Lemonia dumi

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Lemonia dumi

Post autor: Filip P. »

Piszę tu bo nie chciałem zakładać nowego wątku:
L. dumi łapałem zawsze w dzień. Czy jest szansa, że przyleci na światło (oczywiście nie teraz)???
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lemonia dumi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Skoro można złapać w dzień to po co szukać dziury w całym i łapać na światło ? Czy pazia królowej też próbujesz łapać na światło ? Pomyśl co jeszcze można robić poza samym łapaniem... nie żebym był złośliwy ale może warto się zastanowić ??
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Lemonia dumi

Post autor: Filip P. »

No dobra ale jeśli już się zabieram za łapanie? Paź królowej to motyl dzienny( żadna nowość) ale L. dumi kwalifikuje się do nocnych więc uważam za możliwe, że przylatuje do światła. Łapanie do światła jest ŁATWIEJSZE więc nie musiałbym uganiać się po łąkach jeśli przyleci mi pod nos.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Lemonia dumi

Post autor: Aneta »

Filip P. pisze:L. dumi kwalifikuje się do nocnych
Kraśniki też się kwalifikują - będziesz czekać, żeby przyleciały do lampy? ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lemonia dumi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Filip P. pisze:No dobra ale jeśli już się zabieram za łapanie? Paź królowej to motyl dzienny( żadna nowość) ale L. dumi kwalifikuje się do nocnych więc uważam za możliwe, że przylatuje do światła. Łapanie do światła jest ŁATWIEJSZE więc nie musiałbym uganiać się po łąkach jeśli przyleci mi pod nos.
A może warto poszukać gąsienic, pohodować, dowiedzieć się czegoś o biologii gatunku ? ... samo łapanie to nie wszystko.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Lemonia dumi

Post autor: Filip P. »

Hodowałem go ale czy nie można PO PROSTU odpowiedzieć czy przylatuje do ekranu bo zaczynam dochodzić do wniosku, że nie wiesz...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lemonia dumi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Filip P. pisze:Hodowałem go ale czy nie można PO PROSTU odpowiedzieć czy przylatuje do ekranu bo zaczynam dochodzić do wniosku, że nie wiesz...
Bez komentarza. EOT.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Lemonia dumi

Post autor: Filip P. »

Napisałem to po to żeby się dowiedzieć a Ty napisałeś dużo, wyłączyłeś się z tematu, a ja i tak nic nie wiem!
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Lemonia dumi

Post autor: Łukasz »

Czy jest szansa, że przyleci na światło (oczywiście nie teraz)???
Prawdopodobnie tak - na forum dyskutowano na temat pokrewnego L. taraxaci: viewtopic.php?f=821&t=21485&hilit=taraxaci
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Lemonia dumi

Post autor: Filip P. »

Sorry Aneto
Aneta pisze:Kraśniki też się kwalifikują - będziesz czekać, żeby przyleciały do lampy?
Prędzej będę czekał przy lampie na kraśnika niż pazia królowej.
Wszystko świetnie tylko DALEJ NIEWIELE SIĘ DOWIEDZIAŁEM. Czy wogóle ktoś ją łapał?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Lemonia dumi

Post autor: Marek Hołowiński »

Imago Lemonia dumi są aktywne w dzień, w godzinach popołudniowych. Cyt. z "Motyle nocne Polski cz I - Jarosław Buszko, Janusz Masłowski": Żyją bardzo krótko, zwykle tylko jeden dzień.
Dlaczego zatem miałby przylecieć w nocy do ekranu? Wprawdzie zdarzają się przypadki że dzienne motyle przylatują do światła, ale jeśli chodzi o ten gatunek jest to bardzo mało prawdopodobne.
Witas

Re: Lemonia dumi

Post autor: Witas »

Filip P. pisze:Piszę tu bo nie chciałem zakładać nowego wątku:
L. dumi łapałem zawsze w dzień. Czy jest szansa, że przyleci na światło (oczywiście nie teraz)???
Jasne, że masz szanse na złapanie do światła :gun: tylko nie rozumiem czemu starasz się wyważać otwarte drzwi :no: Jeżeli owad jest aktywny w dzień w pażdzierniku :hp: to po kiego grzyba go próbować łapać w nocy? :coto: Tego nie jestem w stanie pojąć :?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Lemonia dumi

Post autor: Marek Hołowiński »

Filip P. pisze: Czy wogóle ktoś ją łapał?
zajrzyj tu:
viewtopic.php?f=821&t=11649&hilit=Lemonia+dumi
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Lemonia dumi

Post autor: Dispar »

