłamują. W przy obwodowej części pniaka mogą być widoczne stare otwory wylotowe. Trzecim charakterystycznym sposobem żerowania jest żer gąsienic przy bocznych martwicach na pniach drzew. Na styku martwych i żywych tkanek będą widoczne sprzędzone gruzełki kału, a w martwym drewnie okrągłe stare otwory wylotowe.
Poniżej narodziny samicy z żerowiska w odroślu topoli, zebranego w okolicach Trzebinii.
Załączniki
P5202549a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.55 KiB)
P5202560a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.63 KiB)
P5202554a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.62 KiB)
P5202550a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.56 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Paranthrene tabaniformis

Post autor: Adam Larysz »

Dziś do pułapki z feromonami myop/api/tab/insol 2 okazy Paranthrene tabaniformis.
Mysłowice Słupna, CA66, las mieszany.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 sierpnia 2009, 21:19 przez Adam Larysz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Kamil Mazur »

Pewnie to nic nadzwyczajnego ale przylecial mi dzisiaj samiec do feromonu TAB okolo godziny 18. Najpierw jeden ale sie sploszyl i za chwile przylecial drugi albo to byl ten sam, tak czy inaczej tego zlapalem. Przez kolejna godzine juz nic nie przylecialo.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Rafał Celadyn »

...Na tabaniformisa trzeba rozwieszać feromony między piętnastą a siedemnastą-lecą wtedy masowo :wink: .
Pozdrawiam
Rafał
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Łukasz »

Na tabaniformisa trzeba rozwieszać feromony między piętnastą a siedemnastą-lecą wtedy masowo
A jaki biotop? Czysty las topolowy, okrajki, szpalery, leśne drogi, mieszanka? U mnie osiki jak na lekarstwo :ap:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Rafał Celadyn »

...u mnie osiki jest wszędzie dosyć dużo ,więc praktycznie w każdym miejscu, w którym rozwieszałem feromony przylatywały bez problemu,nawet na kserotermach...generalnie trzeba wyszukać niezbyt stare osiki i czekać...nie powinno być problemu,u mnie obok S.andrenae. ,S.formicae. i S.myopae. to był dominant przy feromonach...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze link, który był dodawany już 100 razy :wink: ,trzeba sobie to wydrukować i trzymać się godzin w nawiasach...
:arrow: http://www.sesiidae.net/pheranfl.htm
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Kamil Mazur »

Dzięki Rafał. Dzisiaj kiblowałem na tym samym stanowisku od 16 i dopiero po godzinie 17 przyleciał pierwszy samiec.
Wszędzie tam latają w bardzo dużych ilościach B.ino i sobie upodobały siadanie na feromonie TAB który akurat jako jedyny preferowały pomimo wiszących jeszcze czterech innych. Jak podlatywał tabaniformis to B.ino go płoszyły i przeziernik odlatywał. W ten sposób dopiero za trzecim razem złapałem samca (oczywiście nie wiem czy to ten sam przylatywał czy inne) ale ostatecznie złapałem go o 18:10.
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 czerwca 2012, 19:10 przez Kamil Mazur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Rafał Celadyn »

...szczyt pojawu u mnie, tabaniformis ma na początku czerwca (najwiecej okazów mam z datami 02-07.06) ,pojaw jest rozciągnięty w czasie jednak trzeba się wstrzelić w początek pojawu ,zanim wylęgną się samice -to standard przy walce z feromonami i dotyczy wszystkich gatunków :wink: .
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Kamil Mazur »

A widzisz na to nie wpadłem. Może właśnie dlatego lecą tylko pojedyncze okazy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Rafał Celadyn »

...teraz masowo powinny lecieć ichneumoniformisy ,znajdź kwiatka ustaw sie na łące o 10-tej i do 12-tej na dobrym stanowisku lecą dziesiatkami :ok:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Kamil Mazur »

Od kilku dni łapałem na skrajach lasów po 1-3 okazy tabaniformisów dziennie, siedząc na stanowisku każdorazowo po 2-3 godziny.
Dzisiaj wybrałem się tak jak mi Rafał doradziłeś - nie do lasu tylko na teren ruderalny. No i między 16:30 a 18:10 naleciało 21 okazów do feromonu TAB. Niestety (bo już mam ich przesyt) leciały tylko tabaniformisy pomimo rozwieszonych 5 różnych feromonów. Tak więc faktycznie, jest go dużo.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Jarosław Bury »

Marku - z materiału zebranego w ok. Łańcuta podczas wspólnej wycieczki w kwietniu dzisiaj wylęgła się pierwsza samica...
Załączniki
DSC_3744(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.23 KiB)
DSC_3748(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (221.72 KiB)
DSC_3766(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (249.05 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Paranthrene tabaniformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Dziś pierwszy z zebranego w Osowie 12 V 2017 roku materiału, okazała samica. Zewnętrznie obumarły patyk z odrośli topoli, żadnych zniekształceń, po prostu łatwo się przełamał. W środku, wzdłuż rdzenia wygryziony chodnik. W chodniku poczwarka.
Załączniki
IMG_5355a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (256.52 KiB)
IMG_5359a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.59 KiB)
IMG_5360a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.94 KiB)
IMG_5361a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (292.42 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”