handlarz motyli na e-bayu

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

handlarz motyli na e-bayu

Post autor: PawełB »

Załączniki
eroides z ebaya.JPG
eroides z ebaya.JPG (6.9 KiB) Przejrzano 14135 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Łukasz »

Chyba znamy tego pana :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Przemek Zięba »

Nie znam się na motylach, ale czy jest możliwe, iz motyle te jakkolwiek związane z Tatrami mogą pochodzić z innych stanowisk nie objętych żadną formą ochrony? Albo czy ktoś nie podstawia gatunku wybitnie podobnego?Wydaje mi sie , że bardzo często handlujący owadami opisują nieprawdę na etykietach determinacyjnych, - chociaż to trochę OT :-) A czasami dopisują bzdury, jak chociażby było z niektórymi okazami Tragosoma zakupionymi w Pradze (nie zdradzę kto zakupił bo to bez znaczenia), które wcale nie były T.depsarium.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: PawełB »

akurat pronoe, pharte i pales są tylko z wyższych Tatr (polskich albo słowackich) Pewnie Jarek Wenta wie wszystko na ten temat :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wszędzie w sieci zdjęć nie wstawił, w eBayu zapomniał się chłop !
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Przemek Zięba »

PawełB pisze:akurat pronoe, pharte i pales są tylko z wyższych Tatr (polskich albo słowackich) Pewnie Jarek Wenta wie wszystko na ten temat :-)
Tak czy inaczej oznacza że, łapać nie wolno było czyli wtopa handlarska, bo jeszcze zdjęcia zamieścił. Ebay nie daje immunitetu nietykalności za popełnione wykroczenia czy przestępstwo. Wydaje mi się, że sie nie zapomniał tylko uznał, że jak serwis zagraniczny to może nikt mu nic nie zrobi. Widziałem na Ebay'u okazy Corymbia variicornis, okazy gatunku chronionego sprzedawanego jako okazy pochodzące z Rosji. A z Rosji zapewne nie pochodziły (zresztą wiem to od pewnego kolegi), tylko jakoś trzeba było zakamuflować białowieskie pochodzenie. Takich przypadków jest bardzo dużo i tak naprawdę nikt nad tym nie panuje.
Maciej Bryndal
Posty: 14
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Kraków

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Maciej Bryndal »

Witam,

Przeprasza ale nie wytrzyma. O co tak naprawdę chodzi ? czy o to, że facet sprzedaje motyle (które w dwie minuty zakupie z Rosji - russianinsect) czy po prostu wszyscy chcą się wykazać jak to wspierają ochronę przyrody (albo nie lubią człowieka który trochę dla naszego tematu zrobił :)). Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem :) . To są tak śmieszne ceny, że sorki ale fortuny na tym nie zrobisz ? druga sprawa jest taka, że wspomniany Pan ma zezwolenie na posiadanie tych gatunków :). Jaj sobie nie róbcie tylko na owady poszli :)

Sorki ale nic mnie tak nie wnerwia jak obłuda :)

nie pozdrawiam

Maciek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Maćku tu nie chodzi o sam handel ale o obłudę. Poczytaj forum jak pisał o badaniu zmienności uzasadniając łowienie dużej ilości okazów, o "badaniu" wpływu różnych substancji na tworzenie form (dziwolągi lepiej się sprzedają), frazesy o reintrodukcji itp.
Uczciwe byłoby albo nie pisać nic albo napisać prawdę. Tyle w temacie.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Łukasz Buglowski »

ale ceny niektórych pospolitych motyli powalają na kolana :wow:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Boloria pales tatrensis ma widoczną na etykietce wysokość 1500m - musi pochodzić z parku. Ech...

http://www.ebay.pl/itm/Butterflies-Bolo ... 35be0062d9
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Maciej Bryndal pisze:Witam,

Przeprasza ale nie wytrzyma. O co tak naprawdę chodzi? czy o to, że facet sprzedaje motyle (które w dwie minuty zakupie z Rosji - russianinsect) czy po prostu wszyscy chcą się wykazać jak to wspierają ochronę przyrody (albo nie lubią człowieka który trochę dla naszego tematu zrobił :)). Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem :) . To są tak śmieszne ceny, że sorki ale fortuny na tym nie zrobisz ? druga sprawa jest taka, że wspomniany Pan ma zezwolenie na posiadanie tych gatunków :). Jaj sobie nie róbcie tylko na owady poszli :)

