Serdecznie proszę o info co to za robalki na ścianie

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
ArekP
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 7 kwietnia 2019, 13:11

Serdecznie proszę o info co to za robalki na ścianie

Post autor: ArekP »

Dzień dobry

Niestety w temacie domowych robaczków trudno jest "Kowalskiemu" znaleźć informację w internecie co jest co i "czym się to je"

Zwracam się do Państwa, gdyż najzwyczajniej w świecie nie wiem czy mam się przejmować :]

Mieszkam w domu drewnianym i w ostatnich dniach (pojawiło się słońce) na parterze, na ścianach wewnątrz domu od strony południowej pojawiły się w liczbie setek, jeśli nie więcej robaczki. Niestety nie dysponuję aparatem do zdjęć makro. Zdjęcia wątpliwej jakości ale obrazują cokolwiek. Może ktoś z Państwa będzie w stanie podpowiedzieć co to jest, czy się tym przejmować, gdzie to mieszka, czemu weszło do domu i cokolwiek ktoś wie.
Ma to kształt trapezoidalny, gdzie korpus jest szerszy od strony nazwijmy to głowy, zwęża się w przeciwnym kierunku. Boki ma o zabarwieniu brązowym ? ciemnym jednym słowem, a "grzbiet", nóżki, głowa są zółtopomarańczowe / pomarańczowe.
Znalazłem je również na zewnątrz domu i te na zewnątrz wyglądają w świetle słonecznym na czerwonobrązowe "pajączki" o wymiarach ok 0,2 - 0,5 mm.

Będę Państwu wdzięczny za wszelkie informacje :]
Załączniki
robalek 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.41 KiB)
robalek 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.42 KiB)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Serdecznie proszę o info co to za robalki na ścianie

Post autor: ricosz »

To roztocza. Wyguglaj Bryobia rubrioculus.
ArekP
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 7 kwietnia 2019, 13:11

Re: Serdecznie proszę o info co to za robalki na ścianie

Post autor: ArekP »

Naprawdę, niesamowicie dziękuję za szybką odpowiedz. Skoro to roztocza to rozpoczynam poszukiwania jak to coś i jego rzesze koleżanek wyprosić z domu.
pozdrawiam
ArekP
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 7 kwietnia 2019, 13:11

Re: Serdecznie proszę o info co to za robalki na ścianie

Post autor: ArekP »

Mam do Państwa jeszcze jedno pytanie związane z tymi roztoczami. Mianowicie po prawie tygodniu zastanawiania się, poszukiwania źródła i wertowaniu internetu doszedłem do prawdopodobnej odpowiedzi skąd taka fala tych robalków u mnie. Mój dom jest usytuowany wzdłuż działki, na ścianie zewnętrznej, od strony ogrodu, na całej jej długości (15m) od powiedzmy ponad tygodnia obserwuje prawdziwe zatrzęsienie tych roztoczy. Pierwotnie nie wiedziałem skąd pochodzą, gdyż w ogrodzie mam jedynie trawę, a 20 metrów dalej, pod ogrodzeniem 2 letnie tuje. Doszedłem do wniosku, że jedyną sensowną odpowiedzią będą poczynione kroki przyszłego sąsiada, który kupił działkę (właśnie za tymi moimi tujami) i wyciął szpaler mirabelek (gęsto, w dużej ilości porastające jego działkę) i rozpoczął roboty ziemne. Zakładam, że owy przędziorek najzwyczajniej masowo zaczął migrować szukając nowego domu i jedzenia po utracie mirabelek. Znalazłem również w trawie na mojej działce niezliczone ilości tego co najprawdopodobniej dowodzi prawdy mojej teorii (migracja od strony przyszłego sąsiada przez trawnik i mój dom). Zakładając, że tak jest to moje pytanie brzmi czy ten przędziorek (większość artykułów i źródeł mówi o drzewach owocowych) może być zainteresowany tujami ? Pytam nie bez kozery, bo ścianę miałem pokrytą niczym mrowiskiem i jedyną skuteczną bronią jest traktowanie elewacji wodą z węża ogrodowego co kilka godzin, a same tuje kosztowały nas sporo pracy aby się przyjęły. Stojąc 10-15 minut na trawniku można już znaleźć kilkanaście - kilkadziesiąt tych pajączków na obuwiu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”