To zaczynamy łapać robale..

Miejsce na powitania i pożegnania.
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

To zaczynamy łapać robale..

Post autor: Diesel »

..temat prowokujący, wybaczcie :wink: zależało mi by 'złapać' na niego doświadczonych entomologów którzy będą chcieli młodemu wybić z głowy pomysł bezmyślnego odłapywania owadów. Nie ukrywam że aktualnie głównym powodem jest urok motyli oraz chęć pokazania kolekcji za wiele lat następnym pokoleniom gdy pewnie większości z tych gatunków już nie będzie po tym jak ziemie doszczętnie zaleją betonem. Nie mam nawet zamiaru ściemniać że mam jakieś pobudki naukowe. Jednak osoby na tym forum będą zapewne miały wpływ na moją przygodę więc nie wykluczam że moje kolekcjonerstwo może przerodzić się w coś ambitniejszego. Nabyłem kilka książek jak 'Praktyczne wskazówki dla Zbieraczy motyli' Niesiołowskiego czy 'Poznajemy motyle' Tykacza na pewno chce podejść do tego na tyle profesjonalnie na ile pozwolą mi obecne umiejętności. Zdaje sobie też sprawę że kilka motyli będzie musiało zginać w celach czysto szkoleniowych bym nauczył się je odpowiednio preparować i tutaj moje pierwsze pytanie, którego motyla odłowić na łące/w lesie bym mógł się na nim uczyć? 3/5 sztuk na początek wystarczy? z góry ogromnie dziękuje za podpowiedzi :)

Pozdrawiam,
Dawid
bartek.g

Re: To zaczynamy łapać robale..

Post autor: bartek.g »

Aphantopus hyperantus.

Kup se aparat i rob zdjecia, duzo wiecej pokazesz niz tylko nabite na szpilki motyle, bo i kwiatki, laki i inne takie. Mozesz tez kupic za pare zlotych gotowe motyle na szpilkach i wsadzic do gabloty. Zobacz na eBayu.

eidt: Glupie uczucie wskazywac gatunek, ktory potem bedzie zabijany tylko po to by nauczyc sie to robic.
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

Re: To zaczynamy łapać robale..

Post autor: Diesel »

Makrofotografią pasjonuję się od półtora roku, kiedyś wrzucę kilka zdjęć do albumu na forum.. paradoksalnie stąd też fascynacja motylami. O 'nieszczęsny' gatunek motyla pytałem by niepotrzebnie nie złapać czegoś rzadkiego czy pod ochroną, jak pisałem wyżej nie chciałbym także by to było tylko kolekcjonerstwo ale też miało przy okazji wartość naukową. Czekam aż otworzycie przede mną możliwości :) być może złapie bakcyla i całkiem niezły entomolog ze mnie będzie :D
bartek.g

Re: To zaczynamy łapać robale..

Post autor: bartek.g »

No to etykietuj biedactwa.

Paradoksalnie, lepiej byc rzadkim przynajmniej nie beda na tobie cwiczyc. Chociaz z pkt. widzenia gat. lepiej byc pszenica ;).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: To zaczynamy łapać robale..

Post autor: Aneta »

Diesel pisze:O 'nieszczęsny' gatunek motyla pytałem by niepotrzebnie nie złapać czegoś rzadkiego czy pod ochroną, jak pisałem wyżej nie chciałbym także by to było tylko kolekcjonerstwo ale też miało przy okazji wartość naukową.
To może najpierw zapoznaj się z listą gatunków chronionych, przejrzyj też Czerwoną Księgę:
https://entomo.pl/prawo/index.php
A gdybym miała sugerować jakiś "ćwiczebny" gatunek, to może Pieris napi/rapae, u mnie bez porównania pospolitsze niż A. hyperantus.
bartek.g

Re: To zaczynamy łapać robale..

Post autor: bartek.g »

Napi rozepnie kazdy, A. hyperantus, na poczatku, jest ciezko wyciagnac z siatki w dobrym stanie.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: To zaczynamy łapać robale..

Post autor: Łukasz Buglowski »

to prawda, A.hyperantus ma delikatniejsze skrzydła.
A jak ze sprzętem?
Czyli podstawy:
octan
szpilki
rozpinadła
pergamin/kalka
siatka
zatruwaczka...
To tyle na początek.

PS W dziale ABC jest temat: "ABC zakładającego kolekcję chrząszczy - od czego zacząć?" , może by tak pozbierać wiedzę do kupy i stworzyć taki wątek dotyczący macrolepidoptera? (bo o mikrusach już jest) - m.in. w co zaopatrzyć się na początek, co zrobić własnoręcznie zamiast kupować itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powitania”