Połowy na światło

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Połowy na światło

Post autor: Marcin Wencel »

Witam :) Czy jeśli podłączę lampę rtęciową 250 watt i obok rozstawię białe prześcieradło to będzie szansa na złowienie jakiś sówek, miernikowców zawisaków itd. w odpowiedniej porze roku? Las znajduje się tak ok 500m od mojego stanowiska a młodnik sosnowy...100m :D
P.S Jestem kompletnie zielony z tego tematu :( proszę o odpowiedź :)

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU :wink:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

zimą może być trudno ;)

a tak poważnie to z powodzeniem łapałem w lipcu i sierpniu pojedyncze duże sówki w centrum Gdańska ustawiając zwykłą lampkę nocną w oknie i otwierając je szeroko na 15min (w godzinach 23.00-24.00). Prawie za każdym razem coś wpadło do pokoju. ;)

A więc do lampy rtęciowej (szerszy zakres promieniowania) i prześcieradła i do tego blisko lasu może przylecieć dużo więcej. :)
Zauważyłem, że najlepiej poświecić w duszne dni albo tuż przed burzą.

Ale niech się wypowiedzą zawodowi świecarze.

Pozdr.
Robert
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

spox, nałapiesz różności w takim środowisku... jak masz jakieś pytania, to możesz pisać na gg: 3350150... na ile będę w stanie, to odpowiem jako "amatorsko-zawodowy świecarz" :lol: :lol:
pozdro i szczęśliwego nowego NY :mrgreen:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dziękuje za szybki odzew :D

UDANEGO SEZONU 2008 :wink:

Marcin
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Robert Zoralski pisze:a tak poważnie to z powodzeniem łapałem w lipcu i sierpniu pojedyncze duże sówki w centrum Gdańska ustawiając zwykłą lampkę nocną w oknie i otwierając je szeroko na 15min (w godzinach 23.00-24.00). Prawie za każdym razem coś wpadło do pokoju. ;)
Co roku łapię w podobny sposób, też w mieście (choć Kutno bez wątpienia to nie to samo, co centrum Gdańska ;) ) - na oknie zawieszam kawałek białego płótna, włączam zwykłą przypinaną lampkę biurkową (żarówka 100 - 150 W) i jeśli aura dopisuje, owady lecą jak złoto, w dodatku różnorodność gatunków jest dość duża, jak na takie miejsce. W bliskości lasu może więc być tylko lepiej :D
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

A czy w takim miejscu można łowić bez ekranu :?:

Dodam, że z jakieś 300 metrów na wprost od lampy jest mały lasek sosnowy i tory kolejowe, a z 50 metrów w lewo od lampy jest las liściasty :D Będę świecił lampą LRF 250 W siedzącą w oprawie ORZ 7-1 :D tą oprawę chcę umiejscowić na tej ścianie bez okna
Załączniki
tak, jakbym to ja był tą oprawą:D
tak, jakbym to ja był tą oprawą:D
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.22 KiB)
tutaj ma być ta ORZ-ta
tutaj ma być ta ORZ-ta
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.25 KiB)
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Będę świecił lampą LRF 250 W siedzącą w oprawie ORZ 7-1
Nie, taka oprawa nadaje sie wyłącznie do młodników iglasych w górach... :twisted:


Chłopaki, zastanówcie się, jeżeli w okolicy jest jakaś łąka, kawałek trawnika, kilka drzew, w skrócie rośliny żywicielskie, to będą też jakieś owady.
W bliskości lasu może więc być tylko lepiej
Nawet w Warsawie, w bloku na wyższych piętrach też coś przylatuje :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Ja tą oprawą łowiłem i na efekty nie narzekam :wink: tylko łowiłem w innym miejscu, a z powodu braku agregatu (i pozwolenia mamy) nie mogę świecić nigdzie indziej, tylko na placu :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Kiedy jest w danym środowisku różnorodność flory to i z fauny znajdzie się wiele ciekawych istot , a konkretnie owadów. Dobra lampa , płótno , itp. + odpowiednia pogoda ( nów, zachmórzone niebo, gorąca, duszna , parna noc ) = daje nam dobre wyniki.W innych fazach tez idzie nałapać dość liczne grono motyli np. Sówek .Najgorzej jednak jest wtedy, kiedy księżyc świeci najmocniej ( pełnia ) .Wtedy nie warto planować łowów na taki termin. A czy wy również planujecie powazniejsze wyprawy w teren z zamysłem świecenia :?:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Tak, to fakt, wszędzie coś może przylecieć, np. catax w centrum Wrocławia... Jednak jeśli masz pod oknem lampę uliczną, jak ja, to możesz sobie siedzieć w oknie z siatką ;) Niestety, ta metoda zaowocowała jedynie s. libatrix i chyba tylko przez przypadek... ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Widzę, że wielkie przymiarki do świecenia nasi młodzi koledzy czynią :shock:

