Sposoby uśmiercania - pytanie

Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: JanFoto7 »

Witam kolegów, mam nadzieję, że zamieszczam temat w odpowiednim dziale :)
Od tej wiosny zamierzam rozpocząć kolekcjonowanie chrząszczy. Przeczytałem trochę artykułów i poradników, kupiłem gablotę, szpilki, klej i kartoniki. Póki co nie mam jeszcze octanu etylu, który ponoć jest niezbędnym i jedynym dozwolonym środkiem do uśmiercania owadów. I tutaj pojawia się moje pytanie...

Moja dziewczyna brała udział w olimpiadzie biologicznej. W ramach oficjalnych szkoleń i warsztatów przygotowujących, zadaniem kandydatów było między innymi uśmiercić, a następnie przeprowadzić sekcję pluskwiaków, chrząszczy i karaczanów. W tym celu profesorowie i doktorzy kazali kandydatom... Zanurzać owady pod wodą. Tak długo, aż zatrują się z powodu zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla w organizmie (czy jakoś tak). Ponoć taka śmierć jest dla owada bezbolesna i zwierzę po prostu "zasypia".
Co o tym sądzić? Jak taki sposób zabijania ma się do etyki entomologicznej? Brzmi na tańszy i łatwiejszy niż zatruwanie octanem, chociaż podejrzewam, że topienie delikatnych owadów mogłoby uszkodzić je mechanicznie.

Drugi sposób uśmiercania wyczytałem w książce "Żądła Rządzą" (Dave Goulson, 2017). Autor pisze - pozwolę sobie zacytować: "Z książki Studying Insects nauczyłem się również, jak w słoiku urządzić śmiertelną pułapkę. Wystarczy wsypać na dno pokruszone liście laurowe, które po rozdrobnieniu wydzielają cyjanek. Po kilku minutach jest go w słoiku dostatecznie dużo, by motyla zmorzył wieczny sen.".
Ten sposób również wydaje się tańszy i łatwiejszy niż zabawa z octanowymi zatruwaczkami... Chciałbym poznać zdanie ekspertów w tej kwestii ;)
Andrzej J. Woźnica

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

może lepiej zamrozić? i wtedy na patelnię ... :hurra :hurra :hurra
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: JanFoto7 »

Nie no, ale serio pytam :rotfl:
Andrzej J. Woźnica

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem... Kiedyś wmawiano nam, że ryby (karpie) bólu nie czują (= głosu nie mają).
Owady wrzuca się czasem od razu do alkoholu, są dostępne zatruwaczki cyjankowe ale i mrożenie też daje takie efekty końcowe ...

pzdr,

Andrzej

(znowu skaacząą!! a Lewy już strzelaa)
pawelmajka
Posty: 37
Rejestracja: środa, 24 lutego 2016, 20:02
UTM: DA

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: pawelmajka »

Polecam gaz do zapalniczek i zamrażać je tym gazem :), jedyny minus to należy odczekać kilka sekund po takim zamrażaniu zanim się zacznie dotykać okazu, musi się ogrzać bo inaczej coś odpadnie :) takie środki do chłodzenia stłuczeń też dają rade :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ludzie opamiętajcie się ! Jeszcze chwila i będziecie uśmiercać owady płomieniem.

Octan etylu jest tani, sprawdzony, skuteczny i powszechnie używany. Na forum bardzo dużo o tym pisano, wystarczy poszukać.
Jako początkujący czytajcie dużo i nie kombinujcie za wiele.