Sorki ale nic mnie tak nie wnerwia jak obłuda :)

nie pozdrawiam

Maciek
Witaj. Tu nie chodzi o nic ponad tylko podejrzenie o sprzedaż motyli pochodzących z terenu Parku Narodowego, bo innej mozliwosci nie ma.
Samo sprzedawanie owadów to kwestia całkiem inna i dobrze byłoby aby nie mieszac kwestii sprzedaży do kwestii pozyskiwania i sprzedaży owadów z terenów chronionych. Bo albo rozumiemy potrzebę ochrony terenów (nie gatunków i okazów) i to wspieramy albo uprawiamy właśnie obłudę, partyzantkę itp. I nie chodzi mi tu o tego Pana, o ten konkretny przypadek, bo oczywiscie może były na to tzw. pozwolenia (oj, mielismy juz o "pozwoleniach" dyskusje).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Boloria pales tatrensis ma widoczną na etykietce wysokość 1500m - musi pochodzić z parku. Ech...

http://www.ebay.pl/itm/Butterflies-Bolo ... 35be0062d9
Jeden zakup kontrolowany i sprawa sądowa gotowa, ech, głupota....
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: PawełB »

Grzegorz Banasiak pisze:Boloria pales tatrensis ma widoczną na etykietce wysokość 1500m - musi pochodzić z parku. Ech...

http://www.ebay.pl/itm/Butterflies-Bolo ... 35be0062d9
chyba nawet znalazłem jednego z tych motyli na forum. jestem w szoku.....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

PawełB pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Boloria pales tatrensis ma widoczną na etykietce wysokość 1500m - musi pochodzić z parku. Ech...

http://www.ebay.pl/itm/Butterflies-Bolo ... 35be0062d9
chyba nawet znalazłem jednego z tych motyli na forum. jestem w szoku.....
Ja też ! Nawet font i układ tekstu na etykietce się zgadza. Okazy chyba pochodzą z Kopy Kondrackiej.
Cóż, pozostaje nam czekać na oficjalne stanowisko autora aukcji - jeśli oczywiście zechce mieć coś do powiedzenia.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Malko »

Maciej Bryndal napisał, że ten gość ma papiery skoro je ma to może sprzedawać ? czy nie może? Jest ktoś z TPN ? To by się wyjaśniło wszystko :)
W dzisiejszych czasach to Policja dojdzie po numerze konta do właściciela jakby trzeba było...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Może któryś z dyskutantów przytoczyć jaki to tym razem artykuł kodeksu karnego został złamany? :ap:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Malko pisze:Maciej Bryndal napisał, że ten gość ma papiery skoro je ma to może sprzedawać ? czy nie może? Jest ktoś z TPN ? To by się wyjaśniło wszystko :)
W dzisiejszych czasach to Policja dojdzie po numerze konta do właściciela jakby trzeba było...
:ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Rafał Celadyn »

...po co sobie psuć nastrój przed łykendem ?
http://www.youtube.com/watch?v=n7P5jWu9 ... re=related
:birra:
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Przepraszam ale chciałem zacytować Jacka i to jego popieram :ok:
Mała pomyłka
Maciej Bryndal
Posty: 14
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Kraków

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Maciej Bryndal »

:)

"poszli na motyle" to taka przenośnia - czytaj "wyluzuj", idź posadź drzewo to się pewnie lepiej poczujesz :) a może nigdy czegoś takiego nie zrobiłeś.

kończę swój udział w tym temacie i pozdrawiam i proszę o więcej myślenia a mniej emocji. To forum to jest skarbnica informacji a nie forum onetu gdzie liczy sie sensacja.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Może któryś z dyskutantów przytoczyć jaki to tym razem artykuł kodeksu karnego został złamany?  :ap:
Dołączam się do pytania. Z lektury ustawy w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt nie wynika, żę gatunki tatrzańskie są chronione, bo nie są objęte ochroną gatunkową. Ochroną objęty jest jednak teren Parku Narodowego, więc złamane zostały (wg mnie z pewnością) przepisy o Parkach Narodowych. Może ktoś to rozwinąć, uzupełnić?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Marek Hołowiński »

Na terenach Parków Narodowych nie wolno jest pozyskiwać żadnych gatunków roślin i zwierząt. Nie ma żadnego znaczenia czy jest on pospoliciakiem, czy podlega ochronie.
Ostatnio zmieniony piątek, 13 lipca 2012, 20:26 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ochroną objęty jest jednak teren Parku Narodowego, więc złamane zostały (wg mnie z pewnością) przepisy o Parkach Narodowych.
Możesz to uzasadnić? Ja sobie tego uzasadnienia nie wyobrażam. Wprost przeciwnie :oops:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na terenach Parków Narodowych nie wolno jest pozyskiwać wszystkich gatunków roślin i zwierząt.
To jest nieprawda. Krótko.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Kamil ZG »