A jak tam ze znajomością motylków i innych owadów? Jakąś literaturę koledzy poczytali? Zastanowiliście się, co będziecie łapać? Wszystko, co przyleci, czy tylko te większe niż 3 cm :wink:
A szpilki już kupione? I rozpinadła? I gabloty?

Koledzy, jak już nie jesteście dzieci, to weźcie pod uwagę, że zabicie owada co najmniej wiąże się z wzięciem na siebie obowiązku, że nie robicie tego dla zabawy. Wszystkie okazy muszą być spreparowane lub w inny sposób zabezpieczone, mają mieć podpiętą etykietę z danymi i umieszczone w gablocie gwarantującej przetrwanie okazu. A gdyby wam się entomologia znudziła, to okazy trzeba przekazać w odpowiedzialne ręce, a nie na śmietnik :!:

I jeszcze trzeba przygotować się do robienia etykiet i przyzwoicie preparować okazy, bo jak niektórzy pokazują zdjęcia to .... :twisted: :twisted: :twisted:

A ekran, to niewielkie pieniądze i zawsze lepszy od gołej ściany. Bo ściana się może pobrudzić, owady będą się szwendać po zakamarkach, a i kawałek ekranu na ziemi powinien leżeć .... Choć obowiązkowy nie jest :lol:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

A przeczytali, i mają szpilki, i mają etykiety, i mają octan, i mają literaturkę, i jakoś preparują, no i wiedzą co mają łapać, czego nie łapać, a także czym się różni amurensis od populi ;) Przynajmniej ja :lol: Inni niech sami powiedzą ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Swiecenie przydomowe

Post autor: Damian Bruder »

W mieście przy domu, śiwece samołówką , która daje bardzo dobre efekty jak na śródmieście :wink: Pięknie wlatują do niej sówki, garbatki , pare krótkowąsów sie zdarzyło i barczatki no i na miernikowce nie można narzekać.Załączam zdjęcia samołówki wykonanej własnoręcznie
Załączniki
w stanie spoczynku
w stanie spoczynku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.44 KiB)
Obraz 037.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.27 KiB)
Obraz 031.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.39 KiB)
Obraz 030.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.44 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Grzegorz G pisze:A czy w takim miejscu można łowić bez ekranu :?:
Można - regularnie zbieram różności z podobnych żółtych ścian w moim bloku (z lampami oświetlającymi wejścia do klatek) - ale białe płótno zdecydowanie zwiększa ilość owadów i ich zróżnicowanie gatunkowe. A jeśli nie ma możliwości przyczepienia płótna bezpośrednio na ścianie, zawsze można zrobić stojący stelaż z paru listewek i na nim wieszać materiał.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Chętnie wywiesiłbym samołówkę świetlną na działce, jednakże złodziejstwo jest tak rozwinięte, że po jednej nocy zapewne byłaby skradziona bądź zniszczona... Tak jak wszelkie woliery i hodowlarki nie schowane do altany... Żałosne... :?
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Jacek Kalisiak pisze:
A jak tam ze znajomością motylków i innych owadów? Jakąś literaturę koledzy poczytali? Zastanowiliście się, co będziecie łapać? Wszystko, co przyleci, czy tylko te większe niż 3 cm :wink:
A szpilki już kupione? I rozpinadła? I gabloty?

