Eriozona syrphoides

Bzygowate
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Eriozona syrphoides

Post autor: Edwin Buga »

Po powrocie z grzybobrania usiadłem na ławce i wtedy przyczepiła się do mnie jakaś mucha. W locie podobna do małego trzmiela.Spacerowała po mojej ręce i ławce wyraźnie pozując do zdjęcia.Zrobiłem jej kilka fotek komórką bo nigdy nie widziałem takiej muchy. Łączki EV97 - 02.10.2016
Załączniki
20161002_150803.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.53 KiB)
20161002_150827.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.63 KiB)
20161002_150939.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Trzmielówka

Post autor: Rafał Celadyn »

...to nie trzmielówka ;) :arrow: Eriozona syrphoides,borealna mucha u siebie spotkałem ja tylko raz. Na północy i w górach moze być częstsza...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Trzmielówka

Post autor: Jacek Kurzawa »

Niesamowita obserwacja. Raz, że data jest absolutnie niezwykła (pewnie zimuje imago). Dwa, że gatunek ten z Bieszczad znany jest dotąd z jednego okazu z czerwca 1987 r. z Duszatyna, który miałem przyjemność złowić - okaz siedział na kwitnącym głogu i od tamtego roku spędza czas w mojej kolekcji. To jest chyba drugi okaz z Bieszczad a w sumie i niewiele się ją w Polsce spotyka. Gatunek pożądany przez wielu muchówkarzy - kto ma ją w zbiorze ręka do góry ;-)

PS. Na Forum jest o niej po raz pierwszy search.php?keywords=Eriozona+&terms=all ... mit=Szukaj
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Eriozona syrphoides

Post autor: Robert Zoralski »

Tak jak Jacek wspomniał, to rzadkość. Fenologicznie ma 2 piki pojawu w maju/czerwcu i wrześniu/październiku, więc to nie wynik anomalii pogodowych. Nie sądzę jednak by ten gatunek miał szansę na przezimowanie.

Jeśli chodzi o Pomorze Gdańskie, to gatunek notowany dwukrotnie (z czego jeden rekord historyczny) z Gdańska Oliwy:
* 2♀♀ 17.6.1999 J. K. Kowalczyk leg. (CIECHANOWSKI i in. 2001, ŻÓRALSKI i KOWALCZYK 2015)
* (CZWALINA 1893).

Jest z tym gatunkiem związany jeden polski akcent, a mianowicie w sprawozdaniu Waga (1857) podano opis nowego gatunku Syrphus spilopterus z Ojcowa. Opis odpowiada E. syrphoides właśnie. Sprawa była poruszona w pracy "Bzygowate Ojcowskiego PN" (KLASA i SOSZYŃSKI 2011). Czytałem oryginalny opis - rzeczywiście tak jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”