Moim zdaniem naruszony został artykuł 24 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. (Dz.U. z 2009 nr 151 poz. 1220), jak i oczywiście paragraf 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2003r. w sprawie Tatrzańskiego Parku Narodowego (Dz.U. 03.65.599 z dnia 16 kwietnia 2003 r.)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

:ok:
Z ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. (Dz.U. z 2009 nr 151 poz. 1220):

Art 15.1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach
przyrody zabrania się:


3) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych
i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu;
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ta dyskusja jak wiele poprzednich staje się żenująca :gl:
Koledzy Kamil ZG i Jacek Kurzawa, o ile zrozumiałem ich wypowiedź, twierdzą, że na terenie TPN nie są zbieranie i zabijane owady (zgodnie z prawem, oczywiście :!: ). Powstrzymam się od komentarza.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Kamil ZG »

Ja tylko przytoczyłem przepis prawny. To jak ktoś postępuje, to robi to na własną odpowiedzialność.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kalisiak pisze:Ta dyskusja jak wiele poprzednich staje się żenująca  :gl:
Koledzy Kamil ZG i Jacek Kurzawa, o ile zrozumiałem ich wypowiedź, twierdzą, że na terenie TPN nie są zbieranie i zabijane owady (zgodnie z prawem, oczywiście  :!: ). Powstrzymam się od komentarza.
Jacek, ja nie widzę tu nic żenującego - facet nałapał okazów na ternie TPN i wystawił je na aukcji - myślę, że raczej żenujące jest pytanie o podstawę prawną. Nawet jeśli miał pozwolenie na połów to w takim zezwoleniu jest określone co ma się stać z odłowionymi okazami po zakończeniu badań. Nie wiem jaka jest Twoja ocena sytuacji (?) - bo moja negatywna !
Na wiele rzeczy jestem w stanie przymknąć oko - ale na takie zachowanie nie. Jeśli oceniasz je inaczej niż ja (i wiele innych osób) to przedstaw jakiąś swoją opinię bo z dotychczasowych Twoich postów jednoznacznie trudno odpowiedzieć jak to oceniasz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

bo z dotychczasowych Twoich postów jednoznacznie trudno odpowiedzieć jak to oceniasz
Nie mam wewnętrznej potrzeby publicznego oceniania innych na każdym kroku i pod każdym pretekstem. A tym bardziej napadania na innych publicznie.
Nawet jeśli miał pozwolenie na połów to w takim zezwoleniu jest określone co ma się stać z odłowionymi okazami po zakończeniu badań.
Widziałeś to zezwolenie i wiesz?
bo moja negatywna !
Mówisz o ocenie moralnej, czy prawnej? Jeżeli komuś coś zarzucasz publicznie, to pisz jasno co. Przestępstwo, wykroczenie, czy nie stosowanie się do twoich zasad moralnych?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kalisiak pisze:
Na terenach Parków Narodowych nie wolno jest pozyskiwać wszystkich gatunków roślin i zwierząt.
To jest nieprawda. Krótko.
Więc przeczytaj załączone fragmenty ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody
Załączniki
na żółto zaznaczyłem interesujące nas zakazy
na żółto zaznaczyłem interesujące nas zakazy
CCI20120713_00001.jpg (144.43 KiB) Przejrzano 13590 razy
a tu odstępstwa od nich
a tu odstępstwa od nich
CCI20120713_00002.jpg (146.29 KiB) Przejrzano 13590 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Marku, już to pisałem, ale powtórzę. Twierdzisz, że pozyskiwanie owadów na terenie PN jest niemożliwe zgodnie z prawem?
Sam zaznaczyłeś fragment: " Minister właściwy ... może zezwolić ..."
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

