Gnorimus variabilis

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Gnorimus variabilis

Post autor: Ścinek »

Taka niespodzianka wyszła z zebranych przeze mnie larw 26-III-2016r:
Lokalizacja: Katowice, Murcki (niedaleko rezerwatu "Las Murckowski")
UTM: CA56
Imago opuściły kolebki 30-IV-2016r

Mam w związku z tym gatunkiem pytanie- czy istnieją jakieś publikacje uwzględniające występowanie tego gatunku na górnym śląsku?
Szukałem po publikacjach na baza.biomap.pl ale niestety brak tam interesujących mnie informacji.
Załączniki
gv.jpg
gv.jpg (142.2 KiB) Przejrzano 6215 razy
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Delog »

Ścinek pisze:Taka niespodzianka wyszła z zebranych przeze mnie larw 26-III-2016r:
Lokalizacja: Katowice, Murcki (niedaleko rezerwatu "Las Murckowski")
UTM: CA56
Imago opuściły kolebki 30-IV-2016r

Mam w związku z tym gatunkiem pytanie- czy istnieją jakieś publikacje uwzględniające występowanie tego gatunku na górnym śląsku?
Szukałem po publikacjach na baza.biomap.pl ale niestety brak tam interesujących mnie informacji.

Hej Marcin, wiem, że w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Las Murckowski obserwował go kilka lat temu (liczna populacja) nasz kolega z forum, ważkowiec z zamiłowania i przekonania, Jakub Liberski (informacja ustna).
Czy dane te zostały opublikowane?
Chyba nie, bo w sieci ich brak.

Las Murckowski to miejsce wyjątkowe dla entomologa.
To jedna z nielicznych pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej.
Może ostatnia?

Bywam tu od lat, jednak G. octopunctatus jeszcze nie spotkałem.
Zapraszam na wycieczkę fotograficzną, szczególnie osoby spoza Górnego Śląska, które utożsamiają nasz rejon z wunglem, smogiem, kopalniami, fabrykami i inkszym industrialnym bezdechem
:-)

http://www.niemiecfotografia.pl/las-murckowski/
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Ścinek »

Hej Marcin, wiem, że w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Las Murckowski obserwował go kilka lat temu (liczna populacja) nasz kolega z forum, ważkowiec z zamiłowania i przekonania, Jakub Liberski (informacja ustna).
Czy dane te zostały opublikowane?
Chyba nie, bo w sieci ich brak.

Las Murckowski to miejsce wyjątkowe dla entomologa.
To jedna z nielicznych pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej.
Może ostatnia?
Z tym się w pełni zgadzam, miejsce jest wyjątkowe i zaskakujące. Podobnie jest z Uroczyskiem Buczyna przy Panewnikach- były poligon, wszechobecna buczyna i przepiękne widoki.

Co do gnorimusa- dziękuje za informacje ;) Pytanie było z czystej ciekawości, ale odpowiedź chyba skłoni mnie do napisania choćby short'a na ten temat jak i kilku innych gatunków, które z Lasu Murckowskiego pozyskałem. :)

Ps. Czytając wiadomość właśnie byłem w trakcie przeglądania albumu na twojej stronie :P
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Delog »

Ciekaw jestem jakie to inne ciekawe gatunki jeszcze spotkałeś :?:
Nie odpowiadaj przed publikacją ;-)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A skąd Pawle znalazła się tam śliczna fotka pokątnika Blaps lethifera? Spotkałeś go w Puszczy poza siedzibami ludzkimi? Proszę przybliż ten temat koniecznie :tak:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Gnorimus variabilis

Post autor: Delog »

Rafał SZCZECIN pisze:A skąd Pawle znalazła się tam śliczna fotka pokątnika Blaps lethifera?  Spotkałeś go w Puszczy poza siedzibami ludzkimi?  Proszę przybliż ten temat koniecznie :tak:
Rafale, Blaps został wykopany (dosłownie butem) z próchna bukowego w starej części rezerwatu. Dokładnych informacji może udzielić bezpośredni znalazca, czyli Czesław Greń. Tak więc owad jest z "natury". Stara część rezerwatu sąsiaduje jednak z zabudowaniami (stare hale, magazyny). Odległość wynosi przynajmniej 100 m. Może to uciekinier, pragnący wolności i swobody? Dziki Blaps, jak dziki śledź. Co to uciekł na otwarte morze ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”