Szukanie gąsienic w nocy

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Ostatnio w nocy dość często wałęsam się po ugorach w poszukiwaniu gąsienic. Czasami zdarza się że znajduję ich podczas jednego wypadu kilkadziesiąt, a innym razem zero (tak jak np. dzisiaj - za to udało się na latarkę złapać M.abruptaria - poniżej).
Nie jestem w stanie wyłapać zależności od czego zależy ilość gąsienic żerujących "na widoku". Wydaje mi się że więcej ich znajdywałem w okolicach pełni księżyca, a także wtedy gdy szukałem trochę później w nocy (nie zaraz po samym zmierzchu). Te intuicje mogą być jednak zupełnie błędne, bo mogłem nie ując innych, bardziej istotnych czynników. Czy ktoś może mnie oświecić w tej kwestii?
Załączniki
Menophra abruptaria.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.79 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Coś mi się nie chce wierzyć że nikt nie stosuje tej metody, przecież to najskuteczniejszy sposób pozyskiwania gąsienic, sówek przede wszystkim, trochę metodologii na pewno jeszcze bardziej zwiększyłoby skuteczność.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Janusz S. »

Tomasz Niedźwiedzki pisze:Coś mi się nie chce wierzyć że nikt nie stosuje tej metody, przecież to najskuteczniejszy sposób pozyskiwania gąsienic, sówek przede wszystkim, trochę metodologii na pewno jeszcze bardziej zwiększyłoby skuteczność.
Oj,wielu stosuje.Metodyka jest w ogólnodostępnej literaturze.Cytowanie to 3-4 strony maszynopisu.
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Coś tam patrzyłem u Niesiołowskiego i w II tomie motyli Polski prof. Buszko,
szczerze to nie przeglądałem jeszcze wszystkich dostępnym mi materiałów. Tak czy owak namiary na konkretną literaturę by mi pomogło, choć przede wszystkim chodziło mi o podzielenie się osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami z wypadów w teren.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Janusz S. »

Tomasz Niedźwiedzki pisze:Coś tam patrzyłem u Niesiołowskiego i w II tomie motyli Polski prof. Buszko,
szczerze to nie przeglądałem jeszcze wszystkich dostępnym mi materiałów. Tak czy owak namiary na konkretną literaturę by mi pomogło, choć przede wszystkim chodziło mi o podzielenie się osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami z wypadów w teren.
Nieco ab ovo:
-dobra "czołówka"aby ręce były wolne,też siatka na motyle,coś będzie latać,
-właściwa temperatura,biorąc pod uwagę porę roku;przy zbyt niskiej lub nadmiernie wysokiej żerowanie słabe,
-wilgotność powietrza ważna,gdy bardzo niska-żerowanie słabe lub ustaje,
-przy pogodzie wietrznej żerowanie słabe,
-wybór siedliska,jakie gatunki szukamy i w jakiej fazie rozwoju,
-"na wypatrzenie"grubo mniejsze efekty,używanie sprzętu,jak przy poszukiwaniach w dzień,czyli:
-czerpak /byliny,krzewinki/,
-parasol,najlepiej zwykły,czarny/kontrast/ z mocnymi szprychami-krzewy
-kawałek białego materiału/kontrast/,na który wysypuje się zawartość czerpaka lub parasola i przegląda,
-małe pojemniki na gąsienice,część będzie zainfekowanych lub skaleczonych,póżniej obserwowanie ,
eliminowanie podpadniętych,
-roślina pokarmowa-gdy nie znamy,to jak podaje Niesiołowski.
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

serdeczne dzięki za odpowiedź i wskazówki, rzeczywiście jest jeszcze parę rzeczy, które mógłbym ulepszyć.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Szukanie gąsienic w nocy

Post autor: Janusz S. »

Tomasz Niedźwiedzki pisze:serdeczne dzięki za odpowiedź i wskazówki, rzeczywiście jest jeszcze parę rzeczy, które mógłbym ulepszyć.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”