Siatka entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
lisciec
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 10:30

Siatka entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: lisciec »

Witam!

Ponieważ w najbliższych dniach wybieram się do Krakowa w celu zakupu siatki entomologicznej do sklepu Paradox.
Chce się jednak upewnić jaka siatka będzie najlepsza dla mnie:
1.Jaka jest najlepsza średnica rurki z drutu?
2.Jaką średnicę worka oraz kolor?
3.Jakie rurki teleskopowe tzn.długość całkowita i do ilu składana tak abym mógł ją zmieścić w plecaku?
4.Jaki zestaw polecacie,jakie zestawy posiadacie?
5.Jakie inne sklepy polecacie w których mógłbym kupić te części taniej oraz w lepszej jakości?

Czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam
lisciec
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zależy co bedziesz chcial lowić.

Najmniejsza - na muchy - biala. Na krotkim kijku.
duża na motyle - zielona, żeby się nie płoszyły

Długośc kijka - przedlużenie reki, na muchy wystarczy 1 m, na motyle dluzszy kijek, najdluzsze sa potrzebne na lowy w specjalnych warunkach i raczej na początek nie przyda Ci sie. Czasami uzywam dwóch kijków, jeden fabryczny drugi z lasu ucięty na potrzeby chwili. Warto zaopatrzyc się w nasadkę do siatki na kijek.

Średnice są standardowe.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16266
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Aneta »

Siatka musi być taka, żeby wygodnie było Ci manerwować. Bo co po nawet najbardziej wypasionej siatce, jeśli kiepsko się nią łowi? Dlatego najlepiej wypróbować kilka różnych, żeby zorientować się co dokładnie komuś pasuje. Istotna jest waga - zbyt ciężka czy źle wyważona siatka jest do niczego.
Worek - osobiście wolę jasne, najlepiej widać w nich złapane owady.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Łukasz Buglowski »

Pierwszą najlepiej zrobić :wink:
Po co wydawać około 150zł na siatkę jak można zrobić za 20...
lisciec
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 10:30

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: lisciec »

Chodzi mi o łowienie motyli:)
Zapomniałem dodać...

Zrobiłem już jedną siatkę ale nie jestem z niej zadowolony,nie mam takich zdolności manualnych.
Możecie polecić jakieś przykładowe zestawienie siatki z oferty Paradox?
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: SiejeOwies »

Moja siatka jest zielona i wg mnie jest to chyba najlepszy kolor. Nie rzuca się w oczy jak biała oraz dobrze przez nią widać złapane owady.

Co do parametrów, obręcz 50cm średnicy, kijek składany coś koło metra. Problemów z łapaniem motyli większych nie mam (chyba że mieniaki tudzież inne większe i szybkie rusałki ;))

Kup na początku jakąś o średnich parametrach, potem zawsze można dokupić to dłuższy/krótszy kijek albo obręcz i siatkę.
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Paweł Torba »

Ja uważam że skoda wydawać pieniądze na oryginalną siatkę z paradoxa, można kupić czerpak tudzież podbierak na ryby trójkątny,który kosztuje na allegro 27 zł i firankę tzw "woal" o kolorze zielonym, tkanina ta jest delikatniejsza od tych firmowych bo już porównywałem więc nie ma ryzyka uszkodzenia motyla. Ogólnie rzecz biorąc taka siatka entomologiczna z podbieraka szybko się składa, więc kiedy mijasz przechodnia oszczędzasz sobie czas przed dziwnymi pytaniami. Jest teleskopowa, możesz mieć ją o długości 1 m lub 2 m. A po jednosekundowym złożeniu (bo tyle to trwa) zajmuje 50cm. Długość ramiona trójkąta to 45 cm.Załączam kiepskiej jakości zdjęcie
Załączniki
DSC04351.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.74 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Malko »

Paweł jak możesz wrzuć zdjęcie do jakiej wielkości składa Ci się ta rama z podbieraka.