We wszystkich moich pozwoleniach na działania na terenie PN jest wyszczególnione co z okazami należy zrobić po zakończeniu badań. Tak widziałem wiele takich zezwoleń - w żadnym nie zezwalano na handel złowionymi okazami.
Jacek Kalisiak pisze:Mówisz o ocenie moralnej, czy prawnej? Jeżeli komuś coś zarzucasz publicznie, to pisz jasno co. Przestępstwo, wykroczenie, czy nie stosowanie się do twoich zasad moralnych?
- moralnie - negatywnie
- prawnie - negatywnie (przestępstwo/wykroczenie - nie wiem jak nazwać nie jestem prawnikiem)
- odniesienie do moich zasad - negatywnie
- entomologicznie - negatywnie
- ochrona przyrody - negatywnie
Jacek Kalisiak pisze:Nie mam wewnętrznej potrzeby publicznego oceniania innych na każdym kroku i pod każdym pretekstem. A tym bardziej napadania na innych publicznie.
A jednak parę osób oceniłeś i to jednoznacznie. Tu nikt na nikogo nie napada, nie donosi ale ocenia zachowanie i wskazuje że jest to negatywne. Czysto edukacyjnie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kalisiak pisze:Marku, już to pisałem, ale powtórzę. Twierdzisz, że pozyskiwanie owadów na terenie PN jest niemożliwe zgodnie z prawem?
Sam zaznaczyłeś fragment: " Minister właściwy ... może zezwolić ..."
Jacek, cytuj cały akapit, bez wyrywania z kontekstu - o handlu NIGDZIE nie ma mowy ! Więc minister nie może zezwolić !!!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Ta dyskusja jak wiele poprzednich staje się żenująca  :gl:
Koledzy Kamil ZG i Jacek Kurzawa, o ile zrozumiałem ich wypowiedź, twierdzą, że na terenie TPN nie są zbierane i zabijane owady (zgodnie z prawem, oczywiście  :!: ). Powstrzymam się od komentarza.
Jacku - ja nic takiego nie napisałem, co usiłujesz mi przypisać, ja tylko przytoczyłem tekst Ustawy o ochronie przyrpdy i NIC WIĘCEJ!:
Jacek Kurzawa pisze::ok:
Z ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. (Dz.U. z 2009 nr 151 poz. 1220):

Art 15.1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach
przyrody zabrania się:


3) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych
i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu;
Nie wiem czy są czy nie i na ten temat się nie wypowiadam (i nie wypowiadałem) a już z całą pewnością nie stawiałem takich tez (twierdzenie). Dlatego Twoje zdanie jest mocno źle zaadresowane. Postawiłeś sobie sam jakąś tezę, przypisałeś ją mnie i ją oceniasz. A to już może być ocenione, jako żenujące.

Pytałeś o paragraf, który został złamany:
"Może któryś z dyskutantów przytoczyć jaki to tym razem artykuł kodeksu karnego został złamany? ".

i moja odpowiedź jest połączona z tym pytaniem. Nie twierdzę zaś co można a czego nie można, tylko pokazuję - to jest odpowiedź na Twoje pytanie - gdzie są konkretne przepisy, które zostały złamane (prawdopodobnie, bo to trzeba najpierw udowodnić). A co się dzieje w Parkach - nie wiem, a co ja sądzę - ani nie pisałem, ani tego nie wiesz, bo na ten temat się nie wypowiadałem! Czegoś nie zrozumiałeś (a może i ja) ale wypraszam sobie przypisywanie mi autorstwa tez, których nigdy nie formułowałem, a zrobiłeś to za mnie.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Konto_usuniete »

to tak na zupełnie chłodno - w odniesieniu do PN i RP istnieje CAŁKOWITY ZAKAZ zbierania CZEGOKOLWIEK - wynika to wprost z ustawy - na odstępstwa od tego zakazu wydaje się stosowne pozwolenia. Mając takowe po złapaniu można zrobić z nimi co się chce pod warunkiem że nie są chronione. Na odstępstwo od czynności zakazanych w odniesieniu do gatunków chronionych są osobne pozwolenia.
tyle - czy się komu podoba czy nie.
Więc jeśli jest takowe pozwolenie - to w ramach dostępu do informacji publicznej KAŻDY bez podawania powodu ma prawo wystąpić do dyrektora parku o udzielenie odpowiedzi czy w danym przedziale czasowym były takowe wystawiane. Dyrektor ma ustawowy obowiązek odpowiedzi w ciągu 14 dni
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacku, nie rozumiemy się.
Jeśli jest pozwolenie to określa co, ile, w jakim celu itp. można pozyskać. Nie każdy może jednak skorzystać z takich możliwości.
Generalnie jednak ustawa zabrania.
Ja nie wnikam w szczegóły tego tematu i nie mam zamiaru nikogo oceniać.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ja nie pytałem o twoje zezwolenia. Jego zezwolenia nie widziałem, nawet nie wiem czy miał jakiekolwiek. Przeczytałem w tym wątku wiele wypowiedzi, które bardzo pochopnie oceniają tą osobę. Kategorie zarzutów były bardzo różne. Przestępca, prokurator ... Pisano też, że miał zezwolenia na połów.
Załóżmy, że miał pozwolenie. Załóżmy, że w pozwoleniu było określone co miało się stać z okazami i to złamał. Wiesz jaka za to grozi odpowiedzialność? Prokurator?

