Żarówka UV "bańka" czy "rura"...

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Żarówka UV "bańka" czy "rura"...

Post autor: VipoV »

Witam :wink: . Mam pytanie natury „technicznej” co daje lepszy efekt wabienia nocą żarówka UV w formie normalnej bańki, np: taka: (http://www.prosklep.com/product_info.ph ... ts_id=9161), czy żarówka UV w postaci świetlówki „rury” , np taka:(http://www.allegro.pl/item670779205_swi ... iolet.html). Co bardziej opłaca się kupić, a może produkty nie różnią się efektywnością? Chodzi o porównanie efektywności w zwabianiu owadów dwóch modeli żarówek (rura - bańka) a nie konkretnych mocy!. (co lepiej wabi rura czy bańka? chodzi mniej więcej o coś takiego to przykład! np: rura wabi lepiej bo jest dłuższa i tym samym emituje więcej światła, natomiast bańka jest lepsza bo to i to... :wink: ) obydwa typy emitują UV w tym temacie chodzi jednak o porównanie zalet i wad obydwu modeli (moc żarówek jest nie istotna). Jakie żarówki stosujecie. Szczerze powiem, że dużo częściej spotykałem się z żarówkami UV w formie świetlówek- "rur", nie wiem jednak czy jest to spowodowane tym, że dają lepsze efekty w łowieniu, czy po prostu są bardziej dostępne etc.? Chciałbym, żebyście powiedzieli co o tym myślicie i napisali, który model lepiej się sprawdza. Może chodzi o to, że rura emituje więcej światła bo jest po prostu dłuższa? Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie czy,np.: żarówka „bańka” 250 W da lepszy efekt niż świetlówka „rura” 120 cm 36W? Pozdrawiam. :wink:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

NAJLEPSZA bańka ale stłuczona, taka 400W rtęciowa, łuk elektryczny jest najlepszy, troche szkoda oczu ale czego sie nie robi dla entomologii :razz: :razz:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

bańka ale stłuczona
Pomijając aspekt zdrowotny, który słusznie podkreślił Przemek, warto dodać, że stłuc można jedynie klosz w lampie z dławikiem. W lampach bezdławikowych, np. typu MIX, rolę dławika pełni żarnik wolframowy, który po stłuczeniu klosza natychmiast się przepala, i lampa gaśnie.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Przemek Zięba pisze:NAJLEPSZA bańka ale stłuczona, taka 400W rtęciowa, łuk elektryczny jest najlepszy, troche szkoda oczu ale czego sie nie robi dla entomologii :razz: :razz:
Lampa uliczna ( 125 W ) - kwarcowa + zbita osłona luminoforowa = rewelacyjny efekt przy domu w mieście - gdzie osobiście prowadziłem odłów. Nie mam jeszcze agregatu, więc nie pcham się do lasu. Moje oczy raz ucierpiały, to musiałem użyć kropli, by normalnie funkcjonować. Trzeba naprawdę uważać, gdy ma się styczność z lampami kwarcowymi bez osłonki luminoforowej i UV-kami. Jeżeli używasz ich do pułapek świetlnych, przy których nie stoisz, to warto zastosować choćby to 125 W - bez osłonki.

400W , ale i więcej też, to już jest "masakrator"....;leci chyba wszystko i wzrok się traci :smile: :twisted:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Oto ta kwarcówka 125W bez osłonki
Załączniki
125W.JPG
125W.JPG (30.37 KiB) Przejrzano 1571 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”