A starsi koledzy mogliby się nieco opamiętać z poradami. Młodych chętnych do entomologii mamy bardzo niewielu i zniechęcanie jest bardzo złe. Konkurencja naprawdę działa bardzo motywująco ;-)
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: JanFoto7 »

Octan jest tani, ale woda tańsza.. A skoro profesorowie uczyli w ten sposób uśmiercać owady na olimpiadzie biologicznej, to byłem ciekaw, co o tym sądzą rasowi entomolodzy.. :? Wydawać by się mogło, że takich rzeczy nie powinno się uczyć, skoro są oficjalnie nieetyczne..
To samo tyczy się Dave'a Goulsona, który jako entomolog i działacz na rzecz ochrony przyrody, jednocześnie podsuwa czytelnikom sposób uśmiercania cyjankiem z liści laurowych..
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Cóż, jeśli ktoś w ten sposób uczy uśmiercać owady to specjalista z niego jak z koziego tyłka saksofon !
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Czytając tego rodzaju wątki trudno się nie uśmiechnąć! ;)

Powtórzę za Grzesiem - octan etylu.
I tyle w temacie.

Wiem, że niektórzy motylarze stosują czasami amoniak - zwłaszcza przy truciu zielonych motyli, co zapobiega utracie barw. Ogólnie jednak - i powszechnie - w użyciu jest octan.

Może warto przerobić tytuł wątku na: "Jak najtaniej uśmiercać owady?"
Wtedy można rozważyć jeszcze tańsze środki niż woda, np. głód czy ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury, zwykle dostępne darmowo w odpowiednich porach roku.
No i zawsze można też potraktować ćmę (czy tam innego turkucia) kapciem.
Przy odpowiednio celnym i mocnym trafieniu będzie ona martwa, a jedyny koszt jaki poniesiemy będzie się wiązał ze zużyciem energii, jaki w cios włożyliśmy! :cap:
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: adam k. »

Są jeszcze inne sposoby masowej i taniej eksterminacji owadów. Weźmy pod uwagę samochód, to chyba najskuteczniejsze na Świecie narzędzie do zabijania nie tylko owadów.
Następnym może być nikotyna, dokładniej smoła papierosowa i też tani produkt uboczny. Można ją pozyskiwać wprost z chodnika, (bez urazy).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Czy właśnie o to chodzi, aby uprawiać jak najtańszą entomologię? :?

Teoretycznie można zaoszczędzić na szpilkach nabijając owady np. na wykałaczki, czy na druty wyciągnięte ze starej drucianej szczotki.
Zamiast gablot można użyć pudełek po butach wygrzebanych na śmietniku, a same owady można sobie narysować używając do tego znalezionego ołówka i starej gazety.
Można.
Lecz entomologia, jak w zasadzie prawie każde hobby polegające m. in. na gromadzeniu kolekcji, wymaga jednak pewnych nakładów, a obsesyjne oszczędzanie na wszystkim prowadzi do parodii.
Andrzej J. Woźnica

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

oj, oj, oj! :jo:
hobby to kolekcjonowanie, zbieranie owadów, zaś entomologia to jednak nauka ... :no: :no: :no:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: GrzegorzGG »

Grzegorz Banasiak pisze:Młodych chętnych do entomologii mamy bardzo niewielu i zniechęcanie jest bardzo złe.
Święte słowa. Nie każdy jest uparty w dążeniu do celu. Choć istotnie czasem nie sposób się pod nosem nie uśmiechnąć ... :)

pozdrawiam
G.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Marek Hołowiński »

JanFoto7 pisze:Witam kolegów, mam nadzieję, że zamieszczam temat w odpowiednim dziale :)
Od tej wiosny zamierzam rozpocząć kolekcjonowanie chrząszczy. Przeczytałem trochę artykułów i poradników, kupiłem gablotę, szpilki, klej i kartoniki. Póki co nie mam jeszcze octanu etylu, który ponoć jest niezbędnym i jedynym dozwolonym środkiem do uśmiercania owadów. I tutaj pojawia się moje pytanie...

