Proszę o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
aicid
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 28 czerwca 2016, 08:01

Proszę o identyfikację

Post autor: aicid »

Mieszkam w drewnianym domu (z bala) i dosłownie chodzą sobie po podłodze w dość dużych ilościach. W nocy zauważyłem, że jak siedzę po ciemku przy komputerze to potrafią latać i uderzają w ekran mocno jasnego monitora. Co to jest takiego i jak się tego pozbyć z domu bo dwie godziny po odkurzaniu pojawiają się nowe osobniki a nie mam pojęcia skąd się biorą. Co z nimi zrobić?

*Dodatkowo są bardzo malutkie około 5mm i są dość twarde czyli trzeba je docisnąć żeby usłyszeć charakterystyczne "pyknięcie"
Załączniki
r1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.76 KiB)
r11.jpg
r11.jpg (21.39 KiB) Przejrzano 4063 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Wygląda na pleśniakowca z rodziny czarnuchowatych, Alphitobius diaperinus ( Panzer, 1796 ), porównaj z tymi zdjęciami:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/al ... erinus.htm

Nie wiem tylko jak z tym walczyć- na pewno zorientuj się czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma kurników, gołębników itp. Normalnie to czasem w mieszkaniach można je spotkać, ale raczej pojedynczo, widywałem je tak nawet na ścianach zewnętrznych nowych domów, jak wyłaziły gdzieś ze szczelin.

Ale skoro masz ich dużo to gdzieś muszą mieć jakieś ciemne, wiglotniejsze zakamarki i bazę pokarmową.
aicid
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 28 czerwca 2016, 08:01

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: aicid »

znalazłem na internecie zdjęcie, że tak powiem od brzucha strony i faktycznie to może być to. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma żadnych kurników czy gołębników. Ogólnie to takie raczej nowoczesne osiedle i nie ma takich rzeczy. No u mnie zdarzają się w znacznej ilości te owady. Najgorsze jest to, że one nie występują w jednym miejscu tylko dosłownie wszędzie. Owady te mają jakiś naturalnych wrogów? albo jakiś rodzaj naturalnego środka do pozbya się ich? Mam malutkie dziecko w domu i nie chcę stosować chemii.

Czy to jest jakieś groźne? Co ten robaczek robi?
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Cóż, nie jest to z definicji owad szkodzący bezpośrednio człowiekowi, na stronie terrarium.com.pl jest taki opis, który cytuję:
"W naturze chrząszcze zasiedlają miejsca z nagromadzoną gnijącą materią organiczną. Larwy i dorosłe chrząszcze odżywiają się martwymi organizmami i butwiejącą materią roślinną. Jest również pospolitym chrząszczem synantropijnym (towarzyszącym człowiekowi), zasiedlającym fermy drobiu i gołębniki, magazyny produktów zbożowych, spiżarnie. Notowany jako poważny szkodnik w przemyśle drobiowym. Chrząszcze atakują chore i martwe kury, pożerają je. Są też wektorami wielu groźnych bakterii i wirusów jak: Salmonella, Escherichia coli, Bacillus, Micrococcus, Streptococcus oraz nicieni i tasiemców (np. Choanotaenia i Raillietina). W ciele larw kumulują się mykotoksyny (np. F-2 wytwarzana przez grzyb Fusarium roseum), mające rakotwórcze właściwości. Nie są znane skutki oddziaływania wyżej wymienionych czynników na hodowane bezkręgowce, jednak należy zachować pewną ostrożność w przypadku stosowania tego owada jako pokarmu"

Ale posprawdzaj może co masz pod podłogą - może jakieś podkłady pod panele czy jakieś wypełnienie pod deskami podłogowymi, może jakieś stare płyty steropianowe wilgotne, spleśniałe, stare izolacje wełniane itp. Może tam jest ich miejsce rozwoju, jeśli tak to czeka Cię wtedy remoncik...
aicid
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 28 czerwca 2016, 08:01

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: aicid »

Widzisz problem jest taki, że one nie długo chodzą po domu tylko się pojawiają... Chyba przymierają z głodu i trzeba je zbierać. Zazwyczaj znajduje już martwe osobniki. Mało który jeszcze chodzi.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Może po prostu mają rójkę i wlatują do światła, nie wylęgają się z czegoś w domu. To wtedy spoko, nie ma żadnego problemu, zagrożenia - tylko zbierać i już.
aicid
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 28 czerwca 2016, 08:01

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: aicid »

Dziękuję za pomoc, moja wiedza została zaspokojona.
jarke
Posty: 5
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 11:20
Gender: women

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: jarke »

Podpinam się pod wątek. Wczoraj znalazłam zdaje się podobnego w sypialni. Czy mógł trafić przez okno? Po parapecie zewnętrznym często spacerują gołębie, może są źródłem?
Załączniki
robak2_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.42 KiB)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Wojtek M »

Spacerujące po parapecie gołębie mogą być źródłem, ale roztoczy, które na nich pasożytują. Co innego gniazdo.
Na zdjęciu jest przedstawiciel skórnikowatych. Wylazł z jakiejś szpary, to synantrop.
jarke
Posty: 5
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 11:20
Gender: women

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: jarke »

Dziękuję za odpowiedź! Czy te skórnikowate są małe? Jestem zupełnym laikiem i nie znam się na owadach, chodzi mi tylko o potencjalne niebezpieczeństwo.
Mój robal jest spory, bo ma ponad 8 mm. Jeżeli nie jest to pleśniakowiec, do którego jest strasznie podobny na zdjęciach, to może https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%85cz ... 5%82ynarek czy ten https://en.wikipedia.org/wiki/Destructive_flour_beetle? Czy Pana zdaniem jest przypadkowym gościem i czy jest groźny dla gospodarstwa domowego?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Wojtek M »

Nie jest groźny, nie jest przypadkowy, nie jest podobny do zalinkowanych powyżej a wielkość pasuje idealnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”