Carabus intricatus

Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Carabus intricatus

Post autor: Przemek Zięba »

Czy potwierdzicie obserwacje kmojego Kolego Rafala, ze w miejscach bytowania jednym slowem siedliskach C.intricatus nie znajdziemy C.coriaceus???? ciekawa i chyba sluszna uwaga ale chcialbym zapytac was i ewentualnie zweryfikowac. Wczoraj namierzylem ladne stanowisko C.intricatus juz przygotowujacego sie do hmmm zimowania, ale moze sie myle...
pozdr
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Post autor: Hubert Adamek »

Ja C.intricatus złowiłem tylko raz w żyznym lesie bukowo-dębowym, na podłozu gliniastym. Z tego co sobie przypominam w okolicy C.coriaceus nie łowiłem. Może więc siedlisko wyklucza występowanie obu gatunków razem. C.coriaceus spotykałem przeważnie w lasach mieszanych i iglastych,nawet na siedlisku boru świerzego Bśw. A Ty gdzie łowiłeś intricatusa ?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Post autor: Przemek Zięba »

podobnie jak Ty las bukowo-debowy, niewielka ilosc drzewostanu szpilkowego, stosukowo duza wilgotnosc, brak C.coriaceus, chociaz w jednym miejscu znalaqzlem szczatki C.coriaceus...
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Ciekawostka dotyczącą Carabus intricatus jest to iż ten gatunek by się utrzymać na danym stanowisku w ciągu roku zima musi być z ujemną temperaturą inaczej Carabus ten ustępuje.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Post autor: Przemek Zięba »

Oooo ciekawe ! w regionie gdzie go ,,namierzylem " zima z temperatura powyzej zera raczej nie grozi....
pozdrowka
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

U mnie (tj. Chorzelów EA37 i Szydłowiec EA47) Carabus intricatus jest dość pospolitym gatunkiem. łapałem go zazwyczaj pod odstającą korą drzew i raz w pniu w którym było mrowisko. Nigdy nie znalazłem w jego pobliżu C.coriaceus i wogóle na "swoim" terenie nie znalazłem tego gatunku. Najczęściej w pobliżu C.intricatus występuje C.granulatus i C.cancellatus.

pozdrawiam
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

moge potierdzic ze to samo rejestruje na stanowiskach intricatusa znanych a jak sie trafia coriaceus to intricatus znika, ciekawe jest rowniez, to co pisal Marek, ze brak mroznej zimy powoduje ustepowanie intricatusa, moze to jakis specyficzny patogen ktory go niszczy a ktory ginie w niskich temperaturach??? cieklawe czy ustepuje raptownie czy po prostu liczebnosc stopniowo spada......
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Informacjię tą mam od Pawła Sienkiewicza, otuż w ten sposób tłumaczy się zanikanie tego gatunku w zachodniej Europie, na skutek łagodnych zim i braku mrozu gatunek ten wycofał się z wielu stanowisk w zachodzniej Europie i jest tam obecnie silnie zagrożony i ustępujący.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

u nas zas stosunkowo pospolity oczywiscie w niektorych regionach,,... co ciekawe rzeczywiscie o dosc ostrych zimach ze srednia temperatur gruubo ponizej zera
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

A u mnie trafiały się zimy dość mroźne i zawsze ten gatunek był u mnie stosunkowo pospolity.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Post autor: Przemek Zięba »

