Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - hydepark

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - hydepark

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dobrze, że padło pytanie o rozmieszczenie kozioroga debosza we wschodniej Polsce, bo może uda się jeszcze uzupełnić obecną wiedzę o tym gatunku. Szczególnie dane ze wschodniej Polski są cenne, bo stanowiska tego gatunku po prawej stronie Wisły są pojedyncze i w wiekszości wymagają potwierdzenia. Częśc z nich ma już tylko znaczenie historyczne. Poniżej przedstawiam mapę z danymi wyselekcjonowanymi z okresu po 1980 roku. Dane przygotował wcześniej Mieczysław Stachowiak, ja je teraz sprawdzam i uszczegóławiam w miarę możliwości.

Jeśli ktoś ma jakieś informacje o koziorogu ze wschodniej części Polski proszę o kontakt jacek.kurzawa@entomo.pl
Załączniki
cerdo_PL_wsch_po_1980_szkic_pr.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.99 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Widzę Jacku na Twojej mapce co najmniej 3 kwadraciki na terenie Mazowsza. Jeden z nich to oczywiście Las Bielański.
A pozostałe? :mysl:
Nie chodzi mi o podanie precyzyjnej lokalizacji, ale o informację, czy pozostałe 2 stanowiska są współczesne, czyli czy są wiarygodne informacje na temat tego, czy C. cerdo obecnie tam występuje?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jakie Mazowsze? Nie operuję taką krainą, nie mam mapy jej zasięgu i nie bardzo potrafię odnaleźć o które stanowiska pytasz.
W Regionalizacji Kondrackiego nie ma Mazowsza http://pl.wikipedia.org/wiki/Regionaliz ... zna_Polski
O ktore punkty Ci chodzi?
Obok siebie dwa w Warszawie to jest kilka stanowisk, dolne to Bemowo. Najbardziej położone z lewej to Bolimowski Park Krajobrazowy, obserwacja ma około 20 lat.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Posługuję się podziałem administracyjno-geograficznym obowiązującym w Lasach Państwowych.
Nieważne zresztą.
... tym bardziej, że obecnie w Warszawie kozioróg występuje już tylko w Lesie Bielańskim (info o innym, odnaleziony przeze mnie i przez Grześka Bistułę - Prószynskiego stanowisku wymagającym baczniejszego obejrzenia wyślę Ci na priva, choć pewnie tą informację masz. Niemniej jednak teraz dostaniesz ją z pierwszej ręki, a nie od przysłowiowej siódmej wody po kisielu).
O Bolimoskim Parku Krajobrazowym zapomnij.
Tzn. pamiętaj, ale jedynie jako o obiekcie historycznym (na dodatek wątpliwym!) w kontekście występowania kozioroga dębosza.
;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:Posługuję się podziałem administracyjno-geograficznym obowiązującym w Lasach Państwowych.
Nieważne zresztą.
Nie widzę tego podziału na WMS ani na stronie LP.
Wujek Adam pisze:... tym bardziej, że obecnie w Warszawie kozioróg występuje już tylko w Lesie Bielańskim (info o innym, odnaleziony przeze mnie i przez Grześka Bistułę - Prószynskiego stanowisku wymagającym baczniejszego obejrzenia wyślę Ci na priva, choć pewnie tą informację masz. Niemniej jednak teraz dostaniesz ją z pierwszej ręki, a nie od przysłowiowej siódmej wody po kisielu).
Nie mam tej informacji, albo nie jestem pewien czy mam.
Wujek Adam pisze:O Bolimoskim Parku Krajobrazowym zapomnij.
Tzn. pamiętaj, ale jedynie jako o obiekcie historycznym (na dodatek wątpliwym!) w kontekście występowania kozioroga dębosza.
;-)
Są dane, które muszą być pokazane, że są. Czy obecnie tam wystepuje kozioróg - wymaga uzupełnień. Nie wiem, nie byłem, nie znam terenu ani okoliczności.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Służę mapami:
http://mapa.warszawa.lasy.gov.pl/

Okazuje się, że ta informacja jest hm, niejawna!

