Migracja ważek

Ważki
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Migracja ważek

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Otrzymaliśmy informację o wypuszczeniu przez odonatologów łotewskich ze stacji ornitologicznej w Pape na południu wybrzeża Bałtyku na Łotwie oznakowanych ważek. Ważki mają barwne plamy na prawej parze skrzydeł — https://insectmigration.wordpress.com/d ... migration/. Celem projektu jest badanie migracji tych owadów, a Polska może być na trasie ich przelotu. Autorzy projektu proszą o przesyłanie wiadomości ze zdjęciami lub podaniem gatunku i opisem kombinacji kolorów na adres podany na stronie http://www.lubi.edu.lv/index2.php?lang= ... &subsid=64.
Załączniki
BX6A8593-twi.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (31.55 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Migracja ważek

Post autor: Jacek Kurzawa »

I tu na Forum też warto byłoby pokazać, ile takich ważek uda się spotkać.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Migracja ważek

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Podałam linki - sama jeszcze nic więcej nie wiem. Rozumiem, że chodzi o podanie wyników naszych obserwacji. TAK, dla nas to tez interesujące!
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Migracja ważek

Post autor: Piotr M. »

Przekaże info też na fejsie.

Nie raz robiono takie znakowania w celu poznania lokalnej dyspersji. Znakowano okazy w liczbie sięgającej tysięcy. Z prac takich wynika, że już po paru km szanse na znalezienie okazu spadają do wartości bliskich zera. W przypadku projektu powyżej - jak ktokolwiek znajdzie w okaz powiedzmy 100 km od miejsca znakowania, to tak jakby wygrał w totka (jak nie lepiej). Znalezienie okazu poza krajem graniczy z cudem, nawet jeśli migracje są intensywne. Byłoby trochę bardziej optymistycznie, gdyby obserwatorów ważek było tyle co np. obserwatorów ptaków.

Promować projekt oczywiście warto, bo kto wie - może komuś jednak się poszczęści. Nie należy jednak liczyć, że on przyniesie jakieś przełomowe wyniki.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Migracja ważek

Post autor: Brachytron »

Projekt świetny!

Jeśli coś budzi moją wątpliwość to późne rozpoczęcie akcji. Ja uważam, że migruje ta część populacji, która ma podróże w genach lub specyficznych sytuacjach i robi to szybko. Te w końcu sierpnia są już osiadłe bo widzą, że np. dzień się skraca, średnia okresowych temperatur niższa itp.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Migracja ważek

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Też mam wrażenie, że jeśli migrują, to w poszukiwaniu nowych miejsc rozrodu. A teraz jest już po wszystkim. Moją pierwszą myślą było, że zaczęłabym akcję w czerwcu.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Migracja ważek

Post autor: Brachytron »

:okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”