Mnie nie ekscytuje publiczne roztrząsanie takich spraw. "W moich czasach" inaczej załatwiało się takie sprawy, jeżeli były sprawami. Jestem pełen zadziwienia dla osób, które mają w sobie taką siłę moralną, żeby publicznie osądzać czyny innych, znając je tylko bardzo pobieżnie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak na chłodno, to widzę wypowiedzi dwóch Grzegorzów i jakby były sprzeczne.
A na temat ogłoszeniodawcy padło już dużo ... Więc może lepiej wypowiadać się na chłodno ...
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Kamil ZG »

Zgodnie z art. 131 odpowiedzialność karna to areszt lub grzywna. Areszt w przypadku odpowiedzialności sądowej za popełnione wykroczenie regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, w przypadku tymczasowego aresztowania Kodeks postępowania karnego. Grzywna natomiast to już KK.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacek, cytuj cały akapit, bez wyrywania z kontekstu - o handlu NIGDZIE nie ma mowy ! Więc minister nie może zezwolić !!!
Grzegorz, umknęło mi. Widzisz gdzieś w tej ustawie cokolwiek o zakazie handlowania okazami pozyskanymi zgodnie z prawem na terenie PN?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spokojnie, odetnijmy się od osoby a skoncentrujmy na przypadku od strony prawnej.

Moim zdaniem nie ma możliwości, aby było zezwolenie na sprzedaż takich owadów. Nawet jeśli uzyskalibyśmy zezwolenie na odłów w Parku Narodowym i ich posiadanie byłoby legalne to przy próbie sprzedaży łamiemy konkretne przepisy:

Art 51.1.
5) zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny okazów gatunków;

Art. 51.2.
4) przetrzymywania, zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany, darowizny, a także
wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków, o których mowa w pkt 3.

Ale może można sprzedawać takie (legalnie pozyskane) okazy, sam jestem ciekaw, może czegoś nie wiem.
A może legalne pozyskanie daje możliwość ich odsprzedaży? To byłoby coś i to warto byłoby rzeczywiscie usciślić.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Zgodnie z art. 131
Kamil, czy ty masz jakieś podstawy żeby twierdzić, że okazy zostały pozyskane bez zezwoleń?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacek :no: to dotyczy gatunków chronionych :read:

Dobra. Ja sobie robię przerwę. Poczekam, aż wyklarujecie, o co wam chodzi.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Marek Hołowiński »

Kamil ZG pisze:Zgodnie z art. 131 odpowiedzialność karna to areszt lub grzywna. Areszt w przypadku odpowiedzialności sądowej za popełnione wykroczenie regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, w przypadku tymczasowego aresztowania Kodeks postępowania karnego. Grzywna natomiast to już KK.
Mam wrażenie że tu bardzo namieszałeś, ale odpuszczam sobie i nie będę odnosił się do szczegółów tego tekstu. Zbyt dużo by zajęło wyjaśnianie.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Kamil ZG »

Jacek Kalisiak pisze:
Zgodnie z art. 131
Kamil, czy ty masz jakieś podstawy żeby twierdzić, że okazy zostały pozyskane bez zezwoleń?
Cały czas udzielam odpowiedzi, które wynikają z interpretacji prawa. Nie wypowiadam się w sprawie tego jak został okaz zdobyty.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Może nie należy tak jednoznacznie osądzać bo od tego są w demokratycznym państwie prawa sądy i trybunały.
Faktem jest jednak to co pisze Grzesiu Banasiak, ze we wniosku o zezwolenie do właściwego ministra należy napisać ile się tego zamierza zebrać i co się stanie z okazami odłowionymi . Nie wiem jednak czy minister wydał by zezwolenie gdyby ktoś napisałł że okazy zebrane mają iść na handel.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Tomasz Świderski »

To forum powinno chyba zmienić nazwę na "detektywistyczno - śledczo - entomologiczne".... było zezwolenie na połów na terenie TPN - prawa nie złamano...okazy zostały wykorzystane do badań....potem wystawione na sprzedaż... nie ma mowy o żadnym złamaniu prawa...Nikt nigdzie w ustawie nie zabrania handlu gatunkami niechronionymi.....a co nie jest zabronione jest dozwolone..po co ta cała niesmaczna nagonka.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Kamil Mazur »

:brawo:
A ja bym wykastrował gościa, skazał na roboty, potem dyby, a na koniec nakazał uczestnictwo w krucjacie za pokutę. Po powrocie jeszcze kazał leżeć krzyżem przez miesiąc. Na golasa :)
Co za niegodziwiec. Przecież my wszyscy tacy prawi, nigdy nie zbaczamy z wyznaczonej ścieżki w rezerwacie, jeździmy 50km/h po mieście i ani trochę więcej, a on taki łobuz jeden wyłapuje gady i to w parku. Prawo jest prawem, czy leśne, czy parkowe, czy drogowe - jeden ... znaczy się wszystko jedno. Złamanie tego lub owego jest jednakowym złamaniem.
No to jak ile cisnęliście w swoich autkach po 15 wracając do domu, he ?

