Gniazda os/pszczół/szerszeni

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
obserwator
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 23 stycznia 2011, 23:43

Gniazda os/pszczół/szerszeni

Post autor: obserwator »

Muszę znaleźć gniazdo wyż. wym. owadów do przełomu kwietnia i maja.

Gniazdo musi znajdować się na terenie niezamieszkałym. Nie interesuję się entomologią, nie chce ich łapać, chodzi o coś innego.

Po prostu szukam informacji. W jakich drzewach lubią się gnieździć, przy jakich roślinach, o jakiej porze można wyjść na poszukiwania, bo teraz jest za zimno.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Gniazda os/pszczół/szerszeni

Post autor: SiejeOwies »

Poszukaj w wieżach widokowych/ambonach. Tam często można spotkać jakieś gniazdo. 2 lata temu miałem na Podlasiu gniazdo szerszeni założone tuż pod schodami prowadzącymi na taras widokowy. Dobrze że zostało szybko usunięte bo zagrożenie było niemałe.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Gniazda os/pszczół/szerszeni

Post autor: modraszka »

Ja przed kilku laty znalazłam gniazdo szerszeni w starej jabłoni (w jej zbutwiałym po części pniu), to znaczy raczej szerszenie znalazły mnie, gdy niczego nie świadoma zbierałam jabłka no i podeszłam zbyt blisko :(
Było to w starym ogrodzie graniczącym z łąkami i polami z drzew rosną tam: grusze, śliwy i jabłonie. Przyjeżdżamy tam tylko parę razy do roku aby skosić trawę, zebrać owoce, w bliskim sąsiedztwie znajdowały się też wtedy 3 ule zamieszkałe przez pszczoły. Kiedy przyjechaliśmy następnym razem (na wiosnę) szerszeni już nie było.
Drwal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:43

Re: Gniazda os/pszczół/szerszeni

Post autor: Drwal »

Ja co roku mam w rurach od trzepaka gniazda os. Raz na pre lat na strychu domku z ogrodniczymi narzędziami, Czasem w drewnie na opał coś się zagnieździ.
Co do bycia znajdowanym to kiedyś szedłem przez wysoki trawy i znalazłem się z osami...
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Gniazda os/pszczół/szerszeni

Post autor: Witek Płachta »

U mnie poza dziuplastymi dębami jak na razie w żadnym innym gatunku nie znalazłem gniazda szerszeni. Owszem, na sosnach też się zdarzało znaleźć ale jedynie w wiszących na nich budkach lęgowych, nigdy w dziuplach.
Witek.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Gniazda os/pszczół/szerszeni

Post autor: Łukasz Buglowski »

To u mnie z kolei było gniazdo szerszeni pod dachem na 1 piętrze, oraz parę gniazd u taty w pracy-w okolicach rynny
Osy często można spotkać na polach/łąkach. Raz widziałem kawałek plastra - już niezamieszkały przyczepiony do źdźbła trawy..
Także widziałem "norę" os(nie wiem jak to fachowo nazwać, bo te owady nie interesują mnie zbytnio), ukrytą w zaroślach, przy dróżce.
U mojego wujka zagnieździły się także osy parę lat temu w garażu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Metody połowu owadów”