Ciekawa rzecz zarejestrowalem ostatnio ogladajac sobie zimowiska naszego bohatera, a mianowicie czasami bezposrednio obok prawie na nim zdarzaja sie Pterostichusy i Abaxy tzn P.niger i A.parallelopipedus...dosc blisko zdarza sie C.granulatus, a znowu znalazlem pkorywy z C.coriaceus czyli walka byla nie na zarty ;) mozliwe, ze albo sa to pozostalosci po starych mieszkancach wysiedlonych przez C.intricatus, badz po elementach ktore naplywaja, tylko w zasadzie ktory jest bardziej ekspansywny.....
pozdrowka!!
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

nigdy się nad tym nie zastanawiałem

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Ciekawy temat z tym intricatusem podrzuciłeś Przemku! Zajmuję się już trochę carabusami, ale nigdy nie zwracałem uwagi na to w jakim ''towarzystwie'' żyje akurat ten. No i wreszcie zwróciłem :lol: Przeszukałem jeszcze te miejsca, w których go najczęściej spotykałem i w żadnym z nich nie było śladu czy to po coriaceusie czy to po jakimkolwiek innym biegaczu. Jedynie znajdywałem żywe okazy lub pozostałości po cancellatusie lub granulatusie.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Z Waszych postów wynika, że jest to typowa konkurencja międzygatunkowa, ale o co? O pokarm czy o terytorium, bo głównie w przyrodzie o to się toczy walka. Ja stawiam na terytorium. Już mówię dlaczego. Po pierwsze poszukiwanie pokarmu biegaczom raczej nie powinno stwarzać problemów, są owadami drapieżnymi, bardzo szybko penetrują teren i myślę, że bez wątpienia powinny coś sobie znaleźć (nie mówię o dniu dzisiejszym, ale ogólnie:)). Po drugie uważam, że nisze ekologiczne obu tych gatunków: C. intricatus i C.coriaceus mogą się nakładać, co powoduje „spięcia” między gatunkami, a walkę tą wygrywa C. intricatus. Także inną sprawą może być to, że te gatunki się wybitnie nie lubią i ich razem się nie znajdzie, no chyba że przypadkowo akurat podczas penetrowania terenu za pokarmem lub ...walki (ale to już skrajność, żeby na coś takiego natrafić). Natomiast jeśli chodzi o znajdowane teraz szczątki coriaceusa, to myślę, że są one pozostałością po walce o zimowisko z intricatusem, który podobnie jak coriaceus upatrzył sobie akurat to samo miejsce do zimowania. Przecież owady posiadają zdolności do wyszukiwania miejsc im bezpiecznych aby przetrwać niedogodności związane szczególnie z pogodą, a tym bardziej owady ze sobą spokrewnione. To takie jest moje zdanie.... Może ktoś ma inne propozycje, można przecież dyskutować.....:)
pozdrawiam
rp
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ciekawe !@ mysle ze mamy tutaj przyczynek do rozwazan o swiecie owadow innym niz osobom postronnym sie wydaje, walka o terytorium, walka o zimowisko, bezwzgledna eliminacja duzo bardziej bezwzgledna niz w swiecie kregowcow... tylko dlaczego coriaceus a nie inne??? Czy nie sa zagrozeniem Abaxy?? czy inne mniejsze?? czy moze tolerowac np dosc duzego P.niger a najwiekszy coraceus mu pezszkadza...ciekawe, moze zawodowcy by sie wypowiedzieli, np Pawel Sienkiewicz??? a moze prof Aleksandrowich???
Mieczysław Stachowiak

Carabus intricatus i Carabus coriaceus

Post autor: Mieczysław Stachowiak »

Muszę przyznać, że temat jest dla mnie nadzwyczaj ciekawy! Osobiście oba gatunki znajdowałem w buczynie kwaśnej w Gdyni – Babich Dołach (teren lotniska wojskowego) — C. intricatus wiosną 1993 roku był tu dość liczny (14 okazów), a C. coriaceus znalazłem tylko 2 okazy. Być może faktycznie, między nimi zachodzi ostra konkurencja, bowiem oba gatunki są przede wszystkim ślimakożerne… A może chodzi tu o coś zupełnie innego?
Dariusz Konopko
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 16 maja 2006, 08:32
Lokalizacja: Gdynia

Carabus intricatus

Post autor: Dariusz Konopko »

Mieczysław Stachowiak napisał:
... osobiście oba gatunki znajdowałem w buczynie kwaśnej w Gdyni – Babich Dołach (teren lotniska wojskowego) — C. intricatus wiosną 1993 roku był tu dość liczny (14 okazów), a C. coriaceus znalazłem tylko 2 okazy. Być może faktycznie, między nimi zachodzi ostra konkurencja, bowiem oba gatunki są przede wszystkim ślimakożerne… A może chodzi tu o coś zupełnie innego?...


