Polowy zestaw do odłowów na światło

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
nycek
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 2 marca 2009, 21:13
Gender: women

Polowy zestaw do odłowów na światło

Post autor: nycek »

Witam!

Piszę na tym forum, bo mam pewną bardzo pilną potrzebę. Zasadniczo jestem zupełnie "z innej bajki" (zajmuję się na co dzień nietoperzami), dlatego nie mam żadnego doświadczenia z owadami...

Mianowicie potrzebuję zrobić żywnieniówkę nietoperzy, i prosiłbym o pomoc/podanie szczegółów technicznych, które umozliwią zbudowanie jakiegoś zestawu do tego zadania...

----

Odłowy owadów będą prowadzone głównie w terenie leśnym o niskim podszycie (parki, lasy bukowe), i nakierowane na motyle nocne. Metoda ma być jak najmniej selektywna, ale nie zalezy mi na np.: dużych chrząszczach.

Ograniczenia:

* zestaw musi byc łatwo przenoszony/składany i łatwy do transportu

* jedyne możliwe zasilanie to akumulatory samochodowe

* z zestawem powinna poradzić sobie jedna osoba

Z tego co wiem, najlepiej będzie uzyć ekranu entomologicznego. I w związku z tym pytania:

* Jakie powinny byc wymiary tego ekranu? Tak żeby był on efektywny i jednocześnie łatwo było przeliczac z niego zagęszczenie owadów...

* Jakie źródło światła? Głównie chodzi o moc i zakres światła. Czy może być to świetlówka UV?

* Jakie dodatkowe metody? Znajomy doradza sznurek (?) zanurzony w tanim winie owocowy jako wabienie na przynęte....Czy coś takiego ma sens?

* No i ostatnie: jakie metody przechowywania zdobyczy? Tak, zeby moglo to polezec z pół sezonu, a nadawało się po tym do oznaczenia..

---

Bardzo proszę o odp, bo to miało być "na wczoraj" :P

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Jacek "nycek" Stefaniak
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

nycek pisze:estaw musi byc łatwo przenoszony/składany i łatwy do transportu
składany ekran
nycek pisze:jedyne możliwe zasilanie to akumulatory samochodowe
a czemu nie agregat?
nycek pisze:Jakie powinny byc wymiary tego ekranu? Tak żeby był on efektywny i jednocześnie łatwo było przeliczac z niego zagęszczenie owadów...
takie by był łatwy w transporcie.
zagęszczenie owadów :shock: :shock: :shock:
jak chcesz to liczyć powierzchnia ekranu razy ilość owadow? tak się nie da - wystarczy że będziesz miał zimną noc albo poświecisz przy pełni i kiszka do tego dochodzi kwestia lampy jej mocy - sorki "nocniki" to ni nocki :wink:
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

Skoro już jest taki temat to zastanawia mnie czy zarówki energooszczędne wydzielają widmo uv?Te które są dużej mocy mają niebieską otoczkę więc może?-wiecie moze coś więcej na ten temat?Pytam bo nie posiadam agregatu pod który bym mógł podłączyc rtęciówe a jedynie przetwornice 500wat, którą mogę podłaczyc pod akumulator
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Tak ogólnie, to nie są żarówki, ale świetlówki (choć tak się na nie mówi :smile: ). Wg mnie nie emitują UV.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Jak chcesz brać ilościowe próby to może zastosuj jakąś samołówkę i za każdym razem wystawiaj ją na taki sam czas, w podobnych warunkach atmosferycznych. Najlepiej dopasowany z aktywnością badanych nietoperzy. Przykład jak zrobić samołówkę był podany gdzieś na forum. Potem całość zatruwasz, oznaczasz i liczysz. Ekran jest złym pomysłem bo część motyli tylko walnie i zaraz poleci zanim oznaczysz a duża też część będzie krążyć wokół światła.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

nycek a badasz może bory dolnośląskie?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Nie wiem, jak Nycek, ale ja i owszem ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”