Odacantha melanura-obserwacje

trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: trepik30 »

Witam 30 maja 2019 w łęgach słubickich natknałem się w szuwarze na tego biegacza.Oznaczony przez Pawła Sienkiewicza.
Chciałem sie podzielic obserwacją.Paweł pisze że to umiarkowanie rzadki gatunek.
Załączniki
o.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.25 KiB)
o1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.33 KiB)
o2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (181.29 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...na południu wygląda na rzadki gatunek,albo nie potrafię rozkminić jego zachowań,spotkałem jeden okaz nad rzeczką w niczynnej piaskowni w Bukownie siedział w odłamanym fragmencie trzciny czy pałki na mokrym piasku tuż przy lustrze wody w szuwarch,byłem tam kilka razy,czerpakowałem,przeglądałem trzciny i nic...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...na południu wygląda na rzadki gatunek,albo nie potrafię rozkminić jego zachowań,spotkałem jeden okaz nad rzeczką w niczynnej piaskowni w Bukownie siedział w odłamanym fragmencie trzciny czy pałki na mokrym piasku tuż przy lustrze wody w szuwarch,byłem tam kilka razy,czerpakowałem,przeglądałem trzciny i nic...
:papa:
Rafał
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: carabus1 »

Wcale nierzadki w odpowiednich biotopach, na południu również. Mogę podsunąć metodę połowu. Czerpakowanie i przeglądanie na nic się zdaje. Łowi się raz na ruski rok, albo wcale. Należy zaraz po roztopach wyrwać kępę trzcin i flotować, choćby w wiadrze. Środowisko najlepsze moim zdaniem, to pobrzeża rzek i starorzeczy. Również torfowiska z kępami turzyc, gdzie nie ma śladu trzcin.
Szczęśliwych łowów!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzięki za info,przy czym takie środowiska jak detrytus czy miejsca u podstawy roślin przeglądam w standardzie nad rzekami i jakoś nie trafiam na nie poza tym jednym miejscem i okazem,ale spróbuję ;)
:papa:
Rafał
...nawet na mapie widać że południe to nie jej ulubiony teren :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... y/letter/O
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: trepik30 »

Ten moj lazil po styku wody i brzegu nad starorzeczem ze spora iloscia bobrowych kanalow przy ktorych krecilo sie sporo drobnych chrzaszczy.Moze akurat u Rafala w okolicy go nie ma zazwyczaj jak czegos szuka to znajduje.Trzeba teraz poczekac do nastepnego sezonu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...eee,po co czekać ;) ,wyskoczę tam jutro,jak wyłażą to jest wieksza sznsa ,najwyżej wykopię pół trzcinowiska na piaskowni bo coś ostatnio mocno zarosła :P ,byłem dzisiaj w idealnym dla niej środowisku na Stawach Monowskich w starorzeczu Wisły i pomimo dużego bogactwa biegaczy O.m. nie znalazłem,ale za to dziesiątki Stenolophus skrimshiranus i prawdopodobnie 5-6 sztuk T.rivularis ;) .
:papa:
Rafał
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: carabus1 »

Teraz to możesz sobie kopać. One tam tylko zimują. Latem rozłażą się po mokradłach i szansa na znalezienie nie jest duża. I ta piaskownia... Radzę raczej rzeki i starorzecza. To są korytarze migracyjne. A piaskownia jest raczej izolowanym miejscem?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...płynie przez nią jakaś rzeczka i nad nią znalazłem ten okaz ...poszukam co mi szkodzi ;-) ,jak są aktywne to może przypadkiem na siebie wleziemy 8)
:papa:
Rafał
Załączniki
piaskownia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (279.58 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:prawdopodobnie 5-6 sztuk T.rivularis
fotki z natury zapodasz? Da się go w terenie "na oko" rozpoznać? pytam bo jest w lubuskim i faunistycznie ciekawy gatunek, za to pospolity wygląd 8) :gun: czyli wygląda mniej więcej jak 4 setki innych biegaczyków :gl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odacantha melanura-obserwacje

Post autor: Rafał Celadyn »

...spokojnie ,na razie oglądałem je pod binokularem przez chwilę ;) , pasował mi ze wzgledu na nasza rozmowe ,ale moze to być nawet inny rodzaj... siądę do tego po sezonie,zobaczymy.z natury fot trechusom nawet nie probuję robić, bo to strata czasu wg .mnie ;) .
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”