Metody połowu w tropikach

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Metody połowu w tropikach

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sezon za pasem, dla niektórych nawet już zaczęty w dalekich krajach ....

I właśnie miałbym prośbę do koleżanek i kolegów, którzy mają doświadczenia z takich wypraw w dalekie światy :smile:

Podpowiedzcie jakieś metody pułapkowe, przywabianie i wszystkie inne, które mogą się przyczynić do złapania różnorodnego materiału w krótkim czasie. Powiedzmy, że wiem jak łapać to, co mnie interesuje, ale będąc daleko w świecie warto też złapać każdy materiał :mrgreen:

A więc jaki sprzęt koniecznie zabrać, bo bez niego nie ma się co ruszać. Po drugie, jakie metody stosować, nietypowe przywabianie i pułapki. Po trzecie kłopoty z przechowywaniem.

Powiedzmy, że jadę łapać motyle i chrząszcze za kilka tygodni na jakieś Filipiny, Nową Gwineę czy Borneo .... No czasami można pomarzyć :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Podróżnik ze mnie jak z koziej... no, wiadomo ;) - ale widziałam kiedyś w pewnym filmie przyrodniczym jak łowiono kruszczyce przebywające w koronach drzew. Użyto do tego pułapki skonstruowanej z niewielkiej platformy otoczonej bodajże jakimś muślinem czy innym materiałem takim jak na siatkę (tworzyło to nieduży walec - u dołu zostawiona była parucentymetrowa przerwa między siatką a podstawą) i podciągniętej na sznurze wysoko między gałęzie. Czynnikiem wabiącym ;) były wyłożone na tejże platformie przejrzałe, właściwie już fermentujące banany. Z tego co czytałam, podobne pułapki są stosowane również do połowu latajacych wysoko i szybko motyli - jako wabik również stosuje się fermentujące owoce, a także zepsute mięso.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Tez w jakims filmie o owadach widziałem, ze do wabienia motyli i kruszczyc uzywali wrecz fermetujacych owocow + najtansze wino owocowe + swieży mocz. Na fimie do tej przynety zleciało sie sporo motyli i kilka kruszczyc.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pułapka na motyle, o której piszą Aneta i Robert, wygląda jak na dołączonym zdjęciu. Pochodzi z książki "The Charaxinae Buttreflies of Africa". Zapewne na konsumpcję przylatują też tu i chrząszcze. Połowy do światła - na tej samej zasadzie co u nas. Lepsza jest pora deszczowa niż sucha.
Załączniki
pułapka.jpg
pułapka.jpg (138.64 KiB) Przejrzano 2113 razy
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Witam. Czy w ten sposób można coś złapać w lipcu w Grecji (Peloponez) lub we Włoszech Rzym i okolice? Wiem, że nie tropiki ale... :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

IMO spróbować nie zaszkodzi :smile: - może skuszą się jakieś kruszczyce i rusałki. Warto też pobawić się w przynęty pokarmowe dla ciem.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

To, jakie metody będziesz mógł stosować zależy od tego, jak w sensie logistycznym będzie zorganizowana wyprawa oraz jakie środowiska będziesz penetrował. Nie nastawiaj się na stosowanie zróżnicowanych i wyrafinowanych metod, a lepiej zrobisz, jeżeli posłużysz się kilkoma sprawdzonymi (czerpakowanie, wabienie do światła lub przynęty, otrząsanie, przesiewanie i „na upatrzonego” zawsze dają dobre wyniki). Skup się na solidnym zabezpieczeniu zebranych materiałów przed zagniwaniem. Najlepszym sposobem jest przekłucie pojemniczków i probówek (zakładam, że weźmiesz ze sobą plastikowe) szpilką w kilku miejscach, dzięki czemu będzie mógł odparować z nich nadmiar wody. Oprócz tego do pojemniczków z materiałem dobrze jest dodać skrawek bibuły i mały kryształek tymolu.
Powodzenia!
VipoV
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 30 stycznia 2009, 09:28
Lokalizacja: Białobrzegi

Post autor: VipoV »

Chyba zrobię tak jak mówisz :wink: Jakie przynęty sprawdzają się na tych terenach szczególnie - są takie? Jeśli tak proszę o przykłady... :wink:
PS: Jakie gatunki kruszczyc tam występują...? Dzięki za pomoc... :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

VipoV pisze:Jakie gatunki kruszczyc tam występują...?
VipoV, dałam ci w temacie obok linki do Fauna Italia i F. Europaea - wykaż się odrobiną samodzielności i posprawdzaj to na własną rękę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”