Jakie najlepsze techniki łapania?

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Jakie najlepsze techniki łapania?

Post autor: Fibius »

Mam pytanie, otóż w tym roku bardzo zainteresowałem się fotografowaniem owadów (w szczególności dużych chrząszczy i kózkowatych) lecz niestety, jestem dopiero raczkujący w tej dziedzinie i poza kilkoma pospolitymi gatunkami jakie udało mi się sfotografowac to grabarz, kruszczyca, gnojak, wonnica i 3 inne kózkowate. Nie udało mi się upolowac żadnego innego a zależy mi w szczególności na 3 gatunkach:
- samcu rohatyńca,
- strangalii plamistej
- wałkarzu lipczyku.
Jakie są najlepsze metody na złapanie tych chrząszczy oraz gdzie i kiedy najlepiej jest ich szukac? Znajomy polecił mi by zastosowac metode oświetlonego w nocy prześcieradła. Co wy polecacie?
PS - co do rohatyńca to chyba nie ma w poblizu mnie żadnych tartaków wiec metoda szukania go w stertach trocin odpada :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

O rohatyncu wiele znajdziesz w sieci, na Forum też. O wałkarzu był stosunkowo niedawno cały temat.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Początkujący użytkownik forum może spotkać się z problem wyszukiwania informacji na forum, gdyż nie działa wyszukiwarka. Chyba, że tylko ja mam taki problem.
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fibius »

wyszukiwarka nie działa niestety jeśli chodzi o szukanie słów. A co do wałkarza to znalazłem jeden temat i dowiedziałem się że mogę go znaleźc na parkingu w świętokrzyskim ... lecz nie o taką informację mi chodziło ... to zapytam raz jeszcze, bardziej konkretnie:

1.Czy rohatyńce można łapac na pułapki z oświetlonego nocą prześcieradła?
2.Gdzie i kiedy można spotkac wałkarze i czy można zastosowac na nie jakiś wabik/pułapkę?
3.W jakim okresie i o jakiej porze są największe szanse złapania owych gatunków?


Z góry dziękuję za odpowiedzi na pytania [/b]
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Coś odtanio modne jest zadawania pytań w punktach ;)
1. Rohatyniec przylatywał do światła latarni i ekranu
2. Wałkarza szuakać w czerwcu/lipcu Na suchych piaszczystych drzewostanach sosnowych lub w okolicy traw na plaży morskiej. W każdym razie w lekich glebach. Pułapka najlepsza, to kij ok. 4 metry i duża siatka, w ałkarz lata wysoko.
3.Szukac wieczorem, okolice zachodu słońca, w okresie późnowiosennym/letnim rohatyńce,a wałkarz troszkę później pod koniec lipca (w Pn Wsch Polsce przynajmniej :roll: )
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fibius »

M. Dworakowski pisze:Coś odtanio modne jest zadawania pytań w punktach ;)
wałkarz troszkę później pod koniec lipca (w Pn Wsch Polsce przynajmniej :roll: )

Czyli mogę go sobie odpuścic ... mieszkam we Wrocławiu u nas są gleby dosc żyzne w okolicy no i jest to polska pd.-zach. Zainteresował mnie on bo widzialem go raz, ale bylem wtedy mały (gimnazjum) i nie posiadałem aparatu by zrobic mu fotkę. Mimo wszystko będę wytwale go szukac a na rohatyńce zastawię ową pułapkę za rok :P
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

mieszkam we Wrocławiu u nas są gleby dosc żyzne w okolicy no i jest to polska pd.-zach
o region Polski w znaczeniu, kiedy u mnie się pojawia wtedy, u Ciepie też są, tylko wcześniej troszkę. Poszukaj ubogiej sośniny w przyszłym roku i może użytkownicy z Wrocławia ci podpowiedzą, gdzie i kiedy można zapolować na wałkarzew Twojej okolicy.
Awatar użytkownika
pepo.o
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 01:57
Lokalizacja: Wrocław/J-L
Kontakt:

Post autor: pepo.o »

zapomnial kolega Fibius ze u mnie jest duzo lasow, sosnowe przede wszystkim... :P

poszukamy za rok ;)
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fibius »

pepo.o pisze:zapomnial kolega Fibius ze u mnie jest duzo lasow, sosnowe przede wszystkim... :P

poszukamy za rok ;)
oj poszukamy, poszukamy. Dzisiaj udało się tylko gady i poznajdywac, plus pluskwiak, cma i 2 chrząszcze ... ale nie te na których mi zależy :P
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”