Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Galeria z natury, z biegaczami, tymi prawdziwnymi (Carabus sp.) została zaktualizowana o fotografie z ostatnich dwóch lat i te, które zostały wcześniej pominięte. Przybył tylko jeden gatunek (C. silvaticus), w podgatunku górskim (C. sylvaticus ssp. transsylvanicus).
Zapraszam :-)

http://www.niemiecfotografia.pl/carabus/
Załączniki
01 Carabus.jpg
01 Carabus.jpg (311.63 KiB) Przejrzano 6135 razy
02 Carabus.jpg
02 Carabus.jpg (316.78 KiB) Przejrzano 6135 razy
03 Carabus.jpg
03 Carabus.jpg (324 KiB) Przejrzano 6135 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Rafał Celadyn »

...foty jak zawsze Pablo :ok: ,ale z tym sylvaticusem to bym się nie rozpędzał...perspektywa nieszczęśliwa, ale wydaje mi się, że to zwykły zielony arvensis,może Bart, albo Mieczysław się pochylą...przy okazji skąd okaz?
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...foty jak zawsze Pablo  :ok: ,ale z tym sylvaticusem to bym się nie rozpędzał...perspektywa nieszczęśliwa, ale wydaje mi się, że to zwykły zielony arvensis,może Bart, albo Mieczysław się pochylą...przy okazji skąd okaz?
Się pochyliłem - zwykły zielony sylvestris transsylvanicus :mrgreen: Perspektywa nie jest optymalna, ale rzeźbę pokryw i kształt przedplecza widać.
A co do samych zdjęć - tak jak piszesz Rafał, tu pełna zgoda :tak:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: TomekK »

Czy dobrze widzę że w albumie jest opisany jako fabricii?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:zwykły zielony sylvestris transsylvanicus  
....no ja zwierza jeszcze nie spotkałem ,a w zbiorze widziałem 100 lat temu i zawsze mam watpliwości,przedplecze akurat w tym ujęciu jakoś mnie nie przekonywało ,no to lux ,gratki Pablo! :ok:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Marcin Szewczyk »

C. fabricii to jest C. fabricii i jest dobrze podpisany. Dyskusja dotyczy tego zdjęcia: http://www.niemiecfotografia.pl/wp-cont ... C_4092.jpg
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Rafał, za rzadko bywasz w Tatrach, przynajmniej tych wysokich ;-). Ile razy się nie przejdziesz grzbietem Czerwonych Wierchów, czy nawet Giewontu, zawsze ten gatunek w sezonie spotkasz.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Tak jak pisze Janek, delikwent fotografowany na Czerwonych Wierchach (około 2000 m n. p. m.).
Poniżej zdjęcie, to na wypadek, gdyby zmieniło lokalizację w mojej galerii.
Są też dwa dodatkowe, dwójka klasyczna, jak z ikonografii Lecha i trójka ciekawa, choć to też nie C. arvensis.

Było ich masę, ale aura nie sprzyjała. Było bardzo ciepło a owady bardzo ruchliwe. I było to w... 2011.
Do tej pory nie publikowałem zdjęcia tego zielonego, bo uważałem, że nie jest wystarczającej jakości.
Wczoraj zmieniłem zdanie ;-)

Temat zdecydowanie ciekawy i do powtórzenia.
Można je też spotkać niżej.
Prawdę mówiąc uganianie się po hali z aparatem po całodniowej wspinaczce to niezbyt fortunne zajęcie.
I trzeba uważać na kamienie, odrzucony na bok w sekundach jest kilkaset metrów niżej...
Załączniki
DSC_4092.jpg
DSC_4092.jpg (314.06 KiB) Przejrzano 5944 razy
DSC_4058.jpg
DSC_4058.jpg (378.6 KiB) Przejrzano 5944 razy
DSC_4100.jpg
DSC_4100.jpg (294.67 KiB) Przejrzano 5944 razy
DSC_4045.jpg
DSC_4045.jpg (360.71 KiB) Przejrzano 5944 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Rafał Celadyn »

J. Tatur-Dytkowski pisze:Rafał, za rzadko bywasz w Tatrach, przynajmniej tych wysokich  . Ile razy się nie przejdziesz grzbietem Czerwonych Wierchów, czy nawet Giewontu, zawsze ten gatunek w sezonie spotkasz.
...zgadza się ostatniu raz na Czerwonych Wierchach byłem w 92-im ....omijam Zakopane ,bo za duzo ludzi jak dla mnie i to jest głównym powodem,ale w przyszłym roku mam zamiar sie przełamać chociaż na 2-3 dni ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Piękny zwierz, zmienia barwy od smolisto-czarnej, poprzez miedzianą, ciemno-zieloną aż do prezentowanej. Zapewne C. sylvestris można spotkać też niżej, choć nigdy o tym nie słyszałem a własne obserwacje wskazują, że lubi wysokie szczyty. Pytanie brzmi, jak daleko w dół schodzi.
Rafał... dlaczego od razu Zakopane, sama nazwa przecie odstrasza. Jako bazę szczerze polecam Małe Ciche.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:
J. Tatur-Dytkowski pisze:Rafał, za rzadko bywasz w Tatrach, przynajmniej tych wysokich  . Ile razy się nie przejdziesz grzbietem Czerwonych Wierchów, czy nawet Giewontu, zawsze ten gatunek w sezonie spotkasz.
...zgadza się ostatniu raz na Czerwonych Wierchach byłem w 92-im ....omijam Zakopane ,bo za duzo ludzi jak dla mnie i to jest głównym powodem,ale w przyszłym roku mam zamiar sie przełamać chociaż na 2-3 dni  ;) .
:papa:
Rafał
Wbrew pozorom wysokość ma znaczenie, szczególnie kiedy w plecaku kilka obiektywów, statyw, parasolka, woda, jedzenie, ciuch. Trasę na Małołączniak z parkingu w Kirach zrobiliśmy (będąc w dobrej formie, wypoczęci) w jakieś 5-6h (w jedną stronę, powrót 4-4.5h). Kiepski jest pierwszy odcinek, bo około 3h dyma się pod górę w lesie. Taka Sokolica z Krowiarek x 2.

Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem: Kuźnice > wjazd na Kasprowy (ok 50 zł w drugiej połowie czerwca) > czerwonym szlakiem na Czerwone Wierchy. Droga powrotna przez Kondracką Kopę, żółtym na Kondracką Przełęcz, niebieskim do Kuźnic przez Kondratową Halę. Na szlak przypadają w sumie 3-4 godziny, resztę dnia można poświęcić na obserwacje, poszukiwanie, fotografie :-)
Piszesz się?
J. Tatur-Dytkowski pisze:...Zapewne C. sylvestris można spotkać też niżej, choć nigdy o tym nie słyszałem a własne obserwacje wskazują, że lubi wysokie szczyty. Pytanie brzmi, jak daleko w dół schodzi.
Mam dwie obserwacje sprzed okresu fotografowania. Pojedyncze osobniki w zielonej wersji kolorystycznej:
- okolice schroniska na Hali Kondratowej (ok. 1333 m n.p.m).
- ścieżka (szlak) z doliny Kościeliskiej w kierunku Jaskini Mylnej (ok. 1080 m n.p.m.)

Najlepiej byłby zorientowany Jarek Wenta, jednak nie wiem czy tu trafi...
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Przemek Zięba »

Zdjęcia wyśmienite jak to u Pawła bywa zawsze :-) A na Roztocze albo w Bieszczady się wybierasz w przyszłym roku Pawle?
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Delog »

Przemek Zięba pisze:Zdjęcia wyśmienite jak to u Pawła bywa zawsze :-) A na Roztocze albo w Bieszczady się wybierasz w przyszłym roku Pawle?
Dzisiaj Przemku mógłbym planować każdy wyjazd :)
Proza życia weryfikuje jednak zapędy z czasów jesienno-zimowej smuty ;-)
Bieszczad nie wykluczam, również w czerwcu, później nie mam po co, podobnie z Roztoczem.
W tym roku było blisko ale nie udało się nam zgrać terminów, poza tym pogoda początku czerwca była taka sobie.
Reasumując, będziemy improwizować w stosownej chwili :-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Galeria Genus Carabus, ciąg dalszy

Post autor: Przemek Zięba »

Ok :-) mam nadzieję wreszcie na jakieś spotkanie po latach. Ja też tylko czerwiec w kwestii entomologicznej, potem już relaksacyjnie z małżonką na wczasach ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”