Koledzy, jak już nie jesteście dzieci, to weźcie pod uwagę, że zabicie owada co najmniej wiąże się z wzięciem na siebie obowiązku, że nie robicie tego dla zabawy. Wszystkie okazy muszą być spreparowane lub w inny sposób zabezpieczone, mają mieć podpiętą etykietę z danymi i umieszczone w gablocie gwarantującej przetrwanie okazu. A gdyby wam się entomologia znudziła, to okazy trzeba przekazać w odpowiedzialne ręce, a nie na śmietnik :!:

I jeszcze trzeba przygotować się do robienia etykiet i przyzwoicie preparować okazy, bo jak niektórzy pokazują zdjęcia to .... :twisted: :twisted: :twisted:
Literaturki przeczytane, chodzę do Technikum Leśnego więc raczej rozpoznam Gryllotalpa gryllotalpa od Apatura iris :twisted: rozpinadła już daaawno kupione, szpileczki czekają na użycie a gablote 2 dni temu odebrałem od stolarza :D

z preparowaniem i etykietowaniem raczej nie jest najgorzej bo nas czegoć chyba w Techniku LEŚNYM uczą :lol: no i praktyki też już troche mam :wink:

Co do wiedzy....hmmmm..... jeśli sie ktoś czymś interesuje i to tak na poważnie od dzieciństwa to troche wiedzy już posiada :wink:

No a jeśli chodzi o odławianie i zabijanie owadów tylko dla zabawy.... tak robią chyba tylko debile :!: którzy chcą mieć kolorowo na ścianach i pewnie łapią wszystko powyżej 3cm :twisted: Ja sie bynajmniej do takich nie zaliczam :wink:

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Marcin,
ja takich grubych słów jak debile nie używałem! Ot widzę czasami jak ktoś w środku zimy nagle chce hodować motyle, a w środku sezonu pyta czy można je zabić acetonem. Oczywiście rozumiem, że przygoda z entomologią zaczyna się często przypadkowo, ale jak to się już stało to jest teraz dobry czas, aby przygotować się do następnego sezonu :idea:

Życzę entomologicznych sukcesów :lol: (w tym pomysłu na przygotowanie ekranu :wink: )
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Jacek Kalisiak pisze:Marcin,
ja takich grubych słów jak debile nie używałem! Ot widzę czasami jak ktoś w środku zimy nagle chce hodować motyle, a w środku sezonu pyta czy można je zabić acetonem.
Takich to bym w życiu nie nazwał debilami :wink: To po prostu brak wiedzy :) Chodziło mi raczej o ludzi,którzy tak jak Pan powiedział, zabijają owady dla zabawy :evil: Po prostu denerwuje mnie takie coś jak gościu łapie tylko te kolorowe żeby mu ściany przystroiły (swoją drogą to i tak po czasie mu wyblakną przez działanie promieni słonecznych :lol: )

A teraz faktycznie jest dobry czas do studiowania np.literatury itp.

pozdrawiam
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Czas na studiowanie literatury jak najbardziej na czasie pod warunkiem że się nie ma zaległości małych z obecnego sezonu ale z tym może do nowego sezonu da się uporać . Pozdrowienia i szczęśliwego nowego roku .
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

No, ja świecę lampę, raz bez a raz z ekranem i daje to całkiem niezłe efekty :smile:
W 1/5 tylko moja lampa świeci w pola, które ciągną się jakieś 200-300m do drogi, a w 4/5 na domy...w odległości 20 m, stoi latarnia (żółta naszcęście :lol: ) i prawie nic przy niej nie lata, a u mnie w dobrym dniu to nawet 5-10(12max)zawisaków przylatywało...od zawisaków (sphinx) prze nastrosze do zmroczników.
Grzegorz G pisze:A czy w takim miejscu można łowić bez ekranu
Z każdego miejsca można łowić ale z różnymi skutkami :wink: Myślę że w takim miejscu jak na zdjęciu (chociaż niewiele mi mówi to zdjęcie) na pewno nie byle co przyleci :grin:
Cóż, pozostaje nam tylko czekać wiosny... :roll:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Witam:) Męczy mnie jedna sprawa, a mianowicie: mam zamiar wybrać się na połowy nocne. Mam dwa akumulatory, lampę 50W(taka jak w samochodzie), ekran.... Mam zamiar łowić w różnych biotopach między innymi w lesie koło stawu itp. ale czy taka lampa wystarczy :?: Nie mam możliwości podłączenia jakichś mocniejszych lamp :evil: no bo wiadomo- w lesie jest mały problem z elektrycznością a moje akumulatorki na mocniejszych zbyt długo nie pociągną ale mam możliwość świecenia dwoma lampami 50W naraz.
Pozdrawiam :wink:
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

marcinw11 pisze:czy taka lampa wystarczy Nie mam możliwości podłączenia jakichś mocniejszych lamp
Jak nie masz innych możliwości to musi wystarczyć :wink:
Kiedyś w Piwnicznej świecilismy z Wujkiem Kryzysem lampą naftową :smile: Przyleciał 1 miernikowiec...
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

czyli moge sie tak na 3 miernikowce przygotowac.....
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