W takim razie czeka Cię sporo jeżdżenia po Polsce w celu przekonania się, że domniemany "kozioróg" to zupełnie coś innego.
Nie zazdroszczę! :lol:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Znam te mapy RDLP. Ale jak na tych mapach można zobaczyć Mazowsze?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Faktycznie chyba nie za bardzo można. :laugh:

Nie wiem czy do mnie należy tego typu podpowiedź, ale skoro jest mowa o koziorogu, to nie od rzeczy by było, gdybyś zwrócił się do RDLP Warszawa o dokument pt. "Raport z waloryzacji entomologicznej przeprowadzonej w RDLP Warszawa" mojego autorstwa z 2007 roku. Co prawda tyczy się on jedynie terenów będących w gestii tegoż RDLP i nie obejmuje np. lasów podlegających innej jurysdykcji, niemniej to i owo z niego wynika.
... a w skrócie wynika np. to, że współcześnie na Mazowszu kozioroga brak, poza wiadomym Lasem.
:P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Podpowiedź o inwentaryzację dobra, wszystko trzeba posprawdzać. Gorzej ze w takiej inwentaryzacji może być dopiero bajzel z danymi, bo dane w publikacjach to jeszcze są pewniejsze a w takich Inwentaryzacjach może być różznie. Ponadto "Inwentaryzacje...." nie mają statusu publikacji (czy mają?) więc można o nich pamiętać, ale nie trzeba. Dane tam zawarte mogą być (ale nie muszą) nie do wykorzystania z różnych względów.

Sprawa Mazowsza oddaliła się - pierwotnie wskazałeś, że podziału uzywają Lasy Państwowe, jednak LP takiego podziału nie używają. W dalszym ciągu, kiedy piszesz "Mazowsze" nie bardzo wiadomo, jakiego obszaru to dotyczy.

Gdybyś opublikował swoje obserwacje terenowe sprawa wyglądałaby inaczej.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Fakt, sprawa Mazowsza się oddaliła. W 2007 roku byłem w posiadaniu innych map.
Niemniej Mazowsze czy RDLP Warszawa: współcześnie kozioroga tu po prostu już nie ma...
(I przy okazji: nadbużański kwadracik z Twojej tegowątkowej mapki to także koziorogowe science-fiction, bardziej fiction niż science. ;-) )

Nie wnikam czy raporty, ekspertyzy i inne dokumenty sporządzane na zlecenie np. LP, GDOŚ, GDDKiA, w ramach programu NATURA 2000 i tp. mają status publikacji naukowych? Po prostu je wykonuję! ;-)
A ponieważ to robię, z wielu względów - np. za przyczyną odsprzedania praw autorskich - nie mogę wykorzystywać zebranych danych samowolnie i dowolnie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze: A ponieważ to robię, z wielu względów - np. za przyczyną odsprzedania praw autorskich - nie mogę wykorzystywać zebranych danych samowolnie i dowolnie.
Możesz. Zakres praw autorskich rozciąga się inaczej. Dane użyte w opracowaniu nie podlegają ochronie w taki sposób, by nie można byłoby ich wykorzystać ponownie. Ponadto obowiązuje prawo cytatu. Możesz swoje dane publikować w różnej formie wielokrotnie. Ponadto są umowy które w sposób szczegółowy regulują zakres praw.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

To nie jest do końca tak, Jacku.
Po pierwsze pamiętajmy, że chodzi tu o gatunki chronione, co do których pewnego rodzaju obszary wiedzy są zastrzeżone.
Po drugie patrzmy na zawierane umowy, które niekiedy bywają tak skonstruowane, aby maxymalnie chroniły interes zleceniodawcy, który przecież płaci za zdobyte dla niego informacje i oczekuje, że on będzie ich preferowanym dysponentem.
I po trzecie - być może najważniejsze - dopóki cała sprawa pozostaje "w rodzinie", wszyscy są szczęśliwi. Bo nie wiadomo, czy owe raporty, ekspertyzy i inne kwity są w jakim sensie publikacjami naukowymi, czy nie za bardzo? Grunt, że nie są publicznie dostępne i dyskutowane. A bywają w nich same cuda i dziwy! Przykładowo: pewna Szacowna Instytucja wykorzystując armię ludzi trudzi się przez trzy lata nad wykazaniem chronionego gatunku X na obszarze Y. Niestety, bez efektu. Rok później jadę w teren i... bez większego problemu w kilka dni znajduję go na blisko 20 stanowiskach. No i co dalej? Mam to publikować? A w jakim świetle moja publikacja ukazała by ową Instytucję i Bardzo Ważne Osoby kierujące antyskutecznymi badaniami? Po co to komu? Na co to im i mnie? Trzeba nauczyć się zajmować swoją niszę ekologiczną, nie pchać się przed szereg i nie walczyć z wiatrakami, bo z tego nie wynika dla nikogo nic dobrego.
Nie mam ciśnienia na tzw. publikacje, bo mieć nie muszę. Grunt że wiem, gdzie współcześnie występuję kozioróg i uśmiecham się szeroko patrząc na kwadraciki na Twej mapce, ciesząc się, że masz pożyteczne zajęcie polegające na ich wymazywaniu. ;-)

:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Każdy coś tam sobie wie. Kiedy jednak analizujemy DANE, to mamy do czynienia z informacjami, które gdzieś są. Twoja wiedza jest informacją tylko Twoją i jako taka NIE ISTNIEJE dla nikogo, dopóki istnieje tylko w Twojej głowie. Z pewnością nie będą miały ze sobą nic wspólnego moje informacje z Twoimi, jesli Twoje nie zostaną w żaden sposób upublicznione. Po prostu piszesz s-f. Wiesz "sobie" i tak ma pozostać? ... OK. To nie jest wiedza, to nie jest informacja - to jest NIC lub jak kto woli - PRÓŻNIA. Nawet nie da się do tej próżni w żaden sposób odnieść, mimo największych chęci. I pozostaje ta próżnia bez wpływu na otaczający ją świat .....

Mam poważne wątpliwości, czy posiadasz jakąś wiedzę o koziorogu, dotąd tylko piszesz o Mazowszu, o swoich badaniach, prawie autorskim itd... szkoda na to czasu! Skoro nie masz w temacie nic do dodania to moja prośba - nie rozpisuj się w nim.

Prosiłem o informacje na temat kozioroga dębosza we wschodniej Polsce. Ponawiam prośbę do osób, które mogą podzielić się jakimiś informacjami. Jesli ktoś nie może to trudno - niczego to nie zmieni i nie bedzie miało żadnego wpływu na stan wiedzy o tym gatunku. Mapkę zamieściłem dla ułatwienia i do uzupełnienia, widać mniej więcej skąd ostatnio był C.cerdo raportowany.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Skąd ta nerwówka?
I na dodatek dyktowanie co mogę, a czego nie mogę w swoim własnym temacie? :D

Próbowałem Ci wskazać źródła informacji.
Co z tym zrobisz, to Twoja sprawa.
Podobnie jak i moją sprawą jest gdzie deponuję i jak pożytkuję informacje zgromadzone przez siebie.

Kozioróg dębosz na terenie naszego kraju jest gatunkiem specyficznym i wybrednym. Pomimo iż wydaje się, że potencjalnych siedlisk dla niego jest całkiem sporo, on wybrzydza i ignoruje wiele biotopów, w których teoretycznie niby mógłby istnieć. Dlaczego tak się dzieje? Czemu na południu Europy przejawia inne tendencje środowiskowe i pokarmowe?
Kiedy Jacku spotkasz się z tym gatunkiem oko w oko chociaż w 1/10 w porównaniu do moich spotkań, to może wrócimy do merytorycznej rozmowy, bo na razie w jednym masz rację: nie ma o czym gadać i szkoda czasu na bezprzedmiotową dyskusję.

