Cwana bestia ;)

rybiki (Zygentoma), przerzutki (Archaeognatha), nogoprządki (Embioptera), wielkoskrzydłe (Megaloptera), glebiki (Zoraptera), świerszczokaraczany (Grylloblattodea (Grylloblattidae, Mantophasmatidae)
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Cwana bestia ;)

Post autor: Witek Płachta »

Dzisiaj w pokrzywach dostrzegłem pająka posilającego się muchą. Pod jego siecią natomiast dało się dojrzeć wojsiłkę którą na początku wziąłem za resztkę wcześniejszego obiadu. Kiedy spojrzałem od spodu dopatrzyłem się że to nie wojsiłka była posiłkiem pająka a tylko to właśnie ona, wczołgawszy się pod sieć, stołuje się na resztach z pajęczej ofiary. A to ci spryciula :D Niestety nie było dojścia i czasu by zrobić lepsze foto.
Witek.
Załączniki
1. - Panorpa sp. & Agelena sp..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.28 KiB)
2 - Panorpa sp. & Agelena sp..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.19 KiB)
Awatar użytkownika
młody89
Posty: 78
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 10:21
Specjalność: Araneae
Lokalizacja: Toruń

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: młody89 »

pajączek to Agelena labyrinthica
Awatar użytkownika
onibe
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 8 października 2013, 18:30
Kontakt:

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: onibe »

fajna obserwacja, nigdy nie widziałem jeszcze posilającej się wojsiłki (no, raz trafiłem na taką, która chyba w podobnych jak na Twoim zdjęciu okolicznościach stała się posiłkiem pająka - saper myli się tylko raz)
Andrzej J. Woźnica

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Muchy niestety nie jestem wstanie oznaczyć :-( . Obserwacja dotycząca wojsiłki bardzo cenna. Potwierdza to dane na temat wojsiłek, że są ogólnie rzec mówiąc wszystkożerne. Andrzej
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: ricosz »

Obserwowałem przynajmniej kilkukrotnie jak wojsiłka pożerała padlinkę. Bardziej jednak zdziwił mnie widok pasikonika pożerającego gąsienicę bielinka.
Andrzej J. Woźnica

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Wg danych opublikowanych niektóre z pasikonikowatych mogą być wszystkożerne a nawet drapieżne (np. stepówka).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: Aneta »

T. viridissima, M. thalassinum czy Decticus są zdecydowanie drapieżne, pokarmem roślinnym tylko uzupełniają sobie dietę.
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: mariuszmistrz »

Andrzej J. Woźnica pisze:Wg danych opublikowanych niektóre z pasikonikowatych mogą być wszystkożerne
raz obserwowałem wsuwanie poczwarki: https://www.youtube.com/watch?v=5b-_bS2wHns
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: kamil 50 »

he he dobre z tym wsuwaniem poczwarki
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: Witek Płachta »

Jako nastolatek robiłem "doświadczenia" z jak wielką ofiarą potrafi sobie poradzić krzyżak ogrodowy. Największą jaką miałem pod ręką był właśnie pasikonik. Pająk podbiegł do wrzuconego do sieci owada jednak szybko wrócił do kryjówki kiedy ten odgryzł mu jedną z kończyn. Jeżeli zaś chodzi o Decticus verrucivorus to, cytuję fragment tekstu z "Szarańczaków" Wyd. MULTICO : "Nazwa "brodawnik " odnosi się do starego ludowego sposobu usuwania brodawek: pozwalano łatczynom brodawnikom je obgryzać , co powodowało wypalenie zmiany skórnej przez wydzielane przy tym enzymy" Osobiście nigdy nie zdarzyło się by któryś z tych owadów mnie dziabnął.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: Aneta »

Mnie próbował dziabnąć T. viridissima - niczego mi co prawda nie odgryzł, ale uszczypnąć potrafi ;)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: ricosz »

A mnie dziabnął T. viridissima w palec do krwi. Więcej nie próbuję ich łapać palcami :lol:
Andrzej J. Woźnica

Re: Cwana bestia ;)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

mnie tez taki skubnął jak miałem ok. 6 lat ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „INNE rzędy”