"coś" w domu

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Marka
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 30 grudnia 2016, 14:08
Gender: women
UTM: -

"coś" w domu

Post autor: Marka »

Witam. Czy ktoś może wie co to jest? i jak się tego pozbyć? chodzi to głównie po ścianach, po sufitach...
Załączniki
robal.jpg
robal.jpg (33.72 KiB) Przejrzano 4638 razy
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: "coś" w domu

Post autor: Mothman »

To "coś" ma: 6 nóg (czyli owad, a nie "robal"/robak), charakterystyczny podłużny kształt i jeszcze bardziej charakterystyczne "szczypce"/"cęgi" na końcu odwłoka - to przedstawiciel rodziny skorkowatych (Forficulidae).
Jasna barwa i dość małe "szczypce" mogą wskazywać na stadium larwalne - być może jest to nawet skorek pospolity (Forficula auricularia)...
Marka pisze:jak się tego pozbyć? chodzi to głównie po ścianach, po sufitach...
Skorki są pożyteczne - w domach i mieszkaniach żywią się rybikami cukrowymi i innymi szkodnikami. Po co od razu usuwać??? 8) :mrgreen:
Marka
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 30 grudnia 2016, 14:08
Gender: women
UTM: -

Re: "coś" w domu

Post autor: Marka »

Tak też myślałam, ze może to być larwa skorka. Chciałabym się go pozbyć ale nie wiem jak? I skąd mogły się wziąć? nigdy wczesniej ich nie miałam. Dopiero po remoncie w domu się pojawiły. Były latem,zimą spokój i teraz zaczynają pojawiać się na ścianach od nowa.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: "coś" w domu

Post autor: Rafał Celadyn »

...to na pewno nie jest skorek....wygląda na larwę kusaka.Ciekawe, że takie cuda po domu ci chodzą zimą....jak duza jest ta larwa?
Marka
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 30 grudnia 2016, 14:08
Gender: women
UTM: -

Re: "coś" w domu

Post autor: Marka »

Są różne- malutkie i trochę większe. ale ogólnie więcej niż cm to raczej nie mają. Najgorsze jest to że znalazłam ją też na łóżku...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16267
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: "coś" w domu

Post autor: Aneta »

To raczej (bo zdjęcie małe) larwa Malachius sp. Przypadkowy gość w domu, nikomu nic nie zrobi.
Marka
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 30 grudnia 2016, 14:08
Gender: women
UTM: -

Re: "coś" w domu

Post autor: Marka »

latem było tego sporo. sama ja złapałam kilkadziesiąt takich larw w domu. A póki co widziałam tylko dwie. no ale teraz jest zima,pewnie dlatego. skąd one mogły wziąć się w domu? zastanawiam się skąd one wychodzą...są naprawdę nieprzyjemne...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”