Przez pewien okres forum miało kłopoty, dlatego niektórych postów nie dało się odzyskać...
Pozwolicie, że ponownie podejmę dyskusję dotyczącą intricatusa: zauważyłem m.in., że ten gatunek nie stroni także od zaglądania do budynków. Jeżeli chodzi o Babie Doły to kilka razy (niestety martwe okazy, rozdeptane przez człowieka) znajdowałem w stołówce żołnierskiej, w garażach samochodowych. Jeden wypełz z rury, którą przeniosłem z tego garażu do piwnicy.Naturalnie carabusa wyniosłem na zewnątrz. C. coriaceusa, jak do tej pory nie spotkałem. Jeżeli intricatus lubi chłód, to może dlatego zapuszcza się do budynków?... Zimą najczęściej spotykałem go pod korą leżących dębów.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

a ja zaobserwoiwalem regresje gatunku w miejscach gdzie byl wybitnie pospolity na korzysc C.coriaceus jednak...prawdopodobnie slaba zima :P
Moze bedzie stanowic to przyczynek do jakiejs roboczej hipotezy odnosnie konkurencyjnosci gatunkow w walce o biotop
Dariusz Konopko
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 16 maja 2006, 08:32
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Dariusz Konopko »

"Przemek" napisał:
... a ja zaobserwowałem regresję gatunku w miejscach gdzie był wybitnie pospolity na korzyść C.coriaceus ...


Na poprzednim forum toczyła sie dyskusja na ten temat. Ja na razie coriaceusa nie zaobserwowałem na swoim terenie, ale intricatusa widuję. W tamtym roku założyłem kilka pułapek, ale żaden z wymienionych gatunków w nie nie wpadł. Inne carabusy też. Może wybrałem nieodpowiednie miejsce?...
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Carabus intricatus Linnaeus, 1761

Post autor: CARABUS12 »

12.VI.2009 Łuków rez. Jata
Podczas spaceru udało się zobaczyć oto tego Carabusa
Pzdr. :mrgreen:
Załączniki
foto 008.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.84 KiB)
foto 007.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.71 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

ładniutka samica, gratuluję obserwacji
mehow
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:08
UTM: Warszawa

Carabus intricatus ?

Post autor: mehow »

Witam serdecznie !

W zeszłym tygodniu napotkałem tego oto biegacza. Las sosnowy, środek dnia, okolice Serocka woj Mazowieckie. Biedak przechodził chyba za blisko mrowiska (chyba jakieś rudnice) i został przez nie zaatakowany. Wyglądało to dosyć zabawnie (oczywiscie nie dla tego biegacza), cztery mrówki uczepiły sie sie jego tylnich nóg, a dwie próbowąły wstrzyknąć mu kwas pod pancerz. Były bardzo zorganizowane, jak to mrówki. Biegacz musiał pryskać jakąś substancją obronną bo wydzielał charakterystyczny nieprzyjmny zapach (jeżeli to oczywiscie możliwe). Zdjęcia może trochę nie ostre, ale uciekał bardzo żwawo wykorzystując pozostałe wolne kończyny. Chyba mu sie udało uciec. No i pytanie czy dobrze oznaczyłem tego biegacza: Carabus intricatus czyli biegacz pomarszczony ?
Załączniki
No w oryginale to wyglada zdecydowanie ostrzej,widac te zmniejszanie nie wyszło na dobre. Ale trudno moze komuś wystarczy do oznaczenia
No w oryginale to wyglada zdecydowanie ostrzej,widac te zmniejszanie nie wyszło na dobre. Ale trudno moze komuś wystarczy do oznaczenia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.61 KiB)
biegacz 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.92 KiB)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Carabus intricatus ?

