połowy na uv

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

połowy na uv

Post autor: Krystian Lewandowski »

Witam.Mam do was takie pytanko-wczoraj na chwile udałem się na łowy bo była ciepła parna noc-pózniej dało burze.miałem przescieradło na które świeciła swietkówka uv 8 watowa-taka warsztatowa lampa samochodowa podłączana do gniazda od zapalniczki.Niestety przyleciały tylko ,,chwasty''-nic większego oraz pełno jakis muchówek czy czegos podobnego.Miałem nadzieje na jakaś kokonice czy pawice.Może miejsce nie było zbyt dobre ale tez może lampa za słaba.Zastanawiam sie czy do takiej lapmy można podłaczyc-oczywiście po przedłuzeniu owiednich kabelków Swietlówke uv o więkzej mocy np 20 vat-nie wiem czy taki układ będzie działał. A może wystarczy biała świetlówka-niektóre mają niebieską otoczke.Wiem ze w zoologicznych sklepach mozna nabyć świetlówki emitujące różne widma swiatła.Jak narazie to moje połowy sa naprawde marne. :? :?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Poruszyłeś w poście kilka spraw. A więc po kolei:
na które świeciła swietkówka uv 8 watowa
Faktycznie 8 wat to trochę mało. Taka moc wystarczy w korzystnych warunkach, ale ogólnie nie. Dobrze takiej lampy UV używać jako dodatek do np. 250 W rtęciówki. Z kolei tak mocną rtęciówkę nie zasilisz z akumulatora samochodu.
czy do takiej lapmy można podłaczyc-oczywiście po przedłuzeniu owiednich kabelków Swietlówke uv o więkzej mocy np 20 vat
Widzę dwa problemy. Po pierwsze, czy oprawa świetlówki jest dostosowana do większej mocy. Jeśli nie, to ją uszkodzisz. I po drugie, znacznie szybciej wyczerpiesz akumulator - może się zdarzyć, że będziesz szedł z powrotem piechotą bo nie odpalisz silnika.
może wystarczy biała świetlówka-niektóre mają niebieską otoczke
Nie chodzi o osłonę świetlówki, ale o faktycznie emitowany zakres fal. Jeśli to nie jest świetlówka UV, to będzie emitowała niebieskie światło widzialne - a to za mało.
A w ogóle to ciepła noc niekoniecznie musi być dobra na połowy do światła. Decydują też inne czynniki, np. jasno świecący księżyc wyraźnie przeszkadza. Ważny też jest ekran, biotop w którym się łowi itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”