To zależy od wielu czynników, nie tylko od rodzaju i natężenia światła...Kiedyś łowiono na światło lamp naftowych. Generalnie najlepiej łowić do światła w miejscach "niezanieczyszczonych" światłem, po prostu z dala od innych, konkurencyjnych świateł. Pamiętaj też o sile światła księżyca :wink:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dzięki za informacje. Właśnie dlatego chcę świecić w lasach i na polanach bo tam nie ma konkurencyjnego światła no i różnorodność gatunków motyli jest spora
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

W pogodne noce wybieraj miejsca na odłowy pod okapem drzewostanów, w terenach otwartych najlepiej świecić przy dużym zachmurzeniu, w pobliżu zbiorników wodnych muszą być ciepłe noce (w przeciwnym razie mgła i mierne efekty). Przy wietrznej pogodzie też lepiej łowić w lesie. Na kserotermach po słonecznym ciepłym dniu i bezchmurnym niebie, motyle są bardzo aktywne zaraz po zmierzchu.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dzięki za cenne informacje :wink: Mam nadzieje że coś jednak przyleci do tej mojej lampki :lol:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

kiedyś świeciłem na skrzyżowaniach leśnych dróg na żarówkę halogenową od reflektora malucha o mocy 90W bodajże i białą szmatę na masce auta... i nie przyleciało 2-3 szt.... a 20-30 razy więcej... spoko i luzik... zmień tylko żarówkę na mocniejszą, bo 50W to mało...
i powodzki :smile:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Ok :!: Dzięki wielkie za słowa otuchy :lol: i cenne rady
Pozdrawiam
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Mam pytanko: Gdzie można nabyć lampę rtęciową?
Witas

Post autor: Witas »

W sklepie elektrycznym. Tylko dowiedz się czy jest potrzebny dławik czy nie, sprzedaży są takie i takie. Dez dławika od ok 25zł w zależności o mocy
Awatar użytkownika
jarko
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 14:05
Lokalizacja: Łódz

Post autor: jarko »

ja świeciłem 75W żarówką w ubiegłym roku pod koniec sierpnia, było dość chłodno i nie stety nic nie przyleciało przez 2 godziny:((. w tym roku popróbuje pod koniec czerwca. moze bedzie lepiej. pozdrawiam. Jarek
morek25
Posty: 2
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 01:37
Lokalizacja: Biała podlaska

Post autor: morek25 »

Witam mam pytanie czy tego typu lampy rteciowe dały by jakis efekt ?? jezeli tak to czy zwiekszyło by to skutecznosc jak bym zawiesił 3-4 takie lampy koło siebie Dziekuje z góry Pozdrawiam

http://www.allegro.pl/item409300451_lam ... _e_27.html

http://www.allegro.pl/item410134033_lam ... _e_40.html
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

morek25 pisze:Witam mam pytanie
za 12 złotych warto kupić - co do ilości - można powiesić i 30 obok siebie tylko po co? jeśli świecisz na wolno stojący ekran po jednej sztuce na stronę wystarczy.
jalod
Posty: 50
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jalod »

Używam takiej lampy firmy Osram - swego czasu płaciłem 36 zł, efekty w zależności od tego gdzie chcesz świecić, generalnie polecam, wystarczy jedna na początek ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Morek25 - jeżeli jesteś zainteresowany jakimiś poradami odnośnie połowów na światło to skontaktuj się ze mną - dość często jestem też w Białej Podlaskiej.
Daraszi
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 14:43
Lokalizacja: pławniowice

Post autor: Daraszi »

