Prośba o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
aguska19866
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2019, 22:21
Gender: women
UTM: Gdańsk

Prośba o identyfikację

Post autor: aguska19866 »

Witam wszystkich,
Ponad rok temu pod łóżkiem rodziców przeglądałam stan starego zegara nadgryzionego przez korniki. Owinęłam go w nowy papier i worek. Pamiętam, że wtedy pierwszy raz zobaczyłam skorupki po jakichś robaczkach. Wzbudziło to moje obawy.
W ostatnim czasie spałam tam na innym łóżku i w szparze zobaczyłam jak idzie robaczek. Z koca posypały się około 3 sztuki. To był alarm by wyprać koc i przejrzeć zawartość wszystkich trzech łóżek.
W pierwszym znalazłam skorupki wciśnięte w wąskie szpary ramek obrazków- pamiątek i zjadane trzy wełniane poduszki. Poszło na śmietnik. Robaczki nie widoczne zostawiały skorupki w wielu zakamarkach rosnąć. Łóżko sprzątnęłam ze starych gazet i książek. W drugim łóżku też skorupki pancerzyki i może dwa okazy żywe i bardzo wolne. Gazety stare z lat 50tych do współczesnych. Wyrzucone 80%. Posprzątane i odkurzone.

Nie mogę zidentyfikować robaczków, szukałam. Wolę wiedzieć co to jest by podjąć decyzję czy kazać rodzicom sprzątać całe mieszkanie czy po prostu wyrzucić jedną ze starych kanap.

Robaczek posiada widoczne prążki i włoski skierowane ku dołowi, porusza się dzięki włoskom powoli. Żywi się na pewno wełną i może papierem.
Załączyłam zdjęcia. Pomocy. Nie lubię robaczków a przeszłam już inwazję moli spożywczych z marketu i mam wszystko w pojemnikach. Mole w piwnicy. Mole w starym fotelu w trawie morskiej też zamieszkały w piwnicy.
Załączniki
30.12.2018 Lębork
30.12.2018 Lębork
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (227.52 KiB)
30.12.2018 Lębork
30.12.2018 Lębork
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (161.9 KiB)
30.12.2018 Lębork
30.12.2018 Lębork
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.72 KiB)
30.12.2018 Lębork
30.12.2018 Lębork
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (316.76 KiB)
30.12.2018 Lębork
30.12.2018 Lębork
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.55 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na większości zdjęć są wylinki larw chrząszczy z rodziny Dermestidae (skórnikowate)
https://www.google.pl/search?q=dermesti ... 00&bih=731
porusza się dzięki włoskom powoli
Larwy nie poruszają się dzięki włoskom - mają 3 pary odnóży.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Aneta »

A konkretniej to larwy mrzyków (Anthrenus). Pospolite synantropy, można znaleźć je prawie wszędzie.

BTW zegar mogą zjadać kołatki, nie korniki (te ostatnie atakują żywe - acz osłabione - drzewa, a nie wyroby z drewna).
Jjnow34
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:42

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Jjnow34 »

A czy wyżej pokazane robaczki mogą kąsać ludzi?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Aneta »

Nie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”