Filip P. pisze:Sorry Aneto
Aneta pisze:Kraśniki też się kwalifikują - będziesz czekać, żeby przyleciały do lampy?
Prędzej będę czekał przy lampie na kraśnika niż pazia królowej.
Wszystko świetnie tylko DALEJ NIEWIELE SIĘ DOWIEDZIAŁEM. Czy wogóle ktoś ją łapał?
Te Twoje posty kolego trącą cały czas taką nonszalancją. Chcesz na siłe pokazać, że jesteś zorientowanym entomologiem a ciągle pokazujesz swoim zachowaniem, że masz mało jeszcze doświadczenia.
Jordanita globulariae na ekranie widziałem już dziesiątki okazów a w dzień tylko kilka wypatrzonych na roślinie lub wyczerpakowane, a motyli dziennych na ekranie tez już troche było więc czy kraśnik czy paż królowej na ekranie dziwny nie jest.
L. dumi próbowaliśmy kiedyś złowić do ekranu w miejscu gdzie w dzień łowiliśmy imago i żaden okaz do ekranu nie przyleciał. W dzień tez nie jest łatwo złowić ten gatunek ponieważ motyle podnosza się z trawy dość niespodziewanie i odlatuja szybko na spore odległości. Trzeba obserwować w którym miejscu mniej więcej usiądą i bardzo delikatnie podejść do nich zanim nie zdążą odlecieć. Mamy ten gatunej wykazany z obu stron rzeki Bug. Początek pażdziernika to najczęściej dni ciepłe i słoneczne i jest to dobry okres na poszukiwanie tych motyli.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Lemonia dumi

Post autor: Filip P. »

Irytuje mnie, jeśli chcę uzyskać prostą odpowiedź: tak lub nie, a ktoś proponuje mi inne warianty. Czy ja chciałem ją hodować? Nie było o tym na forum, więc z spytałem z czystej ciekawości. Większość odpowiedzi mnie zadowala.
Jeśli ktoś zna odpowiedź to niech ją po prostu poda, a jak nie to niech się nie wypowiada (chyba było coś takiego w regulaminie).
Dispar pisze:Te Twoje posty kolego trącą cały czas taką nonszalancją.
Darku, masz tu trochę racji, jestem dość dobrym humanistą, więc mój sposób wypowiadania się jest zwykle taki- jaki jest. Lubię wyrażać się kwieciście i ironicznie. Zresztą nie jest to miejsce do tego typu dyskusji.
Jeśli ktoś udziela prostej odpowiedzi to nie będę się czepiał.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Lemonia dumi

Post autor: Dispar »

Ciesze się, że nie zraziłeś się do nas bo mam przeczucie, że będzie z Ciebie dobry entomolog. Kto szuka i pyta to znajdzie to co chce :D . Gdybys potrzebował w czymkolwiek pomocy to możesz też pisać na PW - zawsze chętnie pomogę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lemonia dumi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ta dyskusja jest świetnym przykładem na to, jak trudno czasami uzyskać odpowiedź na proste pytania. Akurat tak się składa, że sam zadałbym podobne pytanie, bo L.taraxaci do światła przylatuje, więc zakładałbym, że ta L.dumi może chociaż czasami też tak się zachowuje i dlatego doskonale rozumiem Filipa, że dopytuje się o to, pomimo, iż rzeczowej odpowiedzi dość długo ... nie otrzymuje. Co prawda, sam też widziałem L.dumi w locie (albo mi się tak wydawało, to było dawno), ale myśl o jej lotach nocnych nie jest dla mnie czymś dziwnym (zakładając, że się nie ma dostępu do literatury, albo drąży temat z ciekawości). Warto się nad tym zastanowić, jak nie utrudniać i nie komplikować prostych pytań swoimi odpowiedziami. Wiadomo, że pytający najczęściej coś "plącze", bo nie wie i dlatego właśnie pyta. Czasami pytania mogą wydawać się po prostu głupie, nonszalanckie, prowokacyjne itp, ale nie zawsze tak musi być. Dlatego najlepiej odpowiadać na pytania jak najprościej nie doszukując się "haczyków"..... Wiadomo też, że na Forum padają czasem takie pytania, że ręce opadają. Trzeba jednak zakładać, że pytanie jest postawione w dobrych intencjach, bo inaczej nie da się ani pisać ani czytać...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lemonia dumi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek ale jeśli bez problemu łapałbyś w dzień to po co odkrywać Amerykę i podejmować próby nocnych połowów ? Pierwsze odpowiedzi po zadaniu pytania - jak sądzę - wszystko wyjaśniły. Idąc takim tokiem rozumowania można zadawać pytania i próbować łapać wszystko na światło. Mnie kiedyś przyleciała do ekranu rusałka kratnik - co nie oznacza, że można je łowić na światło - jednak Kolega Filip zdaje się tego nie przyjmować do wiadomości. Trudno się mówi. Jak miałem kilkanaście lat też mi do głowy przychodziły różne dziwne tezy, wtedy nie było kogo zapytać, nie było internetu. Czasem jak czytam moje notatki z tego okresu to aż sam się siebie wstydzę ;) Dlatego nie dziwią mnie takie pytania - dziwi mnie tylko nie przyjmowanie do wiadomości odpowiedzi do postu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lemonia dumi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z czystej ciekawości zapytałbym, czy L.dumi lata w nocy, skoro jej siostrzany gatunek tak lata. Tu nie ma żadnej dodatkowej filozofii tylko pytanie o wykluczenie bądź potwierdzenie tej możliwości. "Po co próbować łapać w ten sposób" to jest całkiem inne pytanie, chociaż tu Filip jasno to wytłumaczył - wolałby siedzieć niż biegać za nią w dzień. Nic w tym dziwnego.... Czasami warto znać gatunek lepiej a kto pyta nie błądzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”