Ludwiku i Sabo nie idźcie tą drogą!
:szok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Rafał Celadyn »

...proponuję przenieść temat do hydeparku ,albo od razu poziom czy dwa niżej(kosz :no: ) ,bo przykro się to wszystko czyta ...niezależnie od tego ,co ktoś o tym wszystkim myśli...

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Kamil Mazur »

Dokładnie tak Rafał, powinno to nastąpić zaraz po pierwszych wpisach w wątku.
Coś mi świta w głowie, że już przecież chyba do takiego wniosku doszło kierownictwo forum po ostatniej tego typu dyskusji, nieprawdaż ?
Awatar użytkownika
Adrian Łukowski
Posty: 75
Rejestracja: środa, 2 marca 2011, 23:24
UTM: XU93
Lokalizacja: Poznań

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Adrian Łukowski »

Łukasz pisze:Chyba znamy tego pana :twisted: :twisted:
Grzegorz Banasiak pisze:Wszędzie w sieci zdjęć nie wstawił, w eBayu zapomniał się chłop !
Najlepiej jak by się wypowiedział sam zainteresowany. Byłby zbędne te nasze dywagacje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Adrian Łukowski pisze: Najlepiej jak by się wypowiedział sam zainteresowany. Byłby zbędne te nasze dywagacje.
Pozdrawiam
A raczej najgorzej.... Każdy moze robić co chce i gdzie chce i nie musi się z tego tłumaczyć w sieci po róznych forach. Forum Entomologiczne to nie jest centrum wszechstwiata i nie ma sensu sie do tego, co tu piszą, odnosić w żaden sposób, jesli ktoś tego nie chce, nie wie, nie czytał itd. Ewentualnie można odpowiadać za to co się pisze np za zniesławienie, ale to już każdy musi sam wziąć na siebie ten ciężar.

Musimy zdać sobie z tego sprawę, że to co ktoś robi to jego sprawa (ze wszelkimi tego konsekwencjami) i to co jest przedmiotem dyskusji (czyli to co jest chronione, czy są jakieśmożliwości legalnej odsprzedaży itd) to nasza dyskusja na Forum i tylko tu znajduje zastosowanie.

Reasumując - opinie tzw "zainteresowanego" są tu zupełnie niepotrzebne bo nie ma najmniejszej potrzeby się z tego tłumaczyć tu ani gdziekolwiek! Nie róbmy więc tu żadnego "sądu", bo to nie jest to miejsce i ten organ.

Nasze dywagacje są potrzebne - tu bym właśnie chętnie podywagował - co wolno robić z owadami pozyskanymi w Parkach Narodowych, w jakich okolicznościach wolno je pozyskiwać i w jakich wolno je wprowadzać do obrotu.

Tu są dwie sprawy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: PawełB »

Jacek, poniekąd wywołałem ten temat, nie spodziewając się że to nasz szacowny kolega z forum. Powiem krótko - zawsze olewam nieżyciowe przepisy (zobacz moje wpisy w wątkach dot. Ochrony lub zbierania), ale nigdy nie handlowałem okazami. Szczególnie pozyskanymi z PN na podstawie zezwolenia. To zupełnie zmienia sposób zbierania kolekcji. "Złapię jeszcze z pięć, to się sprzeda i zwróci koszty". Dla Mnie ganianie za motylami to " poszukiwanie św Graala" i odkrywanie tajemnic natury a nie biznes.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jarosław Wenta »

No, ten Pan zezwolenia na badania w TPN już by tak łatwo nie dostał... Ale już mu nie zależy, o ile mi wiadomo. A moim prywatnym całkiem zdaniem: obrzydlistwo! Mówcie co chcecie, ale okazy odławiane w TPN (bo Boloria pales tatrensis i Erebia pronoe po Gubałówce się nie plączą i na ruskim bazarze też ich nie ma) na podstawie zezwoleń na pewno nie mają być PRYWATNIE sprzedawane na aukcjach. No, panie handlarz. To zaiste zajebiście naukowe podejście. A sprzedajesz Pan z etykietkami, czy bez? Bo taki okaz Boloria Pales z podpisem "Tatry, Kopa Kondracka", to już niezły szpan! Sam bym kupił, ale jako pracownikowi TPN nie bardzo mi chyba wypada... Wstyd!
eroides
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 24 lipca 2012, 18:35
Lokalizacja: ds

handlarz motyli na e-bayu - 1 post

Post autor: eroides »