Witam moim zdaniem jednym z lepszych sposobow łapania jest wybranie sie autem do lasu rozłozenie przed swiatłami ekranu i zapalenie reflektorow w aucie i cierpliwosc bardzo zadko sie zdarza wrucic z pustymi rekami pozostaje tylko kwestia wybrania odpowiedniego miejsca i pory ;] :wink: mam pytanko do marcinw11 jesli mozna wiedziec to gdzie chodzisz do technikum bo ja we wrzesniu wybieram sie doTułowic zasilac grono lesnikow ;] :wink:
Daraszi
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 14:43
Lokalizacja: pławniowice

Post autor: Daraszi »

jade na weekend do domku letniskowego ktury stoi w lesie w okolicy jeziora i duzej łaki bede łapał na swiatło mam lampe kempingowa i zarowki jak przyjade to napisze co sie złapało ;]
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Ano ja też chodze do Tułowic :wink: Napisz na gg to Ci troche o nim opowiem :lol:
Ja mam już agregat prądotwórczy, 2 lampy rtęciowo-żarowe 250W więc już moge ostro działać :grin:
Ostatnio wróciłem niezadowolony bo łowiłem na podmokłych terenach i była gęsta mgła... przywiozłem zaledwie 40 gatunków...
Daraszi
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 14:43
Lokalizacja: pławniowice

Post autor: Daraszi »

no to super ja dopiero zaczynam sie uczyc jak łapac na swiatło niestety na wyjezdzie nic nie złapałem bo jak zapewne wiecie była ta traba powietrzna i musielismy wracac do domu ;/
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Tak przy okazji, pokazuję efekty połowu na światło w tropiku. Oczywiście, nie ja jestem na tym zdjęciu. :smile:
Zdjęcie pochodzi ze strony The Thibaud Decaens Collection
Załączniki
Połów na światło_Kolumbia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.05 KiB)
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Ostatnio w domu znalazłem żarówke AL-Cu podobno 500 W. Czy taka żarówka nadaje sie na połów?:D
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

AL-Cu to nie jest typ żarówki, ale stopu, a czasem połączenia dwu metali - glinu i miedzi. Zapewne taki typ połączenia jest wykorzystany na stykach wiodących prąd w tej żarówce. Moc tej żarówki - 500W z zapasem wystarczy na połów motyli do światła (no chyba, że to żarówka na podczerwień :smile: ). Przy tej mocy trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić wzroku.
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

aha:) dziękuje za odpowiedz:)
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Chciałbym odświeżyć temat ponieważ mam pytanie czy z samochodowego akumulatora można uzyskać światło dające jakieś konkretne efekty w odłowie owadów? Mam jeszcze pytanie kiedy można zacząć świecić? Nie chodzi mi oczywiście o konkretną datę a o warunki pogodowe związane np. z temperaturą czy długością dnia. Dzięki.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Oczywiście do akumulatora można podłączyć np. świetlówkę UV- daje rewelacyjne efekty, ale niestety jest dosyć niezdrowa dla oczu- dlatego lepiej się w nią nie wpatrywać, a w owady, które do niej przyleciały ;) Najlepsze są pochmurne, ciepłe, parne noce. Ja zaczynam świecić, kiedy się ściemni lekko- wtedy jest nadzieja, że przylecą jakieś Hepialidy np. Połowy zaczynaj od marca (o ile jesteś motylarzem), chrząszczarze niech się wypowiedzą co do pojawu konkretnych rodzin chrząszczy.
Pozdrawiam
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Jak jesteś "twardy" to możesz zaświecić już np. w połowie lutego. Śnieg może jeszcze zalegać ale motyle stają się aktywne już w temp. 0 stopni. Oczywiście nie spodziewaj się jakiegoś "nalotu" o takiej porze, ale np. C.erythrocephala może się przy ekranie pojawić :wink: W marcu to już świecenie na całego. Oczywiście mówię jako motylarz :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Oj twardy to ja jestem i mało co jest mnie w stanie przerazić i zniechęcić :mrgreen:
Co do świecenia to moja sytuacja jest na tyle dobra że mieszkam w ścianie lasu i z 50 m przedłużaczem jestem w stanie zaświecić w co najmniej kilku siedliskach. Chociaż jak tu czytałem to i w środku miasta można coś złapać. Pytałem o ten akumulator gdyż niedaleko mnie (choć za daleko na przedłużacz) znajduje się jodłowy rezerwat przyrody i nie chciałbym tam smrodzić agregatem, którego zresztą nie mam. Oczywiście w samym rezerwacie nie zamierzam nic łapać ale widziałem kiedyś paru entomologów jak w sąsiadujących z nim oddziałach kosili siatami wszelkie zarośla i różnego rodzaju murawy, więc gdybym tam ustawił ekran to może bym wywabił jakieś gatunki związane z Abies.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Odpuść sobie świecenie w lutym bo w połowie marca złowisz to samo w dużo większych ilościach. Do ekranu przyleci Ci kilka pospolitych gatunków. Nie zaczynaj wcześniej świecenia - my zaczynamy jak temperatura wieczorem jest na plus 10 stopni. Dobry ekran przy domu tzn. mocna żarówka rtęciowa plus UV pozwoli ci na ściągniecię motyli z dalszej odległości a z jodły też ci na pewno przylecą przy dobrej nocy. Czas poświęć lepiej na przygotowania sprzętu i pomyśl też o zakupie agregatu prądotwórczego bo tego nic nie zastąpi.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Dokładnie. Łowiłem kiedyś nie mając agregatu. Trzeba było kombinować z przedłużaczami no i możliwości były strasznie ograniczone. A z agregatem można dostać się praktycznie wszędzie :wink: A ten czas oczekiwania na pierwsze świecenie radzę poświęcić również na czytanie literatury :smile:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Dzięki za rady. Jak wcześniej pisałem mieszkam przy lesie i latem do zwykłej żarówy 60W przylatuje mi pełno motyli, głownie miernikowców. Niestety pisząc pełno mam na myśli ilość osobników nie gatunków. Tak więc przy zmianie mocy i rodzaju oświetlenia efekty mogą być tylko lepsze. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