Moja dziewczyna brała udział w olimpiadzie biologicznej. W ramach oficjalnych szkoleń i warsztatów przygotowujących, zadaniem kandydatów było między innymi uśmiercić, a następnie przeprowadzić sekcję pluskwiaków, chrząszczy i karaczanów. W tym celu profesorowie i doktorzy kazali kandydatom... Zanurzać owady pod wodą. Tak długo, aż zatrują się z powodu zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla w organizmie (czy jakoś tak). Ponoć taka śmierć jest dla owada bezbolesna i zwierzę po prostu "zasypia".
Co o tym sądzić? Jak taki sposób zabijania ma się do etyki entomologicznej? Brzmi na tańszy i łatwiejszy niż zatruwanie octanem, chociaż podejrzewam, że topienie delikatnych owadów mogłoby uszkodzić je mechanicznie.

Drugi sposób uśmiercania wyczytałem w książce "Żądła Rządzą" (Dave Goulson, 2017). Autor pisze - pozwolę sobie zacytować: "Z książki Studying Insects nauczyłem się również, jak w słoiku urządzić śmiertelną pułapkę. Wystarczy wsypać na dno pokruszone liście laurowe, które po rozdrobnieniu wydzielają cyjanek. Po kilku minutach jest go w słoiku dostatecznie dużo, by motyla zmorzył wieczny sen.".
Ten sposób również wydaje się tańszy i łatwiejszy niż zabawa z octanowymi zatruwaczkami... Chciałbym poznać zdanie ekspertów w tej kwestii ;)

Oczekujesz potwierdzających odpowiedzi, a takich pewnie nikt z entomologów Ci nie udzieli.
Możesz przecież sam sprawdzić - spróbuj utopić w wodzie owada (przy okazji zmierz czas jego umierania), następnie rozepnij go...
podobnie z tymi liśćmi i jak piszesz - z motylem. Później zrób to samo z zastosowaniem octanu. Porównaj wyniki.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Andrzej J. Woźnica pisze: oj, oj, oj!
hobby to kolekcjonowanie, zbieranie owadów, zaś entomologia to jednak nauka ...
Oj tam oj tam!
Dla jednych to nauka, dla drugich hobby, dla trzecich i jedno i drugie, a dla jeszcze innych... saksofon lub trąbka! :D

Miejmy jednak nadzieję, że wśród żartobliwych kwestii Autor tematu znalazł swoją odpowiedź i że już zamówił buteleczkę octanu etylu.
Andrzej J. Woźnica

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Och w tym kraju nad Wisłą ...
niejeden entomolog już przysnął,
delektując owady etylu octanem...
sam obudził się nagle i to na wale ...
dopiero w promieniach słonecznych - nad ranem!
Morał z tego zapewne niejeden wynika:
oraz to, że nadmiaru różnych substancji nawet entomolog nie powinien "dotykać".
:ses :ses :ses
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Niejeden zaś topił owady
i smutki swe w wodzie ognistej.
Czy ta metoda ma wady?
Ba, skutki są oczywiste!
:D
Andrzej J. Woźnica

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Sprawa nie jest zatem ani taka prosta ani taka oczywista
stąd na stołach zapewne dominuje forma słabsza czyli czysta
:hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wrzucali w wódę w mnogości
żuczki, pluskwiaczki, motyle
Z entomo pożądliwości
tak wynaleźli... tequilę!
;-)

Może starczy tej owadziej poetyki?
Wiadomo, że "zalać robaka" można na wiele sposobów, w tym wątku jednak proponuję zasadniczo trzymać się C₄H₈O₂.

:hi:
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Robert Rozwałka »

Gwoli ścisłości to mezcal może być "z robakiem:" zwykle jest to larwa
Hypopta agavis.
Tequila nigdy nie może zawierać "robaczych" czy innych dodatków.