:papa:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ta dyskusja niczego nie wnosi do tematu, zaczyna mnie to własnie irytować. Piszesz że wiesz, że dasz informacje, potem że nic nie dasz, nic nie możesz, mazowsze jest podziałem stosowanym przez LP potem sie z tego wycofujesz i tak w kółko... szkoda czasu na te dyskuje. Wystarczyło nic nie napisać - "nie mam w temacie nic do powiedzenia" - jak zrobiło to wiele osób i nic nie napisało. :no:

Na tym należało poprzestać, to jest wystarczająca informacja:
Wujek Adam pisze: znalazłem kozioroga dębosza jedynie w Lesie Bielańskim. Ściany Wschodniej jako takiej całościowo nie oglądałem, nie słyszałem jednak aby gdzieś tam współcześnie C. cero się utrzymał.
I to wszystko, dziękuję.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Napisze więc jeszcze inaczej:
Uważam, że większość informacji przed Ciebie przedstawionych (w formie kwadracików na mapie) jest albo niekatulana, albo błędna.
Lecz to do Ciebie, a nie do mnie należy weryfikacja tych danych.
Kiedy to zrobisz, i kiedy minie Ci furia, miło mi będzie w tym wątku ujrzeć post Twego autorstwa brzmiący mniej więcej tak: Wujek Adam miał rację! :mrgreen:

Tym razem ode mnie to także wszystko, i także dziękuję.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Przemek Zięba »

Panowie pax między entomologami. Mapka do złudzenia przypomina mapkę z pracy prof. Gutowskiego o kózkach wschodniej Polski (monografia a w zasadzie jego habilitacja), ale ta mapka jest inna...Jest kilka nowych stanowisk, nie wiem czy do końca są to stanowiska opierające się na legendach, historycznych przesłankach etc. Może jest w nich sporo prawdy -tylko dotyczy stanowisk nie sprawdzanych, nie rewidowanych etc. Pole do popisu dla terenowców. Wydaje mi się, że penetracja terenu mogłaby sporo wnieść nowego. Niestety nie mogę na szybko doszukać się danych o tych stanowiskach, ponieważ Prof Gutowski celowo pominął stanowiska gatunków rzadkich, jako wróg a raczej przeciwnik ruchów entomologiczno-kolekcjonerskich, czy też pozyskiwania okazów takich gatunków. No ale na czymś musiano oprzeć te dane, tylko na czym, czy na jakich danych??
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy ja pisałem, że stanowiska są niepewne, historyczne? Czy pytam się o ich prawdziwość? Adam po raz kolejny wie lepiej, że jest źle, bez znajomości źródła informacji. Wystarczy mu przybliżenie kilkudzisięciokilometrowe, kwadrat gdzieś we wschodniej Polsce. Smiać sie nie ma z czego, bardziej płakać.

Przemku, to są dane - pisałem: "Poniżej przedstawiam mapę z danymi wyselekcjonowanymi z okresu po 1980 roku.". Pytam teraz o dodatkowe informacje, dodatkowe stanowiska, aktualne obserwacje. Te obserwacje, które są mają swoje źródła, czy to się Wujkowi podoba czy nie, niestety ....
Dyskusja na poziomie "nie wierzę". "nie, bo nie" jest tu niedopuszczalna.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

No to się dowiedziałeś Przemku samych konkretów. :rotfl:
A ktoś mnie tu przed chwilą ochraniał, że niby coś tam piszę nic nie pisząc... :ap:

Dane to dane, fakty to fakty, informacje to informacje, a opinie to opinie.
Moja opinia, oparta na zebranych informacjach, faktach i danych jest nadal taka, jak powyżej: większość zielonych kwadracików ukazanych na tegowątkowwej mapie ma się nijak do realnego, współczesnego rozsiedlenia kozioroga dębosza we wschodniej Polsce.

Ciekawe, czy gdy gdzieś opublikuję powyższe stwierdzenie stanie się one prawdziwsze niż obecnie? :mrgreen:

Możemy uważać tą zabawę za zakończoną, dokąd ktoś nie podważy tego, co napisałem powyżej.
Lub możemy odwrotnie: podważać moją opinię nie mając żadnych dowodów w postaci współczesnych danych.

I możemy jeszcze inaczej: RUSZYĆ W TEREN I SZUKAĆ.
Ja byłem i wiem.
A Wy?
;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - rozmieszczenie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:Moja opinia, oparta na zebranych informacjach, faktach i danych jest nadal taka, jak powyżej: większość zielonych kwadracików ukazanych na tegowątkowwej mapie ma się nijak do realnego, współczesnego rozsiedlenia kozioroga dębosza we wschodniej Polsce.
Po raz kolejny powtarzam - możesz pisać swoje dane ale nie możesz podważać na podstawie swojego widzimisię czegoś o czym zaledwie masz mgławe pojecie - nie wiesz do jakich danych odnoszą się kwadraty na mapce, nie znasz żadnych faktów i informacji, które powiązane są z tą mapką (bo ich nie przedstawiłem!) a śmiesz je podważać !?
Możesz już skończyć? Przyjmuję Twoją "opinię" do wiadomości. Niestety, nie da się z tym nic więcej zrobić.