Witam oto sprzęt, który miałem na działce 2 lata temu. Niestety prawie nic nie przyleciało ponieważ była chłodna noc.


Szukam osób które byłyby chętna pojechać do mnie na działkę na nocne połowy:)
Działka znajduje się w Dolinie Będkowskiej koło Zabierzowa niedaleko Krakowa.
Kto byłby chętny?
piszcie na priv, gg: 4544836, meil: PachuPepsis@op.pl

Pozdrawiam Krzysztof Pach
Załączniki
DCIM0004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120 KiB)
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

motylek to miejsce gdzie zawsze rozkładam ekran.
Załączniki
DSC01246.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.04 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Pachu ja chetny I Moj Kumpel pisze tu na forum(ostatnio o coliasach nick szklany) bedzie Nam milo poznac I sie zaprzyjaznic:)))
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

No zapraszam! Mi też bedzie bardzo miło :)

Kto jeszcze byłby chętny?
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Połowy na światło

Post autor: Witek Płachta »

Taką fotkę znalazłem w bieżącym nr. National Geographic Polska.
"Kiedy w górach Foja zachodzi słońce, wielu mieszkańców lasu deszczowego wyrusza w ciemności, zajmując miejsce stworzeń, które udają się na nocny spoczynek. Indonezyjski entomolog Hari Sutrisno udowadnia, że parę żarówek i prześcieradło wystarcza, by przywabić niezliczone bogactwo ciem"
Załączniki
Foto -  Nat. Geo..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.82 KiB)
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Połowy na światło

Post autor: Cezary »

Witam, łowie głownie na światło wiec dołączam do tego tematu z pytaniem czy 2 świetlówki po 18w dające białe światło nadają się do wabienia motyli? Czy może lepsza będzie zwykła żarówka o dużej mocy?
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

Ja wczoraj świeciłem...
Miałem jedną 100 i lampę biurkową..
Mało przyleciało... ;/ może słabe światło
Żadnych zawisaków

Jakieś niedźwiedziówki, Jedna sówka, mikrusy itp..

