Odtłuszczanie żywych przezierników

Błażej Nowak
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 28 maja 2013, 16:50
UTM: XT27
Lokalizacja: Czempiń

Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Błażej Nowak »

Witam,

Wczoraj złapałem dość świeżego samca S. myopaeformis i chciałby uniknąć zatłuszczenia się owada po preparacji. W związku z tym mam pytanie do bardziej obeznanych z tematem - jak długo należałoby trzymać takiego delikwenta w lodówce, aby spalił swoje zapasy tłuszczu?
Z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam!
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Marek Hołowiński »

podobnej wielkości S cephiformis (około 20 motyli z hodowli) trzymałem przez miesiąc, 4 pomimo to na rozpinadle się zatłuściły. Kiedyś trzymałem krócej, ale odsetek zatłuszczonych był większy.
Błażej Nowak
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 28 maja 2013, 16:50
UTM: XT27
Lokalizacja: Czempiń

Re: Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Błażej Nowak »

Mimo tak długiego okresu przetrzymywania w niskiej temp. owady wciąż były żywe?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Marek Hołowiński »

tak, ale dodam że w chłodziarce, tam gdzie trzyma się np. świeże owoce (+4 stopnie)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Marek Wełnicki »

Kiedyś przetrzymałem w lodówce przeziernika (chyba samca myopaeformis) i po rozpięciu faktycznie się nie zatłuścił, ale odwłok zsechł mu się na cienki wiórek. Nie wygląda to ładnie, ani naturalnie, więc zastanawiam się, czy nie lepiej rozpiąć od razu i potem odtłuścić poprzez kąpiel okazu np. w ksylenie. Ciekaw tu jestem opinii specjalistów od przezierników.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie ma pewności, że świeżo rozpiętemu motylowi też się odwłok nie zniekształci podczas schnięcia. Natomiast płukanie motyla w rozcieńczalnikach niesie z sobą ryzyko przebarwień bądź sklejania się włosków, co też estetyczne nie jest. Jeśli więc jest jakaś alternatywa (przetrzymywanie owada w chłodziarce), warto ją zastosować. Co innego, gdy mamy martwy okaz - wtedy odtłuszczanie w rozcieńczalniku jest jedynym rozwiązaniem.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Odtłuszczanie żywych przezierników

Post autor: Marek Hołowiński »

Marek Wełnicki pisze:Kiedyś przetrzymałem w lodówce przeziernika (chyba samca myopaeformis) i po rozpięciu faktycznie się nie zatłuścił, ale odwłok zsechł mu się na cienki wiórek. Nie wygląda to ładnie, ani naturalnie,
samce S myopaeformis nawet żywe mają bardzo cienki odwłok i sądzę że trzymanie w lodówce nie miało tu znaczenia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”