PS. I tak kolejny temat jestr zarżnięty. Wątek trzeba usunąć, moją prośbą o dane napisać od nowa, i nie dopuścić do pisania frazesów o niczym....
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - part

Post autor: Konto_usuniete »

Jacku tak jak nie ma granic Mazowsza taki i nie ma czegoś takiego jak "wschodnia część Polski" wiec albo przyjmujemy umowne granice - Mazowsze - WCP, albo enumeratywnie krainy geograficzne, prowincje czy jak kto co woli...
Co do wymienionych stanowisk - dwie uwagi - często z koziorogiem mylono borodzieja - w czasie inwentaryzacji robionej przez Adama wielokrotnie z nim byłem w terenie i jeździliśmy po prywatnych domach leśników, osób prywatnych - zamiast koziorogów były borodzieje albo dyląże.
Druga uwaga - większość izolowanych stanowisko kozioroga zostało zniszczonych w ramach tzw. "konserwatorskiej ochrony przyrody" tzn dęby będące pomnikami przyrody były konserwowane, szpikowane chemią, usuwane były z nich próchnowiska itp. Sam pamiętam jak na studiach bywaliśmy w lesie bielańskim i pokazywano nam "uratowane przed zniszczeniem" pomnikowe dęby na tzw. dolnym tarasie - ratowanie polegało na nawiertach i szpikowaniu dębów chemią tak by zabić larwy koziorogów. Na szczęście zabieg się nie udał.....choć znam i widziałem kilka innych dębów "skutecznie wyleczonych".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - aktualne wystepowanie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

grzegorzb pisze:Jacku tak jak nie ma granic Mazowsza taki i nie ma czegoś takiego jak "wschodnia część Polski"
Wschodnia część Polski to dość zrozumiały termin, nikt tu nie mówi o wyraźnych granicach. Na załączonej przeze mnie mapce zmieściło się nawet kilka punktów z lewej strony Wisły (bo chciałem go na niej pokazać). To nie ma nic wspólnego z krainami ani z Mazowszem. Bronisz Adama, to zrozumiałe, ale jego pytanie było postawione inaczej - Adam pytał:
viewtopic.php?p=212525#p212525
Widzę Jacku na Twojej mapce co najmniej 3 kwadraciki na terenie Mazowsza. Jeden z nich to oczywiście Las Bielański.
A pozostałe?
więc On to Mazowsze jakoś wydzielił więc żeby na tamto pytanie odpowiedzieć musiałem najpierw ustalić czym jest Mazowsze, a że granic Mazowsza nie widać nigdzie (poza Wikipedią) to zrobiło się trochę śmiesznie.

Teraz też jest śmiesznie, jak się zestawi Twoją radę z tytułem pracy habilitacyjnej prof.Gutowskiego, wszyscy kózkarze w Polsce chyba zetknęli się z tym tytułem: "Kózkowate (Coletoptera: Cerambycidae) wschodniej części Polski".
To może być "wschodnia część Polski" czy nie ma czegoś takiego jak "wschodnia część Polski"? Komu wierzyć? :mrgreen: :mysl:

O tym że za kozioroga brano dyląże to wiem już od dawna, sam kiedyś poszukując kozioroga spotkałem się z takim doniesieniem - od ówczesnego miejscowego leśniczego.
Załączniki
wschczescpolski.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (7.88 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - aktualne wystepowanie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

grzegorzb pisze: Co do wymienionych stanowisk - dwie uwagi - często z koziorogiem mylono borodzieja - w czasie inwentaryzacji robionej przez Adama wielokrotnie z nim byłem w terenie i jeździliśmy po prywatnych domach leśników, osób prywatnych - zamiast koziorogów były borodzieje albo dyląże.
Do których stanowisk odnosi się Twoja uwaga? Na mapce są kwadraty UTM 10x10km bez podania stanowisk ani źródeł...
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - aktualne wystepowanie we wschodniej Polsce

