Niedzwiedziówka Kaja oraz Paź Królowej.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Marcin 86
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 16:01

Niedzwiedziówka Kaja oraz Paź Królowej.

Post autor: Marcin 86 »

Witam. Jak w temacie jedne z najpiękniejszych okazów dla mnie. Które chciał bym posiadać. Więc mam kilka pytań w tej sprawie jak najlepiej na nie zapolować i kiedy ?

Czy jest możliwość np. znalezienia gąsienicy i wyhodowania ją aż przeobrazi się w motyla ? Z tego co się orientuję :

PAŹ - imago - czerwiec -> sierpień, gąsienica - maj -> czerwiec - żerują na roślinach baldaszkowatych (czyli koper, marchewka, pietruszka itd.) Szukać najlepiej w ogródku ?
KAJA (gosposia) - imago - lipiec -> sierpień, gąsienica - wrzesień -> maj (czyli zimują więc gdzie ich szukać) żerują na jeżynie, malinie itd.

Jeśli niestety jak na razie za wcześnie, to co byście mi poradzili na jakie gatunki można w tym właśnie okresie zapolować ?

Proszę o odpowiedzi z góry dziękuję.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Niedzwiedziówka Kaja oraz Paź Królowej.

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Naprawdę nietrudno jest znaleźć informacje na temat okresu pojawu danych gatunków.
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=5&country=PL
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=188&country=PL
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niedzwiedziówka Kaja oraz Paź Królowej.

Post autor: Aneta »

dv6000 pisze:KAJA (gosposia) - imago - lipiec -> sierpień, gąsienica - wrzesień -> maj (czyli zimują więc gdzie ich szukać) żerują na jeżynie, malinie itd.
A. caja żeruje prawie na wszystkim, nie ograniczaj się do tych roślin - szukaj jej gąsienic także na niskiej roślinności zielnej (pokrzywy, jasnota, krwawnik i wiele, wiele innych). Aha, i jej gąsienice można znaleźć dłużej niż napisałeś - do późnego czerwca. Wtedy są nawet łatwiejsze do znalezienia z racji swoich rozmiarów.
Karol.
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:42
Lokalizacja: Ryn

Re: Niedzwiedziówka Kaja oraz Paź Królowej.

Post autor: Karol. »

Występowanie kaji jest różne zależnie od obszaru. U mnie na mazurach bez sensu jest hodowanie kaji, bo co roku dużo przylatuje do żarówki 40 Wat (w kloszu), a z paziem królowej już nie jest tak łatwo. Gąsienice kaji częso przechodzą przez drogę jak idą się przepoczwarczyć.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Niedzwiedziówka Kaja oraz Paź Królowej.

Post autor: modraszka »

U mnie na Opolszczyźnie Papilio machaon lata sobie spokojnie od kilu dni, często zatrzymując się na kwiatach mniszka :)
Pozdrawiam. Monika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”