A uśmiercanie przez wrzucanie wprost do alhoholu jest jak najbardziej
poprawne metodycznie np. przypadku pajęczaków..., gdzie zresztą nie ma
innej alternatywy (pomijam metodyki specjalistyczne)

Octan np. "psuje" pająki czy kosarze, gdyż brunatnieją w kontakcie z jego oparami....
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Brachytron »

Alkohol jest dobry do błonkówek, zwłaszcza tych odżywiających się lub zbierających nektar. W octanie często zwracają treść o konsystencji miodu, a to robi z futrem wiadomo co i potem i tak płukanie. Jest to też najszybsza metoda uśmiercania tej grupy. Nie wiem czy ten problem został już rozwiązany, ale jeszcze parę lat temu do badań genetycznych zalecano zabijać alkoholem, bo nie wpływał na materiał genetyczny, a octan i owszem.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Po pierwsze primo, to licentia poetica pozwala na wrzucanie dowolnego robactwa do dowolnych butelek.

Po drugie primo, to w niektórych gatunkach mezcalu zdarzają się także larwy chrząszczy, a konkretnie: Scyphophorus acupunctatus.

I po trzecie primo, oczywiście alkohol nadaje się także do trucia owadów (w niektórych grupach jest nawet preferowany), lecz częściej niż do uśmiercania stosuje się go do ich konserwacji.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Robert Rozwałka »

Licentia poetica zrozumiałem :D , ale i tak chciałem sprostować, bo
jednak przekonanie, że to "tequila jest z robakiem" jest powszechne w narodzie :rotfl:
Dla mnie akurat trucie czy konserwacja to na jedno wychodzi, bo pajęczaki konserwuje
się na mokro :okok:

Do zabezpieczania materiału do badań genetycznych używa się alkoholu, najlepiej bezwodnego,
a w każdym razie bez dodatków skażających typu aceton/formaldehyd, czasem jakichś
specjalnych mieszanek, to samo do histologii, ale nie chciałem rozwijać tego wątku,
(= metodyki specjalistyczne), bo nie o to chodziło autorowi pytania.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Chyba możemy tu sobie pogadać o tym i owym, ponieważ Autor tematu został zaspokojony (w sensie: otrzymał pożądaną odpowiedź).

W zamierzchłych czasach, we wczesnej podstawówce trułem robactwo (głównie chrząszcze) czym popadnie: acetonem, zmywaczem do paznokci (czyli też acetonem), alkoholem, a nawet perfumami (czyli też alkoholem). Nie wpadłem jednak na to, aby je topić w czystej wodzie lub otumaniać podejrzanymi wyziewami z jakichś liści. :D
Tak czy owak gdy dorosłem do octanu etylu, już z niego nie zrezygnowałem i rezygnować nie zamierzam.
... choć przemierzam się do traktowania zielono zabarwionych ciem (a może i niektórych delikatnie, jasno tomentowanych chrząszczy?) parami amoniaku!
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Robert Rozwałka »

Możemy sobie pogadać :okok:

Nie wiem w sumie skąd ten pomysł z topieniem owadów w wodzie, zwłaszcza jak napisał
autor wątku propagowany? polecany? przez "gremium akademickie", ale wg mnie
jest on mało humanitarny, i że tak powiem i mało wychowawczy.
Uśmiercać się powinno szybko i skutecznie, bez względu na to czy to stawonóg czy
kręgowiec.
Spotkałem się tylko z jednym przypadkiem topienia do celów sekcyjno-dydaktycznych.
Tak przygotowuje się ślimaki winniczki do sekcji, gdyż przy innym sposobie uśmiercania
chowają się w muszli, co utrudnia późniejsze działania.
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sposoby uśmiercania - pytanie

Post autor: Tomasz Krepski »

Robert Rozwałka pisze:Możemy sobie pogadać :okok:

Tak przygotowuje się ślimaki winniczki do sekcji, gdyż przy innym sposobie uśmiercania
chowają się w muszli, co utrudnia późniejsze działania.
A ja gdzieś czytałem, że wodę w której są ślimaki przedmuchuje się dymem tytoniowym w celu ich uśmiercenia - wtedy nie chowają się do muszli :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”