Post autor: rysiaty »

grzegorzb pisze:często z koziorogiem mylono borodzieja - (...) jeździliśmy po prywatnych domach leśników, osób prywatnych - zamiast koziorogów były borodzieje albo dyląże
Co tam leśnicy w szacownej monografii Król (red.) 1994 "Przyroda województwa gorzowskiego" - zdjęcie borodzieja jest podpisane jako kozioróg dębosz :ses
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - aktualne wystepowanie we wschodniej Polsce

Post autor: Konto_usuniete »

"Wschodnia część Polski to dość zrozumiały termin" dla kogo?
tak samo jak zrozumiały jest termin Mazowsze
Jacek Kurzawa pisze:Bronisz Adama, to zrozumiałe
bo????? możesz to rozwinąć???? nie bronię Adama tylko Tobie wskazuję, iż Ty niepotrzebnie się zapętlasz i zaczynasz własny ogon połykać.
Pytasz jak się to ma do pracy prof. Gutowskiego - odpowiem Ci nijak. Bo skoro znasz te pracę to wiesz, że we wstępie jest opis terenu "wschodniej części Polski". Gdybyś znał również opracowanie wykonane na zlecenie warszawskiej RDLP to wiedziałbyś co na potrzeby tej pracy zostało opisane jako Mazowsze. A tak brniesz w bezsensowną polemikę o niczym. Idąc Twoim trybem to ja ma się Twój wywód do informacji zamieszczonej przez Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu - było nie było placówki naukowej iż w ich zasobach jest zbiór chrząszczy Janka Siekierskiego z południowego Mazowsza?
http://przyroda.radom.pl/index.php?opti ... Itemid=111
ba taki podział nawet uznaje UE dając dofinansowanie na projekt południowe Mazowsze
http://dir.zwolen.com/pmmt/index.html

albo taki tytuł publikacji:
Chruściki północnego Mazowsza, czyli białe plamy dziedzictwa przyrodniczego / Stanisław Czachorowski.
i komu tu wierzyć......hmmmm
Jacek Kurzawa pisze:Do których stanowisk odnosi się Twoja uwaga? Na mapce są kwadraty UTM 10x10km bez podania stanowisk ani źródeł...
to mnie ubawiłeś.....do stanowisk z centralnego Mazowsza :jo: :jo: i co z tego że 10X10 km jak się zna teren i się w nim bywa to się wie gdzie to jest nawet jak będzie 100X100km...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - aktualne wystepowanie we wschodniej Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

W tą polemikę już się nie dam wciągnąć. Wydaje mi się, że jasno odniosłem się w poprzednim poscie do tego o czym pisałeś.
Gdybym znał opracowanie RDLP? ... To jest całkowicie bez sensu. Nie podważam sensu okreslenia Mazowsze chicałem uzyskac informacje od Adama co ma na mysli uzywając tego regionu. Pisałem:
Jacek Kurzawa pisze:Jakie Mazowsze? Nie operuję taką krainą, nie mam mapy jej zasięgu  i nie bardzo potrafię odnaleźć o które stanowiska pytasz.
W Regionalizacji Kondrackiego nie ma Mazowsza http://pl.wikipedia.org/wiki/Regionaliz ... zna_Polski
O ktore punkty Ci chodzi?
I sens mojego pytania powinien być jasny. nie przypisuj do niego tego, że ja podważam termin "Mazowsze". Probujesz mnie do tego przekonać,a to jest całkowicie odwrotnie postawiony problem. Ja nie negowałem Mazowsza - Ty negowałeś "wschodnią Polskę".
A skoro podważasz sens określenia "wschodnia część Polski" to.... już napisałem co o tym myślę. Czasu mi szkoda na dalszą dyskusję, przykro mi.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) - aktualne wystepowanie we wschodniej Polsce

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Koledzy, proponuję zakończyć ten wątek i temat uznać za wyczerpany. Póki nie wybuchnie tu jakaś nerwowa bomba :gl:
Zablokowany

Wróć do „*** HYDEPARK ***”