Metody określania zagęszczenia

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
jaszczur
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 22 sierpnia 2008, 23:13
Lokalizacja: Lubliniec

Metody określania zagęszczenia

Post autor: jaszczur »

Jak określić liczebność/zagęszczenie owadów na danym terenie np na łące?? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody?? Czy siatka i wyliczenie średniej zabranych owadów jest dobrą metodą?? Z góry dziękuję za pomoc zielonemu w temacie.
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Musisz pozbierac interesujacy Cie gatunek na danej powierzchni i potem obliczyc srednia. O innej mozliwosci nie słyszałem. Pozdrawiam
jaszczur
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 22 sierpnia 2008, 23:13
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: jaszczur »

A więc mogę przyjąć sobie w przybliżeniu obszar o powierzchni ok 1m2 i z niego pozbierać owady siatką i tak w kilku miejscach i z tych kilku "łapanek" policzyć średnią konkretnych gatunków?? Metodyka jest bardzo ważna i chodzi mi o to, aby ją mi uznano.
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Nie wiem dokładnie musisz poczekac na wypowiedz specjalistów, ale z tego co wiem to duzo tez zalezy od gatunku, Twoj obszar powinien byc pewnie wiekszy i powinny byc z niego pozbierane owady dokładnie tak aby móc obliczyc w przyblizeniu srednią . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

musi to być fragment reprezentujący całość obszaru, nie może mieć jakiś nietypowych obiektów, przekształcony (np. ścieżka), coś podobnego jak w zdjęciu fitosocjologicznym ;)
W Amazonii jeśli chcieli ocenić liczebność owadów (i nie tylko) wybierali właśnie np. takie reprezentatywne drzewo, rozkładali pod nim płachtę a potem opryskiwali środkiem owadobójczym ;). Liczyli to co spało i mieli ilość dla 1 drzewa (jakiejś tam powierzchni), potem porównanie do całego obszaru i koniec.
jaszczur
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 22 sierpnia 2008, 23:13
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: jaszczur »

Na początek dziękuje za zainteresowanie tematem.
Wyjaśniam całą sprawę. Mam do dyspozycji trzy łąki i z tych trzech terenów mam określić różnorodność występujących tam owadów, które mogę zebrać siatką. Na tej jednej łące chce wybrać np. 10 jak to określił SiejeOwies fragmentów reprezentujących o powierzchni ok 1m2. Złapane owady powrzucałbym do słoika i zaczął je oznaczać i zliczać. Potem średnia owadów z tych 10 prób i wyszłoby mi jakieś zagęszczenie. Ale moje pytanie jest takie: czy takie metody określania zagęszczenia są poprawne i czy zagęszczenie mógłbym podać w 1m2 (bo przecież obrałem sobie przybliżony obszar)?? Metodologia jest niesamowicie ważna, bo jeśli będzie zła praca zostanie odrzucona.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Specjalistą to ja nie jestem, ale dla różnych grup owadów metodyka jest inna ,biegacze łapie się do pułapek Barbera ,przy motylach dziennych w grę wchodzi tansekt,przy nocnych połowy na światło ,przy innych grupach czerpakowanie etc... najlepiej byłoby wybrać jakąś konkretną grupę, żeby wyniki były miarodajne,a metoda powtarzalna,powodzenia Rafał.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Ale np. połowy na światło u nocników nie odzwierciedlają zagęszczenia, gdyż jedne gatunki lecą chętniej do światła a niektóre np. do UV.
Najlepiej jakiegoś ekologa popytać w tej sprawie ;)
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

https://entomo.pl/artyk/ilemotyli.htm zobacz moze to cos pomoze
jaszczur
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 22 sierpnia 2008, 23:13
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: jaszczur »

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. Potrzebowałbym jeszcze jakieś klucze do oznaczania owadów, lub galerie z podpisanymi owadami. Jeśli znacie jakieś adresy to byłbym bardzo wdzięczny. Niestety w MBP klucze nie są najlepsze.
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Krzysztof Sućko
Posty: 54
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 11:31
Lokalizacja: Białowieża
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Sućko »

a przypadkiem nie chodzi tu o użycie wskaźnika (H’) SHANNONA i WEAVERA.

tylko wtedy nie potrzebujesz zagęszczenia tylko ilość gatunków i osobników w tym gatunku.
O metodach prób oszacowania (liczenia) liczebności możesz poczytać w ekologii Krebsa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”