Metody łapania owadów dziennych

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Piotr Pawlikiewicz pisze:W zeszłym sezonie na pytanie co to tam lata, jeden z studentów wyciągnął scyzoryk i trafił żagnice w locie, wszyscy zdumieni tym faktem nawet nie opieprzyli go za ten w sumie niepotrzebny nikomu czyn.
I niniejszym ten wyczyn zostaje nr 1 w rankingu metod łapania owadów dziennych :lol:
Awatar użytkownika
Transgen
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 kwietnia 2009, 00:11
Lokalizacja: Dobroń

Post autor: Transgen »

Z kosą na ważkę... Czy to aby nie jak "Z brzytwą na poziomki"? Ile już się nauczyłem o połowach motylków... Kiedy omawianie jeszcze innych metod (wiatrówka, nunchaku, gaz obezwładniający)?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Z wiatrówkopodobnym sprzętem już polowano :cool: - Smart w "Motylach dziennych świata" opisuje, jak w XIX wieku przyrodnik John McGillivray za pomocą strzelby zdobył pierwszy okaz Ornithoptera victoriae :grin: Tak że tylko patrzeć jak do asortymentu entomo wejdą stingery :mrgreen:
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Aneta pisze:Smart w "Motylach dziennych świata" opisuje, jak w XIX wieku przyrodnik John McGillivray za pomocą strzelby zdobył pierwszy okaz Ornithoptera victoriae :grin:
a gdzieś tutaj u Nas na forum bodajże Jon przepraszam jeśli się mylę pisał o tym przypadku i że okaz ten jest do oglądnięcie w National Muzeum w londynie a to był post jak opisywał gatunki tropikalnych paźi w tym i tego nieszczęsnego trafionego śrutem:)
Awatar użytkownika
Transgen
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 kwietnia 2009, 00:11
Lokalizacja: Dobroń

Post autor: Transgen »

Zatem niewiele się mylę - wszystkie chwyty dozwolone. Jakby tak, patriotycznie, jakąś polską metodę połowu wprowadzić? Szabelką choćby...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Przeznaczenie szabelki widziałabym bardziej do preparacji - kopulatory na przykład, albo cóś :cool: :mrgreen: A najbardziej patriotyczna metoda IMO to alkoholowa przynęta na ćmy :lol:
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Historie znam z opowiadań starszych entomologów, nie wiem ile w nim prawdy. Jest jakieś sympozjum, świecenie wszyscy zaoferowani owadami przed prześcieradłem i podchodzi starszy jegomość patrzy patrzy i nagle mówi tego nie mam i wyciąga szpilkę krawiecką i przebija motyla na prześcieradle :)
Awatar użytkownika
Transgen
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 kwietnia 2009, 00:11
Lokalizacja: Dobroń

Post autor: Transgen »

Bój się Boga! Aneto! Alkohol marnotrawić na jakieś ćmy?!
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

hahahhahahahahah Piotrek dobre to było ale wszyscy musieli mieć oczy , przynajmniej zaklepał sobie owadka:d
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Transgen pisze:Bój się Boga! Aneto! Alkohol marnotrawić na jakieś ćmy?!
Jakieś? Jakieś? Proszę mi tu ćmów nie obrażać :mrgreen:
(a na pocieszenie dodam - bo wygląda, żeś nieznajacy tego już mocno wiekowego sposobu wabienia - że do przynęt najlepiej nadaje się alkoholium podłe, typu jabol czy jakieś kiepskie piwo; a takie coś można sobie z lekkim sercem pomarnotrawić :cool: )
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

tak Piwko to przyjaciel entomologa w szerokim zakresie zastosowań:)
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Cześć. Świetne siatki Panowie! Niczym nie odbiegają od towaru dostępnego w sklepach… :wink: Sam jestem na etapie robienia nowej siatki i tu mam prośbę do Was mianowicie mam już kij teleskopowy( dla zainteresowanych „wymontowany” z mopa – świetny do tego celu lekki, składa się do połowy długości :grin: ) tylko teraz muszę jeszcze zrobić obręcz na założenie siatki… Nie wiem z czego i jak to zrobić… Z czego robiliście wasze obręcze…? W siatce Kamila Mazura jest fajny patent na składanie obręczy na „pół” możesz mi powiedzieć jak to zrobiłeś? Jeśli możesz to mógłbyś pokazać samą obręcz bez założonej siatki…?
Korzystając z okazji Wielkie dzięki dla Damiana Brudera za pomoc w wykonaniu samołówki… Dzięki Damian :wink: !
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Załączam rysunek z bardzo popularnej książeczki dla początkujących. Może pomoże ?
Załączniki
siatka.jpg
siatka.jpg (34.11 KiB) Przejrzano 3132 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Metody łapania owadów dziennych

Post autor: Łukasz Buglowski »

Odświeżę temat ;)
Ja mam obecnie taką samoróbkę;
Długość kija złożonego-60cm
rozłożony 117 cm
średnica siatki 32cm
kijek ze mopa(rozkładany), a siatka ze firanki
Załączniki
SL385820.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.24 KiB)
SL385823.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.61 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”