Jak znaleźć chrząszcze z rodzaju Acalles?

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Jak znaleźć chrząszcze z rodzaju Acalles?

Post autor: uszaty »

Witam serdecznie.Będąc w miniony wtorek w terenie (stawy w okolicach Lublińca) stwierdziłem ,że łapię coraz mniej ryjów (czyżby sezon zbliżał się pomalutku do końca?).
Wybieram się na 3 tygodniowy-zasłużony urlop w Beskidy Niskie.No i właśnie.....

Chciałbym znaleźć jakieś ryje z rodzaju Acalles (tamtejsze okolice są jak najbardziej do tego celu odpowiednie).Stąd moje pytanie do osób ,które zajmują się rodz.Curculionidae.
Jak,gdzie,czym,w jakich drzewostanach?Miał ktoś z Szanownych Forumowiczów jakieś praktyczne doświadczenia w ich znajdowaniu?
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na łapanie chrząszczy z tej grupy są co najmniej dwie metody.
Pierwsza to oglądanie patyków. Wielokrotnie wiosną na wyprawach wspólnych z ryjarzami chodząc po lesie podnosiliśmy leżące na ziemi pojedyncze patyki i na ich spodniej stronie siedziały sobie, czasami trudne do wypatrzenia ryjki.
Druga, jak sądzę bardziej wydajna, metoda to przesiewki. Niezbędne jest sito entomologiczne i wytypowanie miejsca. Preferowane są miejsca obfitujące w leżące gałęzie, jeżeli byłaby to sterta, to można ją wstępnie obtłuc kijem i przesiać ściółkę pod nią. Przeglądanie przeciewki zdecydowanie w domu, najlepiej podgrzać na poduszce, bo chrząszcze niechętnie się ruszają.

Życzę powodzenia, a gdybyś trafił coś ekstra, to piszę się na okazy :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Lapalem Acalles camelus w starych buczynach i dabrowach w Austrii na poczatku jesieni. Najlepsze miejsca to byla gruba warstwa sciolki pod stosami chrustu. Od strony technicznej problem jest taki, ze te ryje sa bardzo leniwe i jak sie wsypie przesiewke do jakiegos pudla to wylaza na powierzchnie w ciagu kolejnych kilku dni. Co z drugiej strony jest mile, bo nie trzeba w ogole materialu przegladac, tylko codziennie rzucic okiem czy cos nie wylazlo na wierzch.
Pawel
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witam,bardzo serdecznie dziękuję za ciekawe informacje.

Jeśli tylko coś znajdę to będę pamiętał ,o okazach dla p.Jacka Kalisiaka.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

uszaty, na forum nie używamy formy Pan :smile:

Mam trochę gatunków z tego rodzaju (-ów), więc jeżeli byłbym zainteresowany, to gatunkami, których nie łapałem. Ale zawsze mogę pomóc w oznaczeniu i dzięki za chęć podzielenia się okazami. Jak coś nałapiesz daj znać :cool:
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witam.Byłem we wtorek w Krempnej z sitem i płóciennym workiem .Na razie jeśli chodzi o Acalles nic...Znalazłem za to kilka kózek min.Aromia moschata.Ryjków generalnie mało.Ale nie zrażam się.Pozdrawiam forumowiczów z Beskidów Łukasz
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witam ,żeby nie zakładać nowego posta chcę opisać ciąg dalszy tej historii z wakacji.
Idąc za radą kolegów forumowiczów próbowałem znaleźć jakieś Acallesy w Beskidach Niskich. W Stróżach będąc szukałem ich nad potokiem nad którym rosły min.jesiony leszczyny graby.Ogólnie było tam ciemno ,dużo nie rozłożonej ścioły i gałęzi.Przesiewałem ,czerpakowałem stosy gałęzi oraz rośliny zielne.I co i nic... nie miałem dane ich znaleźć.Udało mi się tylko złapać ryja który wyglądem przypomina nieco Acallesa....
Jeśli dobrze oznaczyłem to mam Scleropterus serratus (Germ.) (ale biorę jeszcze poprawką na błąd w oznaczenu).No trudno ,wyczytałem później ,że to pospolity ryj żerujący na Geum-kuklik.Faktycznie kuklik tam rósł.

Chciałem jedynie przedstawić ogólny pokrój tego ryja zdając sobie sprawę z marnej jakości zdjęć.
Odpowiedzialny za zdjęcia jest mój beznadziejny aparat DSC-H2.trudno póki co lepszego nie mam.
Załączniki
zdj.2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (38.2 KiB)
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Ryje z rodzaju Acalles stosunkowo łatwo odłowić po opadach deszczu,podczas stosunkowo wysokich temperatur, na stosach starych gałęzi(kruchych) drzew liściastych, z rodzaju Quercus sp., Fagus.Obserwowałem wielokrotnie wzmożoną aktywność chrząszczy w okresie maja i czerwca.Najprawdopodobniej ma to związek z rozmnażaniem (liczne pary "in copula").Obserwacje dotyczą miejsc zacienionych, a jednocześnie "ciepłych"o wystawie południowej lub zachodniej.Stosy gałęzi, to istny raj dla wielu gatunków ,przez wiele lat.
Metoda odłowu nasuwa się sama-cierpliwe wypatrywanie.
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witaj ,o to bardzo ciekawa uwaga.Na pewno wiosną wypróbuję,gdzie obserwowałeś te ryje(w jakim miejscu w Polsce)?.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Odpowiedzialny za zdjęcia jest mój beznadziejny aparat DSC-H2
Chyba nie ma aparatu, który zrobiłby dobre zdjęcie przy słabym oświetleniu. Nie wychodzi ani ostrość, ani balans bieli (trzeba by go ustawić ręcznie). Trochę można je poprawić jakimś programem graficznym - pokazuję taką możliwość.
Załączniki
zdj_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.63 KiB)
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Obserwacje odnoszą się tylko i wyłącznie do terenów[południowo-wschodniej części kraju-Pogórza Dynowskiego.Najczęściej były to, stanowiska na skrajach lasów mieszanych wyżynnych/(głównie z przewagą gatunków liściastych-dąb,buk,grab).
Co ciekawe, gałęzie na stosach pokryte były owocnikami grzyba - Prószyka brudzącego(Bulgaria inquinans Fr.).Siedzące Acallesy (niektóre)do złudzenia przypominają brązowe owocniki owego grzyba.
Warto zwrócić uwagę, na stare pniaki drzew, obrośnięte grzybami(woreczniakami). Na pniakach napotykałem pojedyncze okazy ryjów.Metoda mało wydajna.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witaj Dariuszu.
Dzięki za informację ,świetnie się składa ,bo mam zaplanowaną wyprawę w przyszłym roku w maju na pogórze Dynowskie.Przeczytałem kiedyś opracowanie o ryjach z tamtych okolic,narobiłem sobie smaku na nie i postanowiłem się tam wybrać.
Pozdrawiam Łukasz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”