Co to jest warte.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Co to jest warte.

Post autor: krzysztof570630 »

Ostatnio dostałem od znajomego takie "cuś" . Mam więc pytanie - co to jest warte .Jakie to
światło daje i czy może przynieść wymierne skutki przy połowie ( oczywiście nie wliczając w to energii)
:laugh:. Dodam, że jest to lampa meta halogenowa.
Załączniki
10.jpg
10.jpg (136.82 KiB) Przejrzano 3794 razy
12.jpg
12.jpg (149.75 KiB) Przejrzano 3794 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Co to jest warte.

Post autor: Dispar »

http://spectrumlight.pl/lampa-metalohal ... -1124.html
Nie widziałem żeby ktokolwiek używał takiej lampy ale zawsze może byc ten pierwszy raz. Producent zaleca stosowanie tej lampy tylko do zamkniętych opraw - nie wiadomo jakie to ma działanie na ludzkie oczy a czasami lepiej nie ryzykować. W linku na górze po lewej jest wyszukiwarka - po wpisaniu UV wyświetlaja się lampy i promienniki z UV np.
http://spectrumlight.pl/promiennik-osra ... p-965.html
Osobiście bałbym się używać czegoś takiego.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co to jest warte.

Post autor: krzysztof570630 »

Darek, skoro Ty tak mówisz :mysl: . W sumie oczy mamy tylko jedne, można wymienić nerkę, ale oczy :gl:
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Co to jest warte.

Post autor: Wojtek M »

Akurat przy tej MH to zdrowiej siedzieć niż przy rtęciowo-żarowej klasyce, także tutaj luz. "Wymagają zewnętrznej oprawy" tak samo jak rtęciówki - bym to czytał w kontekście znacznego nagrzewania się kwarcowej bańki i potrzeby dodatkowego układu zapłonowego (montowanego zwykle w oprawie). Także tu portfel chudnie o drugie tyle na układ zapłonowy (jest trochę inny niż przy rtęci). Światło powinno być jak z warsztatowej świetlówki, biały daylight. Co na to motyle to nie wiem... fajnie jakby ktoś taką próbę przeprowadził, tylko musiałby niedaleko odpalić też ekwiwalent rtęciowy (żeby potem nie było że g***o MH wabi) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Co to jest warte.

Post autor: Edwin Buga »

Nie rezygnuj dopóki nie sprawdzisz. Na stacji paliw w Lesku swiecą się 4 takie lampy 25oW, zamontowane w suficie z paneli, czyli nie swiecą bezpośrednio w plener, ale tylko przy jednej z nich zaobserwowałem w ubiegłym roku chmary chruścików, ciem i pająków. Może i ta okazać się rewelacyjna. Zaświecisz przy domu gdzie nie siedzisz cały czas pod ekranem.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co to jest warte.

Post autor: krzysztof570630 »

Nie nadmieniłem, że razem z żarówką dostałem cały "komplet" potrzebny do odpalenia tego sprzętu. Wstępnie spróbowałem w kotłowni, daje światło niesamowicie silne.Światło ma odcień lekko niebieskawy. Doczytałem również, że osłony zewnętrzne są potrzebne z powodu możliwości "wybuchu" bańki, co prawdopodobnie mogło by mieć fatalne skutki w przypadku przebywania w pobliżu "tego czegoś". Nie mniej jednak, w jakiś cieplejszy wieczór spróbuję jej skuteczności. Oczywiście nie będę przy niej siedział. W teren jednak będę zabierał 250-tkę = 20UV. Jakie będą efekty - poinformuję.Tymczasem pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Co to jest warte.

Post autor: Dispar »

Coś w tym może być bo rzeczywiście w ostatnich latach przy niektórych stacjach benzynowych spotykałem nocami dość duże ilości owadów latających przy lampach nad dystrybutorami. Kojarzyłem to raczej z dobrą pogodą i odpowiednim biotopem dookoła a jakości światła nie brałem pod uwagę.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co to jest warte.

Post autor: krzysztof570630 »

Darek, przy pierwszym cieplejszym wieczorze, jeżeli tylko bractwo lepiej ruszy, zostanie wypróbowana a Ty pierwszy o efektach będziesz powiadomiony. :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”