Turkuć podjadek.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Marcin 86
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 16:01

Turkuć podjadek.

Post autor: Marcin 86 »

Witam, chciał bym zapolować na turkucia podjadka czy ma ktoś rejony lub jakieś sposoby by go złapać ?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: CARABUS12 »

dv6000 pisze:Witam, chciał bym zapolować na turkucia podjadka czy ma ktoś rejony lub jakieś sposoby by go złapać ?
Przylatuje czasami do światła.
Awatar użytkownika
Marcin 86
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 16:01

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Marcin 86 »

Nocne polowanie na turkucia z żarówką UV. Widziałem go u znajomego wędkarza, fajny okaz podobno też potrafi fajnie ugryźć. A w dzień jak na niego zapolować ? Jest szansa w jakimś ścisłym środowisku, i czy raczej sam wyjdzie czy łopatka i trzeba ryć ?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Aneta »

Barberówkę zrób (pojemnik wkopany w ziemię, może być plastikowe wiaderko itp.), najlepiej blisko pola uprawnego, a w każdym razie w miejscach z wilgotną i luźną glebą. Podobno turkucie dobrze wabią się na końskie łajno, więc gdybyś zdobył gdzieś ten specjał, możesz poeksperymentować ;)
Aha, i jedna rzecz: takie glebowe pułapki trzeba często sprawdzać, bo wpadają w nie też inne stworzenia, również te, których się nie szuka - a te wypadałoby uwolnić, zanim padną.
machaon
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 4 kwietnia 2013, 12:52
UTM: DA18
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: machaon »

Odgłosy godowe Turkucia podjadka, łatwo pomylić ze śpiewem R :smiech: puchy zielonej ( Bufotes viridis )!..
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: krzysztof570630 »

Miejsce, w którym żeruje turkuć, jest bardzo mocno powiercone płytko położonymi korytarzami .Otwory wylotowe mają średnicę kciuka. Samce wieczorami wabią pięknym ćwierkaniem i po tym można poznać, że delikwenta mamy w okolicy. Dla mnie najlepszą metodą połowu jest mieszanka wody z płynem do mycia np. naczyń w proporcji takiej żeby mocno się pieniło. Po zidentyfikowaniu podejrzanego miejsca wlewamy płyn pod ciśnieniem(butelka 1,5 litra z dziurką w nakrętce) i jeżeli jest to na 100 procent wyjdzie. Trzeba tylko obserwować, ponieważ może wyjść z innej, niż obserwowana dziurka. Powodzenia.
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: P. Kloska »

Ja nierówną walke z turkuciami prowadze już od paru lat.
Do odłowu stosuje wkopane w ziemie puste puszki po piwie.
Odcinasz górną część, a od spodu pare otworów odprowadzających wode ( w tym roku jest to bardzo ważne).
Puszki najlepiej wkopywać na brzegu ścieżek, szczególnie jeśli wkopane są krawężniki „kierują ich ruchem”.
Tak jak zostało już wspomniane należy je codziennie sprawdzać i uwalniać pozostałe owady.
[Marek Wantuch]
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:28
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: [Marek Wantuch] »

Dodam tutaj mojego turkucia.Przyleciał do światła.26.04.2013 Wapienne koło Gorlic. Ładny potwór...
Załączniki
turkuć2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.22 KiB)
turkuć3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.34 KiB)
turkuć4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.99 KiB)
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Edwin Buga »

Kilkanascie sztuk widziałem na wiosnę przy załadunku na przyczepkę ziemi z tartaku (kora,troty i ziemia).
Poszukaj w takim środowisku.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Radek W. »

Słoiki czy puszki do bardzo dobra metoda.
Aby zwiększyć skuteczność w ogródku lub innym miejscu gdzie może występować wkopuje się zaporę, czyli pionową deskę. Jeżeli robimy to w ogródku to pod kątem 45 stopni do grządek.
Turkucie poruszają się zazwyczaj ruchem prostoliniowym, a gdy natrafią na przeszkodę wychodzą i idą wzdłuż niej, aż ją ominą dlatego na końcach deski wkopujemy wcześniej wymienione puszki czy słoiki. Deskę należy wkopać na głębokość około 20 cm i musi wystawać też trochę ponad ziemię.

Pozdrawiam
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: modraszka »

W tym roku obserwowałam turkucia nad samą wodą w mokrym piasku, kiedy wyszedł na powierzchnię poruszał się jak odrzutowiec :)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Dark »

Jeśli już padła informacja o śpiewie turkucia... Każdego roku mam okazję napotykać całe ich stada w okolicy stawików w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Przy okazji miałem możliwość nagrać nawoływanie jednego samca, a później go złapać i sfilmować.

http://www.youtube.com/watch?v=lqORDc3WVo8

http://www.youtube.com/watch?v=ghxU8CWguOA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”