Owad z piórami

rybiki (Zygentoma), przerzutki (Archaeognatha), nogoprządki (Embioptera), wielkoskrzydłe (Megaloptera), glebiki (Zoraptera), świerszczokaraczany (Grylloblattodea (Grylloblattidae, Mantophasmatidae)
Ramzez
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 5 października 2009, 15:29
Lokalizacja: Zambrów

Owad z piórami

Post autor: Ramzez »

Witam!
Nie znam się na owadach ale to co zauważyłem bardzo mnie zdziwiło. W Internecie nic nie znalazłem.
Budowa ogólna najbardziej mi podobna do komara. Jasny "kręgosłup" odcienia beżowego i czarne boki.
Para długich odnóży z tyłu, i 2 pary z przodu, i długie czułki. Pod skrzydłem, chyba 1 pióro szare wzdłuż niego, obok drugie od tułowia, krótsze, nie zakryte. Wyraźne widać z bliska, że to są pióra!
Siedział, może jak ważka (w postaci krzyża). Rozpiętość skrzydeł 2cm.

Starałem się wrzucić zdjęcie ale owad się rozmazuje. Mógłbym się postarać go naszkicować jeżeli nie znajdę odpowiedzi.
Mam nadzieję, że znajdę tu odpowiedź i z góry dziękuję :P
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Obrazek

I jeszcze jedno bezkręgowce jak nazwa wskazuje nie mają kręgosłupa. Wymień na tłów lub odwłok
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Tomasz Żuk »

Poszukaj w inernecie pod hasłem piórolotek (lub np: Pterophorus pentadactyla).
Z Twojego opisu wydaje mi sie że widziałeś właśnie piórolotka - to motyl b. łdny i delikatny.
Powodzenia w obserwacji.
Tomek
Ramzez
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 5 października 2009, 15:29
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Ramzez »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:[url=http://img225.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img225/6196/owadeklu4.jpg]Obrazek[/URL]

I jeszcze jedno bezkręgowce jak nazwa wskazuje nie mają kręgosłupa. Wymień na tłów lub odwłok
wiem, dlatego napisałem to w cudzysłowiu, ponieważ chodziło mi o element wzdłuż ciała, jak kręgosłup :P

Dziękuję Wam za bardzo szybką odpowiedź :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „INNE rzędy”