Tak sobie od pewnego czasu obserwuję działania co niektórych osób (Zajda i jego niezbyt liczna kompania) na rzecz przedstawienia mojej osoby w jak najbardziej niekorzystnym świetle. Zastanawiałem się nawet z czego to może wynikać?. Czy jest to swego rodzaju "wdzięczność" za mój wkład dla polskiej entomologii? Zapewne tacy wdzięczny to oni nie są. Co najwyżej zawistni jak to tylko polaczkowie katolicy najczęściej zawistni być potrafią. Pomyślałem sobie, że skoro nazywacie mnie "zainteresowanym" i wzywacie do wytłumaczenia się. To oznajmiam, iż zainsteresowany zbytnio tłumaczeniem się nie byłem, bo tłumaczy się winny i jak to trafnie admin określił - forum to nie jest centrum świata, abym był zmuszony do jakiejkolwiek spowiedzi. Nie dokonałem żadnego przestępstwa. Do takiego wniosku już szanowni panowie po wielu dywagacjach doszli. (Jeśli jest inaczej - proszę o przedstawienie mi paragrafu na moje "postępki"). A najlepiej niech sprawę skierują od razu na policję. Natomiast dziś wytykają mi w zamian nieetyczne podejście do sprawy, bo oto pozbywam się zbioru. Otóż nikt nie zmusi mnie do posiadania zbioru bo niby dlaczego? Owszem, sprzedaję swoje okazy, ale robię to legalnie, nie oferuję gatunków chronionych. Co do motyli z Tatr - to są to polskie okazy zakupione kilkanacie lat temu na giełdzie praskiej od czeskich handlarzy. Jeśli nie są chronione wolno mi je sprzedać. W myśl że co nie jest zabronione jest dozwolone. Co do mnie to jako "eroides" Odprowadzam podatki jako firma a środki uzyskane z tej sprzedaży posłużą zakupieniu między innymi okazów Morpho do następnej części atlasu tym razem w języku angielskim. No chyba, że ktoś byłby chętny zasponsorować mi zakup motyli które znajdą się w książce? W to wątpię - więc odsprzedaję swoje okazy krajowe. Dla mnie celem nadrzędnym jest doprowadzić do wydania takiej książki. Nie przywiązuję się zbytnio do tego aby posiadać zbiór. Moje zbiory są na kartach atlasów. Natomiast co do admina mam również pewne zastrzeżenia. Otóż po ostatnim infantylnym incydencie z Zajdą postanowiłem nie bywać tutaj, bo to po prostu wstyd pisać na tym samym forum co ten małoskomplikowany człowiek. Tak czy inaczej admin uniemożliwił mi wypowiedzenie się na ten temat, gdyż moje konto "jon" jest zablokowane. Gdyby był normalnie funkcjonującym adminem wypadałoby mu odblokować kogoś kogo dotyczą jakieś tam zarzuty aby miał okazję się bronić. Swoją drogą chcę podziękować tym osobom, które nie są mi przeciwne. Natomiast moi wrogowie nie wiedząc czamu sami sobie podcinąją gałąź na której siedzą. Bardzo wolno to do nich dociera. Widać potrzebują sporo czasu aby pojąć cokolwiek. Jest to mój ostatni zresztą wymuszony post. Nie zamierzam polemizować bo zwyczajnie szkoda mi czasu na bzdury.
Witas

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Witas »

Przyłożyłem się, pogrzebałem w ofercie eroidesa...
http://www.ebay.pl/itm/330723494326 od kogo był materiał do "hodowli na spółę"
http://www.ebay.pl/itm/330739794419... cudne
http://www.ebay.pl/itm/230781961514 a to myślę że z Kotliny Klodzkiej... Tajne stanowisko :laugh:
Przepiękna oferta handlowa :brawo:
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 lipca 2012, 23:51 przez Witas, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

handlarz motyli na e-bayu - 1 post

Post autor: admin »