Ale miejsce super większy las,łąki,pola...
Załączniki
DSC01364.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.52 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej
Chciałbym zademonstrować jeszcze inną konstrukcję ekranu. W środku rurka aluminiowa z parasolem, na którym spoczywa rękaw z delikatnej firanki. Świetlówka UV 8W zasilana akumulatorem żelowym (starcza na 8 godzin świecenia non stop).
Bez uciążliwego agregatu, warczenia.
Pozdrawiam 8)
Załączniki
ekran do połowów na światło.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.74 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Połowy na światło

Post autor: Malko »

Wow robi wrażenie a jak jest z skutecznością?
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Lecą owady lecą. Przylatywały motyle (zarówno Macro i Micro). Podobnie z chrząszczami. W Białowieży do tej pory stosowałem klasyczne żarówki. W tym roku zastosowałem ten rodzaj światła i chyba jest lepiej. Po powrocie z Maroka ustawię ekran z klasyczną żarówką i z UV i wtedy będę miał jakieś porównanie. Oczywiście zabieram ją do Maroka. Akumulator żelowy (12V, waga ok. 1 kg.) plus lekka ładowarka - to koszt 110 zł, świetlówka UV - 25 zł, rurki aluminiowe można kupić w każdym markecie budowlanym (podobnie firankę). Całość można zapakować do plecaka i wio w teren np. do parku narodowego. Nikt nie zarzuci, że hałas (agregat) itp.
Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Połowy na światło

Post autor: Malko »

Tomasz Mokrzycki pisze: Akumulator żelowy (12V, waga ok. 1 kg.) plus lekka ładowarka - to koszt 110 zł,
Poważnie tylko tyle? Żeby nie było kryptoreklamy napisz mi na priv gdzie kupiłeś?
Roman
Posty: 287
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Połowy na światło

Post autor: Roman »

kurcze, uważaj na miejscowych, żeby nie pomyśleli, że to OBCY!!! :wink: :)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej
Ha ha ha - rzeczywiście sprawia to takie wrażenie. Ten delikatny muślin i niesamowity fioletowy blask. Duch? Obcy? :mrgreen: Dlatego mam nadzieję, że będzie to przywabiało owady a odstraszało niecnych ludzi :mrgreen:
Co do zakupów - to żadna tajemnica. W Warszawie na Giełdzie Elektronicznej (w Alejach Niepodległości) na przeciwko Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w przejściach podziemnych. Od dworca Warszawa Centralna w kierunku Mokotowa tramwajami nr 16, 17 i 33 (przystanek GUS). Sklepy z częściami komputerowymi, zasilaczami, itp. Dodam tylko, że akumulator ma pojemność 7,2Ah.
Pozdrawiam 8)
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Połowy na światło

Post autor: Cezary »

Mam pytanie odnośnie lamp do świecenia, lepiej świecić samym mix-em 160 W czy dodatkowo dołączać do niej świetlówkę 2x 18W ? Pytam bo gdy odpalam dodatkowo świetlówkę to zmienia się oczywiście barwa ekranu . Czym lepsza moc światła ma znaczenie czy kolor? pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli to są normalne świetlówki, to ich dodanie niewiele da, ale jeśli to świetlówki UV, to efekt z nimi będzie lepszy. A co do koloru światła, to czym bardziej niebieskie, tym lepiej (większa energia fali świetlnej). Dlatego do zwykłej żarówki przylatuje zdecydowanie mniej motyli niż do rtęciówki. Podobnie marne efekty daje świecenie lampą sodową - ma zbyt żółte światło.
Pawic
Posty: 70
Rejestracja: środa, 15 lipca 2009, 08:38
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Połowy na światło

Post autor: Pawic »

Zadam teraz może banalne pytanie, ale jeszcze nigdy nie świeciłem. Czy można świecić reflektorem halogenowym ( takim używanym do nocnych poszukiwań lub napraw samochodu :D ). Jest tylko napisane że ma moc do 1 miliona kandeli.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Połowy na światło

Post autor: Witek Płachta »

A ja mam z kolei pytanko o wysokość ekranu. Czy są jakieś przesłanki praktyczne które narzucają jakąś wysokość optymalną, czy to po prostu rzecz gustu?
Witek.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy można świecić reflektorem halogenowym
Świecić można, ale o efektach nic nie powiem, bo nie próbowałem. Żarówki halogenowe mają jednak światło o stosunkowo wąskim zakresie częstotliwości, i ktoś już kiedyś pisał na forum, że niezbyt się sprawdzają. Jeśli ktoś ma odmienne doświadczenia, może się odezwie...
pytanko o wysokość ekranu
wg mnie rzecz gustu :) . Dobrze jest jednak, gdy ekran choć częściowo leży na ziemi - łatwiej wtedy odnaleźć motyle siadające pod ekranem. A zbyt wysoko też nie powinno się go wieszać, bo po prostu nie dosięgnie się motyli siadających u góry ekranu - to takie praktyczne dywagacje.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połowy na światło

