Cerura sp.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Cerura sp.

Post autor: Filip P. »

W tym roku mam zamiar zabrać się za hodowlę tego rodzaju. Czy w ogóle mam szanse spotkać imago lub gąsienice na Podkarpaciu? Jeśli tak to kiedy i gdzie?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Cerura sp.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na pierwsze pytanie odpowiedź znajdziesz http://lepidoptera.eu/show.php?ID=301&country=PL przeglądając gatunki z rodzaju Cerura i mapki ich rozmieszczenia. Przejrzyj tez podpisy pod zdjeciami np:

"© Paweł Czudec, Polska, Podkarpackie, Głogów Małopolski"

Na drugie
Filip P. pisze:Jeśli tak to kiedy i gdzie?
to zależy o co pytasz. Co oznacza "gdzie" czyli czego nie wiesz (no bo "kiedy" to nie trzeba juz tłumaczyć....) Czy nie znasz rosliny zywicielskiej, biotopu czy np konkretnego stanowiska z jak najdokładniejsza lokalizacją gąsienic do znalezienia :mysl: Czy potrzebujesz jakies wskazówki, jakie itp.

Z mojej strony krotko - przygotuj się teoretycznie i idź w teren a znajdziesz nawet, jesli przed tobą nikomu się tego nie udalo dokonac. Jak nie za pierwszym razem to za któryms z kolei... :cap:
I więcej samodzielności, mniej obaw.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Cerura sp.

Post autor: Filip P. »

Znam tylko 2 gatunki tego rodzaju: vinula i erminea. Na forum niewiele można dowiedzieć się o lokalizacjach... Wydaje mi się jedynie, że określana jako rzadsza erminea jest obecnie pospolitsza od vinuli, jak również, że obu gatunków należy szukać m. in. na topoli. Co do podpisów pod fotkami to przestałem się nimi sugerować po odkryciu S. pyri na Mazowszu (myślę, że wiesz, co mam na myśli). A co do konkretnych stanowisk, kto je łapał na Podkarpaciu?
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Cerura sp.

Post autor: krzysztof570630 »

Wczoraj były dwie C.erminea (samczyki), dzisiaj jest jedna, również samczyk. EA;30 okolice Jasła.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Cerura sp.

Post autor: Wojtek Guzik »

Erminea od czasu do czasu pojawia mi się w Krośnie (EA50), wiele rzadsza jest C. vinula (dopiero kilka spotkań pod lampą).
Za to w Beskidzie Niskim gąsienice C. vinula bardzo łatwo znaleźć na wierzbach i osikach, końcem czerwca, w lipcu a czasem jeszcze w sierpniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”