Post autor: tiktaalik »

Gdyby nie to, że widziałem jak mrówki rudnice (Formica rufa) zaciągły w mrowisko dyląża garbarza, sądziłbym że to wyreżyserowana scenka. Wydawałoby mi sie bardzo wątpliwe, aby mrówki atakowały tak masywnego, żywego owada.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Carabus intricatus ?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

mrówki rudnice (Formica rufa)
Z tych zdjęć nie ma szans na oznaczenie mrówek do gatunku.

Paweł
mehow
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:08
UTM: Warszawa

Re: Carabus intricatus ?

Post autor: mehow »

Dziekuje bardzo. Co do zdjęcia to nie reżyserowane :) jedyne co to kore podłożyłem na szlaku ucieczki biegacza bo mi mrówki na tle mchu "gineły". Co do mrówek to one akurat wyszły ostro ale te zmniejszanie rozmazało całe zdjecie, nie wiem moze mozna to zrobic jakos lepiej (oryginał był zrobiny w 10 mln pixeli). Postaram sie wykadrować same mrówki to może bedzie lepiej, i da sie je oznaczyć.
mehow
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:08
UTM: Warszawa

Re: Carabus intricatus ?

Post autor: mehow »

do perfekcji daleko ale juz lepiej :)
Załączniki
mrówka 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.27 KiB)
mrówka 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.2 KiB)
robak 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.68 KiB)
mehow
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:08
UTM: Warszawa

Re: Carabus intricatus ?

Post autor: mehow »

To zdjęcie powinno byc lepsze, szczególnie po kliknięciu
Załączniki
Biegacz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.1 KiB)
Awatar użytkownika
Satyr
Posty: 884
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2005, 00:03
Lokalizacja: Gdynia

Carabus intricatus?

Post autor: Satyr »

czy to biegacz pomarszczony? :roll:
Załączniki
foto 551.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.9 KiB)
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Carabus intricatus?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

no
Awatar użytkownika
Satyr
Posty: 884
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2005, 00:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Carabus intricatus?

Post autor: Satyr »

mam nadzieję, że to odpowiedź po polsku, a nie po angielsku... :wink:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Carabus intricatus?

Post autor: GrzegorzGG »

Satyr pisze:mam nadzieję, że to odpowiedź po polsku, a nie po angielsku...  :wink:
Mistrzostwo świata :D :brawo:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Carabus intricatus?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

:birra:

Po polsku, :birra:
Awatar użytkownika
Satyr
Posty: 884
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2005, 00:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Carabus intricatus?

Post autor: Satyr »

Kłaniam się (po staropolsku) i dziękuję :D
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Miejsce do przenoszenia postów.

Post autor: admin »

Dział moderatorów jest miejscem do którego możemy przenosić różne posty po to, by z tego jednego miejsca je potem przenieść w jedno miejsce lub na nich pracować. Na ten temat był napisany obszerny post, ale podczas porządków skasowałem go właśnie przed chwilą razem z innymi. Dlatego teraz umieszczam go jeszcze raz (bo jeden post w dziale musi być, żeby się do działu dało wejść - taka jest konstrukcja phpBB3) i jedną kopię tego postu (wątku) umieszczę w sąsiednim dziale jak rezerwę.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Miejsce do przenoszenia postów

Post autor: admin »

Dla przypomnienia - przenoszenie (przesuwanie) wątków do nowych działów może być pracochłonne, ale można sobie ułatwić.

1. Przenosimy wszystkie wątki do tego działu (Forum Moderatorów) ! (on pojawia się jako pierwszy w liście rozwijanej, więc nie musimy niczego wybierać, tylko akceptujemy - to jest właśnie ułtwienie)

2. Czynność wyszukiwania wątków i ich przenoszenie do tego działu powtarzamy.

3. Teraz przeniesiemy wszystkie zgromadzone tu wątki do odpowiedniego, nowego działu - za jednym razem. W tym celu wchodzimy w [panel moderatora] (z prawej strony) mcp.php?f=1&i=main&mode=forum_view
zaznaczamy wątki do przeniesienia
przenosimy je do wybranego działu.
olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

Carabus intricatus

Post autor: olkakce »

Czy to Carabus intricatus? Okolice Wojnicza, kwiecień 2015r. Będę wdzięczna za weryfikację
Załączniki
Carabus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.36 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Carabus

Post autor: Robert Rozwałka »

Tak. To jest Carabus intricatus.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Carabus intricatus

Post autor: modraszka »

Dzisiejszy, przez przypadek wybudzony, szybko schował się pod zeschłymi liśćmi, myślę że to Carabus intricatus, duży okaz :)
Proszę o weryfikację :)
Załączniki
tn_DSC02904.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.53 KiB)
tn_DSC02906.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.44 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabus

Post autor: Wujek Adam [†] »

Oznaczenie prawidłowe. :okok:
Dodam, że to samiec. ;-)
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Carabus

Post autor: modraszka »

Dzięki :) A po czym poznajesz że to samiec?
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Carabus

Post autor: adam k. »

Witam!
Moim zdaniem, chociaż to nie motyl.., to ma znaczenie wielkość stóp.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Carabus

Post autor: modraszka »

Dziękuję za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabus [intricatus]

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dokładnie tak, chodzi o szerokość członów stóp pierwszej pary odnóży.
Samce biegaczy mają te człony wyraźnie rozszerzone.

Jest to dobrze zobrazowane choćby w "Iconographi". Akurat C. intricatus jest tam pokazany jako singiel, ale zerkając np. na parkę C. clathratus widać dobrze o co chodzi:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ca ... ratus.html
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Carabus [intricatus]

Post autor: modraszka »

Dzięki wielkie za zobrazowanie problemu, różnice są bardzo dobrze widoczne :) no i znowu jestem mądrzejsza ;)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Carabus intricatus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj koło Spały spotkałem Carabus intricatus, po raz drugi w Lasach Spalskich. Poprzednio były to lata 80-te :-) i całymi długimi latami nie udawało mi się powtórzyć spotkania C.intricatus. Odległość między tymi dwoma stanowiskami to 8 km w linii prostej. Trzyma się. Osobnika nie zebrałem, fotka mi wystarcza :-)
Siedział pod korą starego leżącego dębu

Wrzuciłem go na iNaturalist, już oznaczony ;-) https://www.inaturalist.org/observations/111498422
Wszystkich obserwacji tego gatunku jest obecnie 15: https://www.inaturalist.org/observations?taxon_id=96735
Załączniki
Jakóść zdjęcia telefoniczna....
Jakóść zdjęcia telefoniczna....
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (301.74 KiB)
IMG20220414165641.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (443.61 KiB)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Carabus intricatus

Post autor: TomekK »

W odpowiednim biotopie to pospolity, czasem dominujący gatunek podkorowy. U mnie już wyszły i hasają w terenie. Fota sprzed ok miesiaca.
Załączniki
resize1650028127640.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (257.7 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Carabus intricatus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Koło Szczecina to raczej rzadkość, trzeba się nieźle na szukać. Nauczyłem się je znajdować, tak od 1992r regularnie je widuję, pojedynczo, tylko podczas zimowania, i generalnie w tym samym miejscu plus minus 1km.
Pagorkówate lasy sosnowe, też spotykałem w wilgotnych buczynach ale rzadziej.
Załączniki
IMG_20210608_143134.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.96 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”