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Miałem okazję wypróbować ekran (nieco zmodyfikowany) w Maroku koło miejscowości Guelmim w Fort Bou-Jerif. O godz. 22.30 właściciel tego hotelu wyłączył agregat. W promieniu 10 km miałem wyłączność na światło :wink: . Skuteczność niewielkiej świetlówki UV przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Owadów mnóstwo: modliszki, motyle (w tym licznie Hyles livornica), chrząszcze (dominowały Paussinae), wielkie termity, mrówki itp.
Pozdrawiam 8)
jon

Re: Połowy na światło

Post autor: jon »

Wczoraj w Górach Kamiennych - Sudety m. in. 20 exx. Phlogophora scita w tym 2 samice oraz z ciekawszych 2 exx. N. interjecta, 2 exx N. janthina (ale to nie rzadkość). Poza tym mnóstwo innych które nie były wykazywane z woj. dolnośląskiego. Poza tym Np. 4 exx. Eucarta virgo. Ale nie wiem czy to jakaś rzadkość? Pisał o nim Bielewicz jako rzadkość w Bieszczadach. O pospolitych nie piszę ale biorę prawie wszystko.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Grzegorz Banasiak »

jon pisze:... 2 exx N. janthina...
Jesteś pewien tego oznaczenia ?
N. janthe i janthina są dość trudne do rozróżnienia i nawet mając okazy można się pomylić (zwłaszcza okazy łowione).
Poniżej linki do strony pomocnicznymi zdjęciami:
genitalia samców: http://www.dissectiongroup.co.uk/page1745.html
genitalia samic: http://www.dissectiongroup.co.uk/page1518.html
imago: http://www.dissectiongroup.co.uk/page1360.html
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Połowy na światło

Post autor: Tawulec »

Eucarta virgo nie jest obecnie niczym ciekawym. Trafia się wszędzie, u nas bywa i masowa.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Połowy na światło

Post autor: Cezary »

Tawulec pisze:Eucarta virgo nie jest obecnie niczym ciekawym. Trafia się wszędzie, u nas bywa i masowa.
U mnie regularnie przylatuje do ekranu po kilka sztuk.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Połowy na światło

Post autor: Wojtek Guzik »

Kiedyś już był poruszany temat oznaczania janthe/janthina. Poniżej zdjęcia porównujące te dwa gatunki na podstawie cech wymienionych w tym temacie.
Załączniki
N janthe.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (20.09 KiB)
N janthina.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.75 KiB)
Noctua janthe.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.82 KiB)
Noctua janthina.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.78 KiB)
janthe&janthina.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.18 KiB)
coleopter
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 6 lutego 2010, 03:03
Lokalizacja: Suchedniów - Kraków
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: coleopter »

Myślicie, że przy tej temperaturze jaka jest warto świecić ?
I tak spróbuję, ale wolałbym wiedzieć czy mogę na coś liczyć.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Połowy na światło

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jesienią, w temperaturach bliskich zera można spotkać niektóre miernikowce, a wiosną przezimowane sówki, ale przy temp. ujemnych (a takie obecnie mamy nocą) nie masz żadnych szans na przylot motyli.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Połowy na światło

Post autor: Łukasz Buglowski »

A opłaca się świecić w taką pogodę?:
około 20 stopni w dzień, a nocy jakieś 15.
Zimniejszy wiatr, niebo zachmurzone.
Zależy mi na zawisakach i chrząszczach...
Miejsce: okolice wiejskie w otoczeniu pół i lasów.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Połowy na światło

Post autor: Pawel Jaloszynski »

luczek95 pisze:A opłaca się świecić w taką pogodę?:
Dowiesz się, jak zaświecisz. Doświadczenie zdobywa się idąc w teren, a nie pytając, czy warto wyjść.

Paweł
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Połowy na światło

Post autor: Janek »

Pewnie że się opłaca, tylko, jeśli temperatura spadnie poniżej tych 15, to będzie kiepsko, aczkolwiek lepiej poczekać na lepsze czasy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”