eroides pisze: Natomiast co do admina mam również pewne zastrzeżenia. Otóż po ostatnim infantylnym incydencie z Zajdą postanowiłem nie bywać tutaj, bo to po prostu wstyd pisać na tym samym forum co ten małoskomplikowany człowiek. Tak czy inaczej admin uniemożliwił mi wypowiedzenie się na ten temat, gdyż moje konto "jon" jest zablokowane. Gdyby był normalnie funkcjonującym adminem wypadałoby mu odblokować kogoś kogo dotyczą jakieś tam zarzuty aby miał okazję się bronić. .
Konto Jona zostało zablokowane na wyraźne jego polecenie 11.5.2012 - rozmowy telefoniczne! Janusz - sam mnie prosiłeś o to, żeby to konto wyłączyć! Kilkukrotnie starałem się odwieść Jona od tej Jego decyzji ale w końcu ustąpiłem. Te "zarzuty", Jon, to co piszesz to jest obłuda w czystej postaci!
"Admin niczego Ci nie uniemozliwił" wręcz przeciwnie - wykonuję Twoje prośby (a właściwie polecenia, rozkazy) za każdym razem jak tylko się zwracałeś o cokolwiek! Jeśli zwróciłbyś się teraz do mnie w jakikolwiek sposób (mailem, tel.) o odblokowanie konta "jon" a ja bym odmówił to miałbyś podstawy. Ale kontaktować się, Janusz, nie próbowałeś. I to jest poniżej krytyki - najpierw prosić samemu o zlikwidowanie konta, a potem stawiać zarzuty że konto zostało wyłączone - a właśnie dlatego jest wyłączone a nieskasowane że takie konto można jeszcze powtórnie uruchomić. Skasowanego konta niestety nie można ani włączyć ani przywrócić. I to za moją namową konto Jon jest na Forum i można je włączyć, jesli tylko zaistnieje taka potrzeba. Natomiast oskarżenia formułujesz łatwo. Słabe to, naprawdę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Po nabraniu pewnego dystansu do problemu zadałem sobie sam pytanie, czy jest zakaz sprzedaży owadów pochodzących z PN? To zapewne o to chodziło Jackowi Kalisiakowi, gdy prosił o podanie konkretnego przepisu.
Co prawda istnieje zakaz odłowu i jesli łowimy w PN to łamiemy zakaz odłowu. I to wszystko. Tak odłowione okazy gatunków niechronionych można (chyba tak?) w sumie bezkarnie wprowadzac do obrotu, bo nie ma zakazu mowiącego o tym, ze nie wolno tego robić. Sprzedając okaz z TPN mozemy jedynie obawiac sie ze ten okaz jest dowodem na złamanie zakazu o odłowie w Parku Narodowym, ale jakie za to grożą kary to jest inna sprawa. I tak wychodzi chyba na to, ze Jon ma racje pisząc, że "co nie jest zabronione to jest dozwolone".

Mozna byłoby probowac isc torem, że okazy pochodzące z TPN to okazy pochodzące z przestępstwa, ale to juz są meandry prawa i sprawa dla adwokata. Dlatego Twoje pytanie o podstawy prawne uwazam za jak najbardziej słuszne. Mnie interesuje jak w rzeczywistosci wygląda ten aspekt. Nie interesuje mnie czy ktoś to zrobił, robi, dlaczego itd. Aspekty prawne należy rozdzielić od aspektów moralnych. O tym już też pisaliśmy.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: admin »

Na skutek kolejnego telefonu Janusza Masłowskiego (jon) konto, które było zdezaktywowane teraz usunąłem.
Słowa "przepraszam" nie usłyszałem. Kolejny raz zrealizowałem Jego zyczenia, choć jak historia uczy, to może nie być ani koniec ani nie będzie żadnego "dziekuję".

Do postu tez włączyłem wypowiedz "eroidesa" czyli jona na drugim koncie również na wyraźne, stanowcze, "żądanie" J.M.

Dla Witasa mam pomysł - założ sobie bloga i tam wylej wszystkie żale a na Forum pusc tylko linka. Nie chcę być swiadkiem w sprawie sądowej, jaką możecie sobie pozakładać (jak tak dalej pójdzie to z kilku paragrafów). Forum Entomologiczne ma regulamin wyraźnie zabraniający wycieczek personalnych i ataków na inne osoby. Jesli ktoś chce komuś nawtykać niech to robi GDZIE INDZIEJ.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: handlarz motyli na e-bayu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Cóż, obiektywnie reasumując całą dyskusję, zdecydowana większość dyskutantów nie popiera handlu owadami z terenów chronionych a część również handlu jako takiego. Wydaje mi się, że mieszanie entomologii badawczej z handlem zawsze będzie budzić kontrowersje i dyskusje na tym polu skończą się jak powyżej.
Jakkolwiek by nie patrzeć, to każdemu z nas zależy albo przynajmniej powinno zależeć na zachowaniu w trwałości i bezpieczeństwie populacji rzadkich gatunków motyli oraz na ochronie terenów gdzie występują. Zwykle są to populacje małe, niestabilne i każde większe zakłócenie może spowodować spadek liczebności i w efekcie zanik (np. słynne Chęciny). Pokusa łatwego zarobku może z łatwością przysłonić zdrowy rozsądek.
Szkoda, że tak mało piszemy o tym jak badać, żeby zbadać, jak pracować, żeby był efekt, jak chronić, żeby zachować. Każdemu w pewnym momencie mogą puścić nerwy i można to zrozumieć, często dyskusje osiągają wysokie temperatury, często napisze się więcej niż by się chciało. Trudno.

Reasumując Jon dokonał samospalenia w poczuciu krzywdy - trudno, jego wybór. Życie będzie się toczyć dalej !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „*** HYDEPARK ***”