Prośba o pomoc w identyfikacji

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
ivva3
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 20:24
Gender: women

Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: ivva3 »

WItam,

Prosiłabym o pomoc w identyfikacji larw znalezionych pod dywanem (nie wydaje mi się że dywan jest wełniany).

Czy są niebezpieczne dla ludzi bądź zwierząt (koty)?
Pytanie jak sobie z nimi poradzić.

Z góry dziękuję za pomoc!
Załączniki
2017.12.03, Warszawa
2017.12.03, Warszawa
IMG_20171203_135937.jpg (178.46 KiB) Przejrzano 2607 razy
2017.12.03, Warszawa
2017.12.03, Warszawa
IMG_20171203_135249.jpg (285.68 KiB) Przejrzano 2607 razy
2017.12.03, Warszawa
2017.12.03, Warszawa
IMG_20171203_144031.jpg (172.67 KiB) Przejrzano 2607 razy
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: krzem »

Dwie pierwsze to larwy chrząszczy z rodziny skórnikowatych - Dermestidae.
Co do tej trzeciej - nie wiem.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16267
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Konkretnie dwie pierwsze to larwy szubaków (Attagenus sp.). Pospolite synantropy, groźne najwyżej dla zbiorów zoologicznych.
Nr 3 wygląda najbardziej na larwę mącznika (Tenebrio), acz z racji na nieostrość zdjęcia nie mam zupełnej pewności.
ivva3
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 20:24
Gender: women

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: ivva3 »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Te wszystkie trzy larwy były do siebie podbne, tylko długością się różniły, nie mają włosków jak wskazywałyby opisy co do larw chrząszczy, może tak być?

Co do samych larw, jestem po przeprowadzce, jak szybko mogą one poprzenośić się na moje rzeczy? I czy są groźne dla zdrowia (ludzi i zwierząt)?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16267
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

ivva3 pisze:nie mają włosków jak wskazywałyby opisy co do larw chrząszczy, może tak być?
Opisy których larw? Bo akurat te mącznika są nieowłosione, Attagenusów też niezbyt wybitnie (krótsze włosy na ciele takiego malucha laik może przeoczyć, dłuższy pęczek włosków na części odwłokowej potrafi się wycierać).
Co do samych larw, jestem po przeprowadzce, jak szybko mogą one poprzenośić się na moje rzeczy?

Attagenusy mogą się zainteresować rzeczami typu futra czy pościel z pierza, jeśli te przed dłuższy czas leżą zapomniane, przy ich normalnym użytkowaniu nie ma obaw - szubakom wystarczają włosy, sierść czy pióra które wpadają w szczeliny podłogi. Tenebrio zainteresuje się tylko spożywką typu zboże i jego przetwory (i tu wypadałoby przejrzeć kuchenne zapasy; jeśli nie ma w nich mączników, warto sprawdzić czy mieszkanie nie sąsieduje z gniazdami ptaków, np. gołębi - Tenebrio często się tam rozwijają).
I czy są groźne dla zdrowia (ludzi i zwierząt)?
Napisałam wyżej, nie.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: krzem »

ivva3 - a ten 3 podejrzewany o bycie mącznikiem to był twardy czy miękki - Tenebrio są twarde ;)

Co do ich szkodliwości, to larwami mączników karmi się domowe zwierzątka - od gadów do chomików ;) są smaczne i zdrowe!
ivva3
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 20:24
Gender: women

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: ivva3 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Trochę się uspokoiłam, panika jakby trochę mniejsza. Teraz tylko trzeba sobie z nimi poradzić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”