Ja osobiście używam z kompletu z paradoxu kij 150cm składający się z 4 części + siatka 64 cm rurowa + Worek w kolorze khaki czyli zielony ;) . Bardzo chwalę sobie takie gabaryty dodatkowo mam też kij 60cm dwuczęściowy + siatka 30cm drutowa + Worek w kolorze khaki czyli zielony. Ale jej używałem bardzo rzadko a odkąd kolega Szkloney zostawił na dworcu na peronie pierwszym w dulowej(Jak ktoś znajdzie to proszę o oddanie) element z gwintem już w ogóle nie używam ;)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Łukasz »

ja mam kij długości 150cm, sprawdza się w praktyce znakomicie do łowienia każdego motyla; w razie czego składam go do długości ok. 40cm i wtedy mogę odławiać jakieś mniejsze, powolniejsze stworzenia. Średnica obręczy - 40cm, i to jest rozmiar chyba optymalny, bo nic ci nie zwieje, a jednocześnie jest w miarę poręczne.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Tomasz G. »

luczek95 pisze:Pierwszą najlepiej zrobić  :wink:
Po co wydawać około 150zł na siatkę jak można zrobić za 20...
Popieram :)
Ja zrobiłem z kija, sztywnego drutu (średnica ok.45cm) i firanki i jestem zadowolony. Tyle, że nie jest składana...
A na mniejsze owady: np. małe muchówki, to w zoologicznym kupiłem bardzo fajną za 9.50: gęsta zielona siatka na obręczy 30cm i długim kijku bambusowym.
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Paweł Torba »

podaję link do aukcji podbieraka jakiego ja mam, powiem że ten pomysł podrzucił mi jon, z reszta każdy chwali swoje :D http://allegro.pl/podbierak-teleskpopwy ... 54925.html
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Łukasz »

Liśćcu :wink: Do motyli koniecznie albo sobie kup spreparowany worek do siatki, albo (ryzukując) zakup jakiś dobry, cienki, zwiewny materiał (jak koledzy polecali powyżej). Bo tak się składa, że każdego robala możesz złowić czymkolwiek, tylko nie motyla, bo go od razu zniszczysz.
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Rafał Lipski »

lisciec pisze:Witam!

Ponieważ w najbliższych dniach wybieram się do Krakowa w celu zakupu siatki entomologicznej do sklepu Paradox.
Chce się jednak upewnić jaka siatka będzie najlepsza dla mnie:
1.Jaka jest najlepsza średnica rurki z drutu?
2.Jaką średnicę worka oraz kolor?
3.Jakie rurki teleskopowe tzn.długość całkowita i do ilu składana tak abym mógł ją zmieścić w plecaku?
4.Jaki zestaw polecacie,jakie zestawy posiadacie?
5.Jakie inne sklepy polecacie w których mógłbym kupić te części taniej oraz w lepszej jakości?

Czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam
lisciec
Jeżeli chcesz łowić motyle polecam zestaw, który używam ok 10 lat i nic jeszcze nie wymieniałem :
ad1.Obręcz z drutu według mnie jest nie najlepszym wyborem polecam grubszą mocniejszą ramę rurkową o średnicy 40 cm z oznaczenie H.
ad2. Średnica worka :) taka sama jak obręczy czyli 40-stka długości 90 cm, kolor khaki. Ważna tu jest długość żeby można było go zawinąć na ramie obręczy ( uniemożliwia to ucieczkę złapanym motylom)
ad.3 Kij składany, rurka o średnicy mocowania 16 mm wzmocniona z oznaczeniem H, długość 50 -80cm. Większe są nieporęczne.
ad5 Sprzęt do połowów kupowałem w Paradoxie. Cały zestaw nie jest tani ale dzięki swoim gabarytom mogę go schować do kieszeni -trochę wystaje ;), do plecaka , torby na ramię zmieści się bez problemu,
Tańszego zestawu nie polecam cieńsze kijki cienkie ramy z drutu. Lepiej odłożyć raz wydać więcej i mieć spokój na lata.
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Siatka  entomologiczna- kilka pytań odnośnie wyboru.

Post autor: Łukasz Buglowski »

Moja siatka po "tuningu" tj. zmieniłem materiał na ciemniejszy i delikatniejszy.
Może kij trochę ciężki, ale na lepszy obecnie mnie nie stać ;)
Materiał nazywa się chyba szyfon. Delikatniejszy od firany, jaką wcześniej miałem. Za to jednak mniej prześwituje. Postanowiłem też wydłużyć rękaw.
Załączniki
SL388686.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.09 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”