Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Brachytron »

Nie ma nic na Forum o tym sprzęcie, choć internet aż kipi od informacji. Wydaje się to być dobrą metodą połowu błonkówek, czy muchówek, ale w warunkach krajowych raczej na terenach pilnie strzeżonych :( .

Ceny w zachodnich sklepach idą w setki euro, przyjdzie mi więc skonstruować ją samemu, stąd wątek, bo może ktoś już wcześniej wpadł na ten sam pomysł, względnie ma doświadczenie z korzystania, które pomogłyby mi uniknąć komplikacji przy konstrukcji (np zamienniki oryginalnych materiałów). Nie jest też powiedziane, że pułapki obecnie używane i dostępne w sklepach nie są pozbawione jakichś rozwiązań, które można by ulepszyć lub uprościć.

No i jak jest z łownością w naszych warunkach klimatycznych? Pułapek tych używa się od równika po koło polarne, ale niewieka ich używalność w Polsce każe się zastanowić nad tym czy ma to wogóle sens, czy nie złowi się więcej machając siatką (pomijam tutaj kwestie prób i badań celowych).

Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne uwagi.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Miłosz Mazur »

Moim zdaniem fajna rzecz jak ktoś ma ogródek/domek letniskowy/działkę gdzie jest ona na stałe zamontowana, lub jedzie gdzie na dłużej i kontroluje raz w czas. Szacunek w narodzie dla "nieznanych konstrukcji" jest u nas jak najbardziej nieprzychylny :(
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Filip S. »

Szkoda, że jest u nas duża grupa osób walcząca z "obcym elementem". Najgorsze jest to, że tego typu rzeczy się do niego zaliczają :D . Jeszcze gorsze, że ja dla nich też jestem "obcym elementem", bo zajmuje się owadami, więc ze mną też próbowali "walczyć". Takie są smutne realia.
Przemek Zięba

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Przemek Zięba »

Nie chodzi tutaj o walkę z obcym elementem tylko zagospodarowywanie wszystkiego ,,co przydatne" przez element lokalny, do tego zaliczyć można pułapki tego typu. Naród wybiedzony zaborami skrzętnie chomikuje wszystko co napotka, a że kultura w narodzie jest silnie zakorzeniona w rewanżu dla natury pozostawia w krzakach odpady plastikowe, ot i co. Jedyne barberówki uchodzą oczom rodaków.
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Filip S. »

Przynajmniej w mojej okolicy widzę tylko "walkę z obcym elementem" czyli w lesie rozwalone budki dla ptaków, spalone ławki, połamane tablice "terenoznawcze" i długo by tak wymieniać. Jedno jest pewne takie coś to tylko na własnym terenie.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Brachytron »

Chłopaki, ja to wiem, napisałem o tym w pierwszym akapicie :wink:

Analizując opcje pułapki dostępne w internecie już mam pomysł jak ją usprawnić. Będe dążył do stworzenia długiej, ok 6 metrowej, lecz o daszku schodkowym z 3 butelkami. Pozwoli to w pełni wykorzystać tendencję owadów do lezienia w górę i szybsze ich wpadnięcie do pułapki właściwej. Owad idąc 6 metrów ma większe szanse zmęczyć się i spaść w trawę niż po 2.

Pytania jakie mnie obecnie nurtują to z jakiego materiału (w miarę taniego i ogólnie dostępnego) ją wykonać, oraz czy ktoś ma oryginalną pracę Malaise'a z 1937 roku, kiedy to opisał swój wynalazek.

Czekam na głos Andrzeja Woźnicy, bo on chyba miał z pułapką doczynienia.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Tomek Klejdysz »

W zeszłym roku miałem przyjemność uczestniczyć w ciekawym szkoleniu na temat metodyki badań populacji stawonogów. Były tam podejmowane m.in. tematy związane z metodami odłowu. Tu bardzo chwalona była właśnie pułapka z tematu. Podobno niezwykle efektywna na wszelkie „aktywniejsze” grupy owadów, tu głównie muchy i błonkówki, ale również inne (też moje, ulubione ostatnio piewiki...). Odłowy przy użyciu tej metody dają podobno świetny pogląd na to co lata w danym środowisku. Miałem oczywiście, podobnie jak Wy, wątpliwości co do zastania sprzętu po „jakimś czasie” ale podobno nikomu akurat materiał wykorzystany do budowy pułapki nie wydał się potrzebny i żadna z nich nie zginęła w trakcie prowadzenia badań (teren rolniczy). Pułapka ta ma kilka mocnych zalet. Materiał pozyskany tą metodą jest pozbawiony zanieczyszczeń. W słoiczku znajdziecie tylko to co Was interesuje a nie mieszankę owadów, nasion traw, liści, gałązek czy innych paskudztw. Wyniki z kilku pułapek można bez obaw wykorzystać przy obliczeniach statystycznych parametrycznych, przy porównywaniu np. siedlisk (metoda czerpakowa, choć oczywiście bardzie rozpowszechniona niesie za sobą „błąd ludzki”). Pułapka taka działać może (i powinna) przynajmniej 24 godziny. Może w nią wówczas wpaść to co akurat nie lata gdy czerpakujemy (owady o aktywności wieczornej czy nocnej). Tego roku mam zamiar ją wypróbować, więc za kilka miesięcy będę miał więcej do powiedzenia.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Brachytron »

To prawda, główną zaletą pułapki jest to, że można ją ustawiać na trasach przelotów. Pozornie nam się wydaje, że większość owadów tam gdzie się urodzi to i zemrze. Wystarczy poobserwować wiosną pszczoły, jak po skrajach skarp czy lasów przesuwają się liniowo. Motyle dzienne w zasadzie są w ciągłej migracji itd... itp...

Mam do Ciebie Tomku duży żal. Wszyscy w tym wątku mają piękne awatary a Ty krzyżyk. Moja świętej pamięci Babcia Leokadia zapytałaby Cię: Wstydu nie masz? :wink:
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Tomek Klejdysz »

Awatar to ja tu jakiś kiedyś miałem, ale znikł jakoś przy zmianach na Forum. Naprawię to wkrótce :wink:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Na diptera.info od czasu do czasu pojawiają się posty o tych pułapkach.
np. tutaj http://diptera.info/forum/viewthread.ph ... d_id=25483

Sam też próbowałem takie coś skonstruować ostatniej jesieni, ale nic z tego nie wyszło, głównie przez brak odpowiednich materiałów. Będę jeszcze próbował przed sezonem.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pułapka Malaise'a (Malaise trap)

Post autor: Brachytron »

To jest to. Dzięki. Widzę, że największym problemem jest zrobienie zgrabnego pojemnika i połączenie go z siatką. Już mam na to pomysł, bo instalacja Gordona mnie